free web hosting | website hosting | Business Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
[Football Page] :: [Club Ranking] :: [Country Ranking] :: [UEFA Ranking]

European Football Competitions 2001/02
- UEFA Champions' League 2001/02
- UEFA Cup 2001/02
Legend: M=matches played, W=wins, D=draws, L=losses, GF=goals for, GA=goals against, GD=goal difference, Pts=points awarded, p=penalty shootout, aet=after extra time, UIC=UEFA Intertoto Cup.
UEFA Champions' League 2001/02
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 1st Group Phase: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 2nd Group Phase: Group A - Group B - Group C - Group D
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
Levski Sofia BUL Zeljeznicar Sarajevo BIH 4-0 & 0-0
Linfield Belfast NIR Torpedo Kutaisi GEO 0-0 & 0-1
KR Reykjavik ISL Vllaznia Shkodër ALB 2-1 & 0-1
Sloga Jugomagnat Skopje FRM FBK Kaunas LTU 0-0 & 1-1
VB Vagur FRO Slavia Mozyr BLR 0-0 & 0-5
Bohemians Dublin IRL Levadia Maardu EST 3-0 & 0-0
Barry Town WAL FK Shamkir AZE 2-0 & 1-0
Valletta FC MLT Haka Valkeakoski FIN 0-0 & 0-5
F91 Dudelange LUX Skonto Riga LVA 1-6 & 1-0
Spartak Yerevan ARM Sheriff Tiraspol MDA 0-1 & 0-2
Bye to 2nd Qualifying Round: FC Porto (POR), Galatasaray Istanbul (TUR), Shakhtyor Donetsk (UKR), Brann Bergen (NOR), FC Lugano (SUI), Anderlecht Brussels (BEL), FC Copenhagen (DEN), Wisla Krakow (POL), Steaua Bucharest (ROU), Hajduk Split (CRO), Halmstads BK (SWE), Ferencvaros Budapest (HUN), Maccabi Haifa (ISR), Inter Bratislava (SVK), NK Maribor (SVN), Omonia Nicosia (CYP), Red Star Belgrade (SRB), Glasgow Rangers (SCO).
Bye to 3rd Qualifying Round: Real Mallorca (ESP), FC Barcelona (ESP), Lazio Roma (ITA), AC Parma (ITA), Borussia Dortmund (GER), Bayer Leverkusen (GER), Lille OSC (FRA), Liverpool FC (ENG), Ajax Amsterdam (NED), Lokomotiv Moscow (RUS), Slavia Prague (CZE), Panathinaikos Athens (GRE), Fenerbahce Istanbul (TUR), Dinamo Kiev (UKR), Rosenborg Trondheim (NOR), Grasshoppers Zurich (SUI), Glasgow Celtic (SCO), Tirol Innsbruck (AUT).
Bye to 1st Group Phase: Real Madrid (ESP), Deportivo La Coruna (ESP), AS Roma (ITA), Juventus Torino (ITA), Bayern Munich (GER), Schalke Gelsenkirchen (GER), FC Nantes-Atlantique (FRA), Olympique Lyon (FRA), Manchester United (ENG), Arsenal London (ENG), PSV Eindhoven (NED), Feyenoord Rotterdam (NED), Spartak Moscow (RUS), Sparta Prague (CZE), Olympiakos Piraeus (GRE), Boavista Porto (POR).

2nd Qualifying Round
Anderlecht Brussels BEL Sheriff Tiraspol MDA 4-0 & 2-1
Shakhtyor Donetsk UKR FC Lugano SUI 3-0 & 1-2
Ferencvaros Budapest HUN Hajduk Split CRO 0-0 & 0-0/4-5p
Bohemians Dublin IRL Halmstads BK SWE 1-2 & 0-2
Torpedo Kutaisi GEO FC Copenhagen DEN 1-1 & 1-3
Omonia Nicosia CYP Red Star Belgrade SRB 1-1 & 1-2
Haka Valkeakoski FIN Maccabi Haifa ISR 0-1 & 3-0 (1)
Levski Sofia BUL Brann Bergen NOR 0-0 & 1-1
Galatasaray Istanbul TUR Vllaznia Shkodër ALB 2-0 & 4-1
FC Porto POR Barry Town WAL 8-0 & 1-3
Steaua Bucharest ROU Sloga Jugomagnat Skopje FRM 3-0 & 2-1
Skonto Riga LVA Wisla Krakow POL 1-2 & 0-1
Slavia Mozyr BLR Inter Bratislava SVK 0-1 & 0-1
NK Maribor SVN Glasgow Rangers SCO 0-3 & 1-3
(1) Maccabi won the 2nd leg with 4-0 but UEFA awarded the game to Haka with 3-0 because Maccabi fielded an ineligible player.

3rd Qualifying Round
Galatasaray Istanbul TUR Levski Sofia BUL 2-1 & 1-1
Red Star Belgrade SRB Bayer Leverkusen GER 0-0 & 0-3
Shakhtyor Donetsk UKR Borussia Dortmund GER 0-2 & 1-3
Wisla Krakow POL FC Barcelona ESP 3-4 & 0-1
Halmstads BK SWE Anderlecht Brussels BEL 2-3 & 1-1
FC Porto POR Grasshoppers Zurich SUI 2-2 & 3-2
Lokomotiv Moscow RUS Tirol Innsbruck AUT 3-1 & 0-1 (2)
Slavia Prague CZE Panathinaikos Athens GRE 1-2 & 0-1
Ajax Amsterdam NED Glasgow Celtic SCO 1-3 & 1-0
Glasgow Rangers SCO Fenerbahce Istanbul TUR 0-0 & 1-2
Inter Bratislava SVK Rosenborg Trondheim NOR 3-3 & 0-4
AC Parma ITA Lille OSC FRA 0-2 & 1-0
Steaua Bucharest ROU Dinamo Kiev UKR 2-4 & 1-1
FC Copenhagen DEN Lazio Roma ITA 2-1 & 1-4
Haka Valkeakoski FIN Liverpool FC ENG 0-5 & 1-4
Hajduk Split CRO Real Mallorca ESP 1-0 & 0-2/aet
(2) Lokomotiv won the original 2nd leg match with 1-0 but UEFA ordered a replay because the referee didn't send out a player who was booked twice.

1st Group Phase - Group A
AS Roma ITA Real Madrid ESP 1-2 & 1-1
Lokomotiv Moscow RUS Anderlecht Brussels BEL 1-1 & 5-1
Anderlecht Brussels BEL AS Roma ITA 0-0 & 1-1
Real Madrid ESP Lokomotiv Moscow RUS 4-0 & 0-2
Real Madrid ESP Anderlecht Brussels BEL 4-1 & 2-0
AS Roma ITA Lokomotiv Moscow RUS 2-1 & 1-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Real Madrid (ESP) 6 4 1 1 13 5 +8 13
2. AS Roma (ITA) 6 2 3 1 6 5 +1 9
3. Lokomotiv Moscow (RUS) 6 2 1 3 9 9 0 7
4. Anderlecht Brussels (BEL) 6 0 3 3 4 13 -9 3
1st Group Phase - Group B
Liverpool FC ENG Boavista Porto POR 1-1 & 1-1
Dinamo Kiev UKR Borussia Dortmund GER 2-2 & 0-1
Borussia Dortmund GER Liverpool FC ENG 0-0 & 0-2
Boavista Porto POR Dinamo Kiev UKR 3-1 & 0-1
Boavista Porto POR Borussia Dortmund GER 2-1 & 1-2
Liverpool FC ENG Dinamo Kiev UKR 1-0 & 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Liverpool FC (ENG) 6 3 3 0 7 3 +4 12
2. Boavista Porto (POR) 6 2 2 2 8 7 +1 8
3. Borussia Dortmund (GER) 6 2 2 2 6 7 -1 8
4. Dinamo Kiev (UKR) 6 1 1 4 5 9 -4 4
1st Group Phase - Group C
Schalke Gelsenkirchen GER Panathinaikos Athens GRE 0-2 & 0-2
Real Mallorca ESP Arsenal London ENG 1-0 & 1-3
Arsenal London ENG Schalke Gelsenkirchen GER 3-2 & 1-3
Panathinaikos Athens GRE Real Mallorca ESP 2-0 & 0-1
Panathinaikos Athens GRE Arsenal London ENG 1-0 & 1-2
Schalke Gelsenkirchen GER Real Mallorca ESP 0-1 & 4-0

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. Panathinaikos Athens (GRE) 6 4 0 2 8 3 +5 12
2. Arsenal London (ENG) 6 3 0 3 9 9 0 9
3. Real Mallorca (ESP) 6 3 0 3 4 9 -5 9
4. Schalke Gelsenkirchen (GER) 6 2 0 4 9 9 0 6
1st Group Phase - Group D
FC Nantes-Atlantique FRA PSV Eindhoven NED 4-1 & 0-0
Galatasaray Istanbul TUR Lazio Roma ITA 1-0 & 0-1
Lazio Roma ITA FC Nantes-Atlantique FRA 1-3 & 0-1
PSV Eindhoven NED Galatasaray Istanbul TUR 3-1 & 0-2
PSV Eindhoven NED Lazio Roma ITA 1-0 & 1-2
FC Nantes-Atlantique FRA Galatasaray Istanbul TUR 0-1 & 0-0

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. FC Nantes-Atlantique (FRA) 6 3 2 1 8 3 +5 11
2. Galatasaray Istanbul (TUR) 6 3 1 2 5 4 +1 10
3. PSV Eindhoven (NED) 6 2 1 3 6 9 -3 7
4. Lazio Roma (ITA) 6 2 0 4 4 7 -3 6
1st Group Phase - Group E
Glasgow Celtic SCO Rosenborg Trondheim NOR 1-0 & 0-2
FC Porto POR Juventus Torino ITA 0-0 & 1-3
Juventus Torino ITA Glasgow Celtic SCO 3-2 & 3-4
Rosenborg Trondheim NOR FC Porto POR 1-2 & 0-1
Rosenborg Trondheim NOR Juventus Torino ITA 1-1 & 0-1
Glasgow Celtic SCO FC Porto POR 1-0 & 0-3

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. Juventus Torino (ITA) 6 3 2 1 11 8 +3 11
2. FC Porto (POR) 6 3 1 2 7 5 +2 10
3. Glasgow Celtic (SCO) 6 3 0 3 8 11 -3 9
4. Rosenborg Trondheim (NOR) 6 1 1 4 4 6 -2 4
1st Group Phase - Group F
Bayer Leverkusen GER Fenerbahce Istanbul TUR 2-1 & 2-1
FC Barcelona ESP Olympique Lyon FRA 2-0 & 3-2
Olympique Lyon FRA Bayer Leverkusen GER 0-1 & 2-4
Fenerbahce Istanbul TUR FC Barcelona ESP 0-3 & 0-1
Fenerbahce Istanbul TUR Olympique Lyon FRA 0-1 & 1-3
Bayer Leverkusen GER FC Barcelona ESP 2-1 & 1-2

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. FC Barcelona (ESP) 6 5 0 1 12 5 +7 15
2. Bayer Leverkusen (GER) 6 4 0 2 10 9 +1 12
3. Olympique Lyon (FRA) 6 3 0 3 10 9 +1 9
4. Fenerbahce Istanbul (TUR) 6 0 0 6 3 12 -9 0
1st Group Phase - Group G
Lille OSC FRA Deportivo La Coruna ESP 1-1 & 1-1
Olympiakos Piraeus GRE Manchester United ENG 0-2 & 0-3
Manchester United ENG Lille OSC FRA 1-0 & 1-1
Deportivo La Coruna ESP Olympiakos Piraeus GRE 2-2 & 1-1
Deportivo La Coruna ESP Manchester United ENG 2-1 & 3-2
Lille OSC FRA Olympiakos Piraeus GRE 3-1 & 1-2

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. Deportivo La Coruna (ESP) 6 2 4 0 10 8 +2 10
2. Manchester United (ENG) 6 3 1 2 10 6 +4 10
3. Lille OSC (FRA) 6 1 3 2 7 7 0 6
4. Olympiakos Piraeus (GRE) 6 1 2 3 6 12 -6 5
1st Group Phase - Group H
Sparta Prague CZE Spartak Moscow RUS 2-0 & 2-2
Feyenoord Rotterdam NED Bayern Munich GER 2-2 & 1-3
Bayern Munich GER Sparta Prague CZE 0-0 & 1-0
Spartak Moscow RUS Feyenoord Rotterdam NED 2-2 & 1-2
Spartak Moscow RUS Bayern Munich GER 1-3 & 1-5
Sparta Prague CZE Feyenoord Rotterdam NED 4-0 & 2-0

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. Bayern Munich (GER) 6 4 2 0 14 5 +9 14
2. Sparta Prague (CZE) 6 3 2 1 10 3 +7 11
3. Feyenoord Rotterdam (NED) 6 1 2 3 7 14 -7 5
4. Spartak Moscow (RUS) 6 0 2 4 7 16 -9 2

2nd Group Phase - Group A
Bayern Munich GER Manchester United ENG 1-1 & 0-0
Boavista Porto POR FC Nantes-Atlantique FRA 1-0 & 1-1
FC Nantes-Atlantique FRA Bayern Munich GER 0-1 & 1-2
Manchester United ENG Boavista Porto POR 3-0 & 3-0
FC Nantes-Atlantique FRA Manchester United ENG 1-1 & 1-5
Boavista Porto POR Bayern Munich GER 0-0 & 0-1

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. Manchester United (ENG) 6 3 3 0 13 3 +10 12
2. Bayern Munich (GER) 6 3 3 0 5 2 +3 12
3. Boavista Porto (POR) 6 1 2 3 2 8 -6 5
4. FC Nantes-Atlantique (FRA) 6 0 2 4 4 11 -7 2
2nd Group Phase - Group B
Galatasaray Istanbul TUR AS Roma ITA 1-1 & 1-1
Liverpool FC ENG FC Barcelona ESP 1-3 & 0-0
FC Barcelona ESP Galatasaray Istanbul TUR 2-2 & 1-0
AS Roma ITA Liverpool FC ENG 0-0 & 0-2
FC Barcelona ESP AS Roma ITA 1-1 & 0-3
Liverpool FC ENG Galatasaray Istanbul TUR 0-0 & 1-1

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. FC Barcelona (ESP) 6 2 3 1 7 7 0 9
2. Liverpool FC (ENG) 6 1 4 1 4 4 0 7
3. AS Roma (ITA) 6 1 4 1 6 5 +1 7
4. Galatasaray Istanbul (TUR) 6 0 5 1 5 6 -1 5
2nd Group Phase - Group C
Panathinaikos Athens GRE FC Porto POR 0-0 & 1-2
Sparta Prague CZE Real Madrid ESP 2-3 & 0-3
Real Madrid ESP Panathinaikos Athens GRE 3-0 & 2-2
FC Porto POR Sparta Prague CZE 0-1 & 0-2
Real Madrid ESP FC Porto POR 1-0 & 2-1
Sparta Prague CZE Panathinaikos Athens GRE 0-2 & 1-2

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. Real Madrid (ESP) 6 5 1 0 14 5 +9 16
2. Panathinaikos Athens (GRE) 6 2 2 2 7 8 -1 8
3. Sparta Prague (CZE) 6 2 0 4 6 10 -4 6
4. FC Porto (POR) 6 1 1 4 3 7 -4 4
2nd Group Phase - Group D
Deportivo La Coruna ESP Arsenal London ENG 2-0 & 2-0
Juventus Torino ITA Bayer Leverkusen GER 4-0 & 1-3
Bayer Leverkusen GER Deportivo La Coruna ESP 3-0 & 3-1
Arsenal London ENG Juventus Torino ITA 3-1 & 0-1
Bayer Leverkusen GER Arsenal London ENG 1-1 & 1-4
Juventus Torino ITA Deportivo La Coruna ESP 0-0 & 0-2

Classification

M

W

D

L

GF

GA

GD

Pts

1. Bayer Leverkusen (GER) 6 3 1 2 11 11 0 10
2. Deportivo La Coruna (ESP) 6 3 1 2 7 6 +1 10
3. Arsenal London (ENG) 6 2 1 3 8 8 0 7
4. Juventus Torino (ITA) 6 2 1 3 7 8 -1 7

Quarterfinals
Panathinaikos Athens GRE FC Barcelona ESP 1-0 & 1-3
Bayern Munich GER Real Madrid ESP 2-1 & 0-2
Deportivo La Coruna ESP Manchester United ENG 0-2 & 2-3
Liverpool FC ENG Bayer Leverkusen GER 1-0 & 2-4

Semifinals
FC Barcelona ESP Real Madrid ESP 0-2 & 1-1
Manchester United ENG Bayer Leverkusen GER 2-2 & 1-1

Final
(15/5/2002 - Glasgow, Scotland)
Bayer Leverkusen GER Real Madrid ESP 1-2
[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup]

UEFA Cup 2001/02
- Qualifying Round
- 1st Round
- 2nd Round
- 3rd Round
- 4th Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

Qualifying Round
Cosmos Serravalle SMR Rapid Vienna AUT 0-1 & 0-2
Pellister Bitola FRM FC St. Gallen SUI 0-2 & 3-2
Dinamo Bucharest ROU Dinamo Tirana ALB 1-0 & 3-1
Olimpija Ljubljana SVN Shafa Baku AZE 4-0 & 3-0
Midtjylland Herning DEN Glentoran Belfast NIR 1-1 & 4-0
Trans Narva EST Elfsborg Borås SWE 3-0 (3) & 0-5
Club Brugge BEL IA Akranes ISL 4-0 & 6-1
Obilic Belgrade SRB Vikingur Gøta FRO 4-0 & 1-1
FC Brasov ROU MIKA Ashtarak ARM 5-1 & 2-0
Viking Stavanger NOR Brotnjo Citluk BIH 1-0 & 1-1
CSKA Kiev UKR Jokerit Helsinki FIN 2-0 & 2-0
Vardar Skopje FRM Standard Liege BEL 0-3 & 1-3
HJK Helsinki FIN FK Ventspils LVA 2-1 & 1-0
Cwmbran Town WAL Slovan Bratislava SVK 0-4 & 0-1
Maritimo Madeira Funchal POR FK Sarajevo BIH 1-0 & 1-0
Fylkir Reykjavik ISL Pogon Szczecin POL 2-1 & 1-1
Dinamo Zagreb CRO Flora Tallinn EST 1-0 & 1-0
Glenavon Lurgan NIR Kilmarnock FC SCO 0-1 & 0-1
KF Tirana ALB Apollon Limassol CYP 3-2 & 1-3
Ararat Yerevan ARM Hapoel Tel-Aviv ISR 0-2 & 0-3
Etzella Ettelbrück LUX Legia Warsaw POL 0-4 & 1-2
Zimbru Chisinau MDA Gaziantepspor TUR 0-0 & 1-4
Dinaburg Daugavpils LVA NK Osijek CRO 2-1 & 0-1
Neftchi Baku AZE NK Nova Gorica SVN 0-0 & 0-1
HB Torshavn FRO GAK Graz AUT 2-2 & 0-4
Atlantas Klaipeda LTU Rapid Bucharest ROU 0-4 & 0-8
Matador Puchov SVK Sliema Wanderers MLT 3-0 & 1-2
Longford Town IRL Litex Lovech BUL 1-1 & 0-2
Brøndby IF DEN Shelbourne FC IRL 2-0 & 3-0
FC Santa Coloma AND Partizan Belgrade SRB 0-1 & 1-7
Maccabi Tel-Aviv ISR Zalgiris Vilnius LTU 6-0 & 1-0
Shakhtyor Soligorsk BLR CSKA Sofia BUL 1-2 & 1-3
MyPa-47 Anjalankoski FIN Helsingborgs IF SWE 1-3 & 1-2
Dinamo Tbilisi GEO BATE Borisov BLR 2-1 & 0-4
DVSC-Epona Debrecen HUN Nistru Unisport Otaci MDA 3-0 & 0-1
Polonia Warsaw POL TNS Llansantffraid WAL 4-0 & 2-0
Birkirkara FC MLT Lokomotiv Tbilisi GEO 0-0 & 1-1
AEK Athens GRE CS Grevenmacher LUX 6-0 & 2-0
MSK Ruzomberok SVK Belshina Bobruisk BLR 3-1 & 0-0
Olympiakos Nicosia CYP Dunaferr Dunaujvaros HUN 2-2 & 4-2
FC Vaduz LIE Varteks Varazdin CRO 3-3 & 1-6
(3) Elfsborg won the 1st leg with 3-1 but UEFA awarded the game to Trans Narva with 3-0 because Elfsborg fielded an ineligible player.
Bye to 1st Round: Real Zaragoza (ESP), Valencia CF (ESP), Celta Vigo (ESP), AC Fiorentina (ITA), Internazionale Milan (ITA), AC Milan (ITA), Union Berlin (GER), Hertha Berlin (GER), SC Freiburg (GER), RC Strasbourg (FRA), Girondins Bordeaux (FRA), Sedan Ardennes (FRA), Leeds United (ENG), Ipswich Town (ENG), Chelsea London (ENG), Twente Enschede (NED), Roda Kerkrade (NED), FC/DOS Utrecht (NED), Anzhi Makhachkala (RUS), Torpedo Moscow (RUS), Dinamo Moscow (RUS), Chernomorets Novorossiysk (RUS), Viktoria Zizkov Prague (CZE), Sigma Olomouc (CZE), Marila Pribram (CZE), Slovan Liberec (CZE), PAOK Thessaloniki (GRE), Sporting Lisbon (POR), Genclerbirligi Ankara (TUR), Dnepr Dnepropetrovsk (UKR), Odd Grenland Skien (NOR), Servette Geneva (SUI), Hibernian Edinburgh (SCO), Kärnten Klagenfurt (AUT), KVC Westerlo (BEL), Silkeborg IF (DEN), Aston Villa Birmingham (ENG) [UIC-1], Paris St. Germain (FRA) [UIC-2], Troyes AC (FRA) [UIC-3].
Also the losers of the 3rd Qualifying Round of UEFA's Champions' League (16 clubs).
Bye to 3rd Round: The clubs finished 3rd in the groups of UEFA's Champions' League 1st Group Phase (8 clubs).

1st Round
Inter Bratislava SVK Litex Lovech BUL 1-0 & 0-3
Internazionale Milan ITA FC Brasov ROU 3-0 & 3-0
Servette Geneva SUI Slavia Prague CZE 1-0 & 1-1
Roda Kerkrade NED Fylkir Reykjavik ISL 3-0 & 3-1
CSKA Kiev UKR Red Star Belgrade SRB 3-2 & 0-0
Genclerbirligi Ankara TUR Halmstads BK SWE 1-1 & 0-1
AEK Athens GRE Hibernian Edinburgh SCO 2-0 & 2-3/aet
Olimpija Ljubljana SVN Brøndby IF DEN 2-4 & 0-0
FC/DOS Utrecht NED GAK Graz AUT 3-0 & 3-3
Slovan Liberec CZE Slovan Bratislava SVK 2-0 & 0-1
FC Copenhagen DEN Obilic Belgrade SRB 2-0 & 2-2
CSKA Sofia BUL Shakhtyor Donetsk UKR 3-0 & 1-2
Standard Liege BEL RC Strasbourg FRA 2-0 & 2-2
BATE Borisov BLR AC Milan ITA 0-2 & 0-4
Chernomorets Novorossiysk RUS Valencia CF ESP 0-1 & 0-5
Aston Villa Birmingham ENG Varteks Varazdin CRO 2-3 & 1-0
AC Parma ITA HJK Helsinki FIN 1-0 & 2-0
NK Nova Gorica SVN NK Osijek CRO 1-2 & 0-1
Ipswich Town ENG Torpedo Moscow RUS 1-1 & 2-1
Kilmarnock FC SCO Viking Stavanger NOR 1-1 & 0-2
Ajax Amsterdam NED Apollon Limassol CYP 2-0 & 3-0
Real Zaragoza ESP Silkeborg IF DEN 3-0 & 2-1
Dinamo Bucharest ROU Grasshoppers Zurich SUI 1-3 & 1-3
Marila Pribram CZE Sedan Ardennes FRA 4-0 & 1-3
Troyes AC FRA MSK Ruzomberok SVK 6-1 & 0-1
Legia Warsaw POL Elfsborg Borås SWE 4-1 & 6-1
KVC Westerlo BEL Hertha Berlin GER 0-2 & 0-1
Chelsea London ENG Levski Sofia BUL 3-0 & 2-0
Kärnten Klagenfurt AUT PAOK Thessaloniki GRE 0-0 & 0-4
Dinamo Moscow RUS Birkirkara FC MLT 1-0 & 0-0
Dnepr Dnepropetrovsk UKR AC Fiorentina ITA 0-0 & 1-2
FC St. Gallen SUI Steaua Bucharest ROU 2-1 & 1-1
Girondins Bordeaux FRA DVSC-Epona Debrecen HUN 5-1 & 1-3
Hapoel Tel-Aviv ISR Gaziantepspor TUR 1-0 & 1-1
Haka Valkeakoski FIN Union Berlin GER 1-1 & 0-3
Partizan Belgrade SRB Rapid Vienna AUT 1-0 & 1-5
Celta Vigo ESP Sigma Olomouc CZE 4-0 & 3-4
Midtjylland Herning DEN Sporting Lisbon POR 0-3 & 2-3
Anzhi Makhachkala RUS Glasgow Rangers SCO 0-1 (4)
Hajduk Split CRO Wisla Krakow POL 2-2 & 0-1
Paris St. Germain FRA Rapid Bucharest ROU 0-0 & 3-0 (5)
Maritimo Madeira Funchal POR Leeds United ENG 1-0 & 0-3
Olympiakos Nicosia CYP Club Brugge BEL 2-2 & 1-7
Odd Grenland Skien NOR Helsingborgs IF SWE 2-2 & 1-1
Viktoria Zizkov Prague CZE Tirol Innsbruck AUT 0-0 & 0-1
Dinamo Zagreb CRO Maccabi Tel-Aviv ISR 2-2 & 1-1
Polonia Warsaw POL Twente Enschede NED 1-2 & 0-2
Matador Puchov SVK SC Freiburg GER 0-0 & 1-2
(4) Series decided over one leg played in Warsaw.
(5) The 2nd leg abandoned due to floodlight failure, while PSG were leading 1-0. UEFA awarded the game to PSG with 3-0 because Rapid considered responsible for the interruption.

2nd Round
Roda Kerkrade NED Maccabi Tel-Aviv ISR 4-1 & 1-2
Legia Warsaw POL Valencia CF ESP 1-1 & 1-6
SC Freiburg GER FC St. Gallen SUI 0-1 & 4-1
Girondins Bordeaux FRA Standard Liege BEL 2-0 & 2-0
AC Fiorentina ITA Tirol Innsbruck AUT 2-0 & 2-2
Ipswich Town ENG Helsingborgs IF SWE 0-0 & 3-1
Paris St. Germain FRA Rapid Vienna AUT 4-0 & 2-2
Union Berlin GER Litex Lovech BUL 0-2 & 0-0
FC Copenhagen DEN Ajax Amsterdam NED 0-0 & 1-0
Internazionale Milan ITA Wisla Krakow POL 2-0 & 0-1
PAOK Thessaloniki GRE Marila Pribram CZE 6-1 & 2-2
Glasgow Rangers SCO Dinamo Moscow RUS 3-1 & 4-1
Halmstads BK SWE Sporting Lisbon POR 0-1 & 1-6
Real Zaragoza ESP Servette Geneva SUI 0-0 & 0-1
Leeds United ENG Troyes AC FRA 4-2 & 2-3
CSKA Kiev UKR Club Brugge BEL 0-2 & 0-5
FC/DOS Utrecht NED AC Parma ITA 1-3 & 0-0
NK Osijek CRO AEK Athens GRE 1-2 & 2-3
Viking Stavanger NOR Hertha Berlin GER 0-1 & 0-2
Grasshoppers Zurich SUI Twente Enschede NED 4-1 & 2-4
Varteks Varazdin CRO Brøndby IF DEN 3-1 & 0-5
Hapoel Tel-Aviv ISR Chelsea London ENG 2-0 & 1-1
Celta Vigo ESP Slovan Liberec CZE 3-1 & 0-3
AC Milan ITA CSKA Sofia BUL 2-0 & 1-0

3rd Round
PAOK Thessaloniki GRE PSV Eindhoven NED 3-2 & 1-4
AC Fiorentina ITA Lille OSC FRA 0-1 & 0-2
Valencia CF ESP Glasgow Celtic SCO 1-0 & 0-1/5-4p
Servette Geneva SUI Hertha Berlin GER 0-0 & 3-0
Ipswich Town ENG Internazionale Milan ITA 1-0 & 1-4
Glasgow Rangers SCO Paris St. Germain FRA 0-0 & 0-0/4-3p
Feyenoord Rotterdam NED SC Freiburg GER 1-0 & 2-2
AEK Athens GRE Litex Lovech BUL 3-2 & 1-1
Grasshoppers Zurich SUI Leeds United ENG 1-2 & 2-2
AC Parma ITA Brøndby IF DEN 1-1 & 3-0
Girondins Bordeaux FRA Roda Kerkrade NED 1-0 & 0-2
Slovan Liberec CZE Real Mallorca ESP 3-1 & 2-1
Hapoel Tel-Aviv ISR Lokomotiv Moscow RUS 2-1 & 1-0
FC Copenhagen DEN Borussia Dortmund GER 0-1 & 0-1
AC Milan ITA Sporting Lisbon POR 2-0 & 1-1
Club Brugge BEL Olympique Lyon FRA 4-1 & 0-3

4th Round
Roda Kerkrade NED AC Milan ITA 0-1 & 1-0/2-3p
Lille OSC FRA Borussia Dortmund GER 1-1 & 0-0
Valencia CF ESP Servette Geneva SUI 3-0 & 2-2
PSV Eindhoven NED Leeds United ENG 0-0 & 1-0
Olympique Lyon FRA Slovan Liberec CZE 1-1 & 1-4
Hapoel Tel-Aviv ISR AC Parma ITA 0-0 & 2-1
Internazionale Milan ITA AEK Athens GRE 3-1 & 2-2
Glasgow Rangers SCO Feyenoord Rotterdam NED 1-1 & 2-3

Quarterfinals
Hapoel Tel-Aviv ISR AC Milan ITA 1-0 & 0-2
Internazionale Milan ITA Valencia CF ESP 1-1 & 1-0
PSV Eindhoven NED Feyenoord Rotterdam NED 1-1 & 1-1/4-5p
Slovan Liberec CZE Borussia Dortmund GER 0-0 & 0-4

Semifinals
Internazionale Milan ITA Feyenoord Rotterdam NED 0-1 & 2-2
Borussia Dortmund GER AC Milan ITA 4-0 & 1-3

Final
(8/5/2002 - Rotterdam, Netherlands)
Feyenoord Rotterdam NED Borussia Dortmund GER 3-2

[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup] :: [Football Page]
Copyright (c) 1999-2008 Sotiris Athanasias