free web hosting | free hosting | Business WebSite Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
[Football Page] :: [Club Ranking] :: [Country Ranking] :: [UEFA Ranking]

European Football Competitions 2004/05
- UEFA Champions' League 2004/05
- UEFA Cup 2004/05
Legend: M=matches played, W=wins, D=draws, L=losses, GF=goals for, GA=goals against, GD=goal difference, Pts=points awarded, p=penalty shootout, aet=after extra time.
UEFA Champions' League 2004/05
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 1st Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 2nd Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
Pobeda Prilep FRA Pyunik Yerevan ARM 1-3 & 1-1
Sliema Wanderers MLT FBK Kaunas LTU 0-2 & 1-4
FK Siroki Brijeg BIH Neftchi Baku AZE 2-1 & 0-1
FC Gomel BLR KF Tirana ALB 0-2 & 1-0
Linfield Belfast NIR HJK Helsinki FIN 0-1 & 0-1
Sheriff Tiraspol MDA Jeunesse Esch LUX 2-0 & 0-1
Georgia Tbilisi GEO HB Torshavn FRO 5-0 & 0-3
KR Reykjavik ISL Shelbourne FC IRL 2-2 & 0-0
Skonto Riga LVA Rhyl FC WAL 4-0 & 3-1
Flora Tallinn EST NK Nova Gorica SVN 2-4 & 1-3
Bye to 2nd Qualifying Round: Trabzonspor (TUR), Club Brugge (BEL), Sparta Prague (CZE), Young Boys Bern (SUI), Shakhtyor Donetsk (UKR), Maccabi Tel-Aviv (ISR), Wisla Krakow (POL), CSKA Moscow (RUS), Red Star Belgrade (SRB), Rosenborg Trondheim (NOR), Lokomotiv Plovdiv (BUL), Hajduk Split (CRO), Djurgårdens Stockholm (SWE), FC Copenhagen (DEN), MSK Zilina (SVK), Dinamo Bucharest (ROU), Ferencvaros Budapest (HUN), APOEL Nicosia (CYP).
Bye to 3rd Qualifying Round: Deportivo La Coruna (ESP), Real Madrid (ESP), Juventus Torino (ITA), Internazionale Milan (ITA), Manchester United (ENG), Liverpool FC (ENG), Bayer Leverkusen (GER), AS Monaco (FRA), PAOK Thessaloniki (GRE), Benfica Lisbon (POR), PSV Eindhoven (NED), Glasgow Rangers (SCO), Anderlecht Brussels (BEL), Banik Ostrava (CZE), FC Basel (SUI), Dinamo Kiev (UKR), Maccabi Haifa (ISR), GAK Graz (AUT).
Bye to 1st Round Groups: FC Porto (POR), Valencia CF (ESP), FC Barcelona (ESP), AC Milan (ITA), AS Roma (ITA), Arsenal London (ENG), Chelsea London (ENG), Werder Bremen (GER), Bayern Munich (GER), Olympique Lyon (FRA), Paris St. Germain (FRA), Panathinaikos Athens (GRE), Olympiakos Piraeus (GRE), Ajax Amsterdam (NED), Glasgow Celtic (SCO), Fenerbahce Istanbul (TUR).

2nd Qualifying Round
Pyunik Yerevan ARM Shakhtyor Donetsk UKR 1-3 & 0-1
NK Nova Gorica SVN FC Copenhagen DEN 1-2 & 5-0
Neftchi Baku AZE CSKA Moscow RUS 0-0 & 0-2
HJK Helsinki FIN Maccabi Tel-Aviv ISR 0-0 & 0-1
KF Tirana ALB Ferencvaros Budapest HUN 2-3 & 1-0
Georgia Tbilisi GEO Wisla Krakow POL 2-8 & 0-3
Hajduk Split CRO Shelbourne FC IRL 3-2 & 0-2
Djurgårdens Stockholm SWE FBK Kaunas LTU 0-0 & 2-0
Skonto Riga LVA Trabzonspor TUR 1-1 & 0-3
Club Brugge BEL Lokomotiv Plovdiv BUL 2-0 & 4-0
MSK Zilina SVK Dinamo Bucharest ROU 0-1 & 0-1
APOEL Nicosia CYP Sparta Prague CZE 2-2 & 1-2
Rosenborg Trondheim NOR Sheriff Tiraspol MDA 2-1 & 2-0
Young Boys Bern SUI Red Star Belgrade SRB 2-2 & 0-3

3rd Qualifying Round
GAK Graz AUT Liverpool FC ENG 0-2 & 1-0
Benfica Lisbon POR Anderlecht Brussels BEL 1-0 & 0-3
PAOK Thessaloniki GRE Maccabi Tel-Aviv ISR 0-3 & 0-1 [1]
Juventus Torino ITA Djurgårdens Stockholm SWE 2-2 & 4-1
CSKA Moscow RUS Glasgow Rangers SCO 2-1 & 1-1
Dinamo Kiev UKR Trabzonspor TUR 1-2 & 2-0
Rosenborg Trondheim NOR Maccabi Haifa ISR 2-1 & 3-2/aet
NK Nova Gorica SVN AS Monaco FRA 0-3 & 0-6
Shelbourne FC IRL Deportivo La Coruna ESP 0-0 & 0-3
FC Basel SUI Internazionale Milan ITA 1-1 & 1-4
Wisla Krakow POL Real Madrid ESP 0-2 & 1-3
Bayer Leverkusen GER Banik Ostrava CZE 5-0 & 2-1
Ferencvaros Budapest HUN Sparta Prague CZE 1-0 & 0-2/aet
Red Star Belgrade SRB PSV Eindhoven NED 3-2 & 0-5
Dinamo Bucharest ROU Manchester United ENG 1-2 & 0-3
Shakhtyor Donetsk UKR Club Brugge BEL 4-1 & 2-2
[1] Maccabi won the 1st leg by 2-1 but UEFA awarded them the game by 3-0 because PAOK fielded an ineligible player.

1st Round - Group A
Liverpool FC ENG AS Monaco FRA 2-0 & 0-1
Deportivo La Coruna ESP Olympiakos Piraeus GRE 0-0 & 0-1
Olympiakos Piraeus GRE Liverpool FC ENG 1-0 & 1-3
AS Monaco FRA Deportivo La Coruna ESP 2-0 & 5-0
AS Monaco FRA Olympiakos Piraeus GRE 2-1 & 0-1
Liverpool FC ENG Deportivo La Coruna ESP 0-0 & 1-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AS Monaco (FRA) 6 4 0 2 10 4 +6 12
2. Liverpool FC (ENG) 6 3 1 2 6 3 +3 10
3. Olympiakos Piraeus (GRE) 6 3 1 2 5 5 0 10
4. Deportivo La Coruna (ESP) 6 0 2 4 0 9 -9 2
1st Round - Group B
Bayer Leverkusen GER Real Madrid ESP 3-0 & 1-1
AS Roma ITA Dinamo Kiev UKR 0-3 & 0-2 [2]
Dinamo Kiev UKR Bayer Leverkusen GER 4-2 & 0-3
Real Madrid ESP AS Roma ITA 4-2 & 3-0
Real Madrid ESP Dinamo Kiev UKR 1-0 & 2-2
Bayer Leverkusen GER AS Roma ITA 3-1 & 1-1
[2] The 1st leg abandoned during halftime while Dinamo were leading by 1-0, because the referee was injured by a bottle thrown from the side of Roma's fans. UEFA awarded the game to Dinamo Kiev by 3-0.
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Bayer Leverkusen (GER) 6 3 2 1 13 7 +6 11
2. Real Madrid (ESP) 6 3 2 1 11 8 +3 11
3. Dinamo Kiev (UKR) 6 3 1 2 11 8 +3 10
4. AS Roma (ITA) 6 0 1 5 4 16 -12 1
1st Round - Group C
Ajax Amsterdam NED Juventus Torino ITA 0-1 & 0-1
Maccabi Tel-Aviv ISR Bayern Munich GER 0-1 & 1-5
Bayern Munich GER Ajax Amsterdam NED 4-0 & 2-2
Juventus Torino ITA Maccabi Tel-Aviv ISR 1-0 & 1-1
Juventus Torino ITA Bayern Munich GER 1-0 & 1-0
Ajax Amsterdam NED Maccabi Tel-Aviv ISR 3-0 & 1-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Juventus Torino (ITA) 6 5 1 0 6 1 +5 16
2. Bayern Munich (GER) 6 3 1 2 12 5 +7 10
3. Ajax Amsterdam (NED) 6 1 1 4 6 10 -4 4
4. Maccabi Tel-Aviv (ISR) 6 1 1 4 4 12 -8 4
1st Round - Group D
Fenerbahce Istanbul TUR Sparta Prague CZE 1-0 & 1-0
Olympique Lyon FRA Manchester United ENG 2-2 & 1-2
Manchester United ENG Fenerbahce Istanbul TUR 6-2 & 0-3
Sparta Prague CZE Olympique Lyon FRA 1-2 & 0-5
Sparta Prague CZE Manchester United ENG 0-0 & 1-4
Fenerbahce Istanbul TUR Olympique Lyon FRA 1-3 & 2-4
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Olympique Lyon (FRA) 6 4 1 1 17 8 +9 13
2. Manchester United (ENG) 6 3 2 1 14 9 +5 11
3. Fenerbahce Istanbul (TUR) 6 3 0 3 10 13 -3 9
4. Sparta Prague (CZE) 6 0 1 5 2 13 -11 1
1st Round - Group E
Panathinaikos Athens GRE Rosenborg Trondheim NOR 2-1 & 2-2
Arsenal London ENG PSV Eindhoven NED 1-0 & 1-1
PSV Eindhoven NED Panathinaikos Athens GRE 1-0 & 1-4
Rosenborg Trondheim NOR Arsenal London ENG 1-1 & 1-5
Rosenborg Trondheim NOR PSV Eindhoven NED 1-2 & 0-1
Panathinaikos Athens GRE Arsenal London ENG 2-2 & 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Arsenal London (ENG) 6 2 4 0 11 6 +5 10
2. PSV Eindhoven (NED) 6 3 1 2 6 7 -1 10
3. Panathinaikos Athens (GRE) 6 2 3 1 11 8 +3 9
4. Rosenborg Trondheim (NOR) 6 0 2 4 6 13 -7 2
1st Round - Group F
Shakhtyor Donetsk UKR AC Milan ITA 0-1 & 0-4
Glasgow Celtic SCO FC Barcelona ESP 1-3 & 1-1
FC Barcelona ESP Shakhtyor Donetsk UKR 3-0 & 0-2
AC Milan ITA Glasgow Celtic SCO 3-1 & 0-0
AC Milan ITA FC Barcelona ESP 1-0 & 1-2
Shakhtyor Donetsk UKR Glasgow Celtic SCO 3-0 & 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AC Milan (ITA) 6 4 1 1 10 3 +7 13
2. FC Barcelona (ESP) 6 3 1 2 9 6 +3 10
3. Shakhtyor Donetsk (UKR) 6 2 0 4 5 9 -4 6
4. Glasgow Celtic (SCO) 6 1 2 3 4 10 -6 5
1st Round - Group G
Valencia CF ESP Anderlecht Brussels BEL 2-0 & 2-1
Internazionale Milan ITA Werder Bremen GER 2-0 & 1-1
Werder Bremen GER Valencia CF ESP 2-1 & 2-0
Anderlecht Brussels BEL Internazionale Milan ITA 1-3 & 0-3
Anderlecht Brussels BEL Werder Bremen GER 1-2 & 1-5
Valencia CF ESP Internazionale Milan ITA 1-5 & 0-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Internazionale Milan (ITA) 6 4 2 0 14 3 +11 14
2. Werder Bremen (GER) 6 4 1 1 12 6 +6 13
3. Valencia CF (ESP) 6 2 1 3 6 10 -4 7
4. Anderlecht Brussels (BEL) 6 0 0 6 4 17 -13 0
1st Round - Group H
Paris St. Germain FRA Chelsea London ENG 0-3 & 0-0
FC Porto POR CSKA Moscow RUS 0-0 & 1-0
CSKA Moscow RUS Paris St. Germain FRA 2-0 & 3-1
Chelsea London ENG FC Porto POR 3-1 & 1-2
Chelsea London ENG CSKA Moscow RUS 2-0 & 1-0
Paris St. Germain FRA FC Porto POR 2-0 & 0-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Chelsea London (ENG) 6 4 1 1 10 3 +7 13
2. FC Porto (POR) 6 2 2 2 4 6 -2 8
3. CSKA Moscow (RUS) 6 2 1 3 5 5 0 7
4. Paris St. Germain (FRA) 6 1 2 3 3 8 -5 5

2nd Round
Bayern Munich GER Arsenal London ENG 3-1 & 0-1
Liverpool FC ENG Bayer Leverkusen GER 3-1 & 3-1
PSV Eindhoven NED AS Monaco FRA 1-0 & 2-0
Real Madrid ESP Juventus Torino ITA 1-0 & 0-2/aet
FC Barcelona ESP Chelsea London ENG 2-1 & 2-4
Werder Bremen GER Olympique Lyon FRA 0-3 & 2-7
Manchester United ENG AC Milan ITA 0-1 & 0-1
FC Porto POR Internazionale Milan ITA 1-1 & 1-3

Quarterfinals
Liverpool FC ENG Juventus Torino ITA 2-1 & 0-0
AC Milan ITA Internazionale Milan ITA 2-0 & 3-0 [3]
Olympique Lyon FRA PSV Eindhoven NED 1-1 & 1-1/2-4p
Chelsea London ENG Bayern Munich GER 4-2 & 2-3
[3] The 2nd leg abandoned after 73 minutes due to fans' riots, while AC Milan were leading by 1-0. UEFA awarded the match to AC Milan by 3-0.

Semifinals
Chelsea London ENG Liverpool FC ENG 0-0 & 0-1
AC Milan ITA PSV Eindhoven NED 2-0 & 1-3

Final
(25/5/2005 - Istanbul, Turkey)
AC Milan ITA Liverpool FC ENG 3-3/2-3p
[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup]

UEFA Cup 2004/05
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 1st Round
- 2nd Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 3rd Round
- 4th Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
MIKA Ashtarak ARM Kispest-Honved Budapest HUN 0-1 & 1-1
Levadia Tallinn EST Bohemians Dublin IRL 0-0 & 3-1
Haverfordwest County WAL FH Hafnarfjördur ISL 0-1 & 1-3
Östers Växjö SWE TNS Llansantffraid WAL 2-0 & 2-1
Portadown FC NIR Zalgiris Vilnius LTU 2-2 & 0-2
B68 Toftir FRO FK Ventspils LVA 0-3 & 0-8
Ekranas Panevezys LTU F91 Dudelange LUX 1-0 & 2-1
FC Vaduz LIE Longford Town IRL 1-0 & 3-2
B36 Torshavn FRO Metalurgs Liepaja LVA 1-3 & 1-8
IA Akranes ISL TVMK Tallinn EST 4-2 & 2-1
Glentoran Belfast NIR Allianssi Vantaa FIN 2-2 & 2-1
Haka Valkeakoski FIN Etzella Ettelbrück LUX 2-1 & 3-1
FC Santa Coloma AND FK Modrica BIH 0-1 & 0-3
Sileks Kratovo FRM NK Maribor SVN 0-1 & 1-1
Marsaxlokk FC MLT Primorje Ajdovscina SVN 0-1 & 0-2
Pennarossa Chiesanuova SMR Zeljeznicar Sarajevo BIH 1-5 & 0-4
Otelul Galati ROU Dinamo Tirana ALB 4-0 & 4-1
Omonia Nicosia CYP Sloga Jugomagnat Skopje FRM 4-0 & 4-1
Partizan Tirana ALB Birkirkara FC MLT 4-2 & 1-2
Illychivets Mariupol UKR Banants Yerevan ARM 2-0 & 2-0
FC Tbilisi GEO FK Shamkir AZE 1-0 & 4-1
BATE Borisov BLR Dinamo Tbilisi GEO 2-3 & 0-1
Shirak Gyumri ARM FC Tiraspol MDA 1-2 & 0-2
Nistru Unisport Otaci MDA Shakhtyor Soligorsk BLR 1-1 & 2-1
Dukla Banska Bystrica SVK Karabakh Agdam AZE 3-0 & 1-0
Bye to 2nd Qualifying Round: Dunfermline Athletic (SCO), Genclerbirligi Ankara (TUR), KSK Beveren (BEL), Sigma Olomouc (CZE), Slavia Prague (CZE), FC Wil (SUI), Servette Geneva (SUI), Dnepr Dnepropetrovsk (UKR), Metalurg Donetsk (UKR), Hapoel Bnei-Sakhnin (ISR), Maccabi Petah-Tikva (ISR), Austria Vienna (AUT), SV Pasching (AUT), Rapid Vienna (AUT), Lech Poznan (POL), Legia Warsaw (POL), Amica Wronki (POL), Terek Grozny (RUS), Zenit St. Petersburg (RUS), Rubin Kazan (RUS), Partizan Belgrade (SRB), Zeleznik Belgrade (SRB), Buducnost Banatski-Dvor (SRB), FK Bodø/Glimt (NOR), Stabaek Baerum (NOR), Odd Grenland Skien (NOR), Litex Lovech (BUL), Levski Sofia (BUL), CSKA Sofia (BUL), Dinamo Zagreb (CRO), NK Rijeka (CRO), Elfsborg Borås (SWE), Hammarby Stockholm (SWE), Brøndby IF (DEN), AaB Aalborg (DEN), Petrzalka Bratislava (SVK), Steaua Bucharest (ROU), Ujpest Budapest (HUN), AEK Larnaca (CYP).
Bye to 1st Round: Real Zaragoza (ESP), Athletic Bilbao (ESP), Sevilla FC (ESP), Lazio Roma (ITA), AC Parma (ITA), Udinese Calcio (ITA), Newcastle United (ENG), Middlesbrough FC (ENG), Millwall London (ENG), VfB Stuttgart (GER), VfL Bochum (GER), Alemannia Aachen (GER), AJ Auxerre (FRA), FC Sochaux-Montbeliard (FRA), LB Chateauroux (FRA), AEK Athens (GRE), Aegaleo Athens (GRE), Panionios Athens (GRE), Sporting Lisbon (POR), National Madeira Funchal (POR), Sporting Braga (POR), Maritimo Madeira Funchal (POR), FC/DOS Utrecht (NED), Feyenoord Rotterdam (NED), SC Heerenveen (NED), AZ 67 Alkmaar (NED), Hearts Edinburgh (SCO), Besiktas Istanbul (TUR), Standard Liege (BEL).
Also the clubs qualified through UEFA Intertoto Cup [3 clubs: Schalke Gelsenkirchen (GER), Villarreal CF (ESP), Lille OSC (FRA)].
Also the losers of the 3rd Qualifying Round of UEFA's Champions' League [16 clubs].
Bye to 3rd Round: The clubs finished 3rd in the groups of UEFA's Champions' League 1st Round Groups [8 clubs].

2nd Qualifying Round
Omonia Nicosia CYP CSKA Sofia BUL 1-1 & 1-3/aet
SV Pasching AUT Zenit St. Petersburg RUS 3-1 & 0-2
Buducnost Banatski-Dvor SRB NK Maribor SVN 1-2 & 1-0
Zeljeznicar Sarajevo BIH Litex Lovech BUL 1-2 & 0-7
Dinamo Zagreb CRO Primorje Ajdovscina SVN 4-0 & 0-2
Genclerbirligi Ankara TUR NK Rijeka CRO 1-0 & 1-2
Levski Sofia BUL FK Modrica BIH 5-0 & 3-0
Hapoel Bnei-Sakhnin ISR Partizan Tirana ALB 3-0 & 3-1
Zeleznik Belgrade SRB Steaua Bucharest ROU 2-4 & 2-1
Ujpest Budapest HUN Servette Geneva SUI 3-1 & 2-0
Metalurg Donetsk UKR FC Tiraspol MDA 3-0 & 2-1
FC Tbilisi GEO Legia Warsaw POL 0-1 & 0-6
Amica Wronki POL Kispest-Honved Budapest HUN 1-0 & 0-1/5-4p
Glentoran Belfast NIR Elfsborg Borås SWE 0-1 & 1-2
KSK Beveren BEL FC Vaduz LIE 3-1 & 2-1
Odd Grenland Skien NOR Ekranas Panevezys LTU 3-1 & 1-2
FK Ventspils LVA Brøndby IF DEN 0-0 & 1-1
Hammarby Stockholm SWE IA Akranes ISL 2-0 & 2-1
Stabaek Baerum NOR Haka Valkeakoski FIN 3-1 & 3-1
FK Bodø/Glimt NOR Levadia Tallinn EST 2-1 & 1-2/8-7p
FH Hafnarfjördur ISL Dunfermline Athletic SCO 2-2 & 2-1
Zalgiris Vilnius LTU AaB Aalborg DEN 1-3 & 0-0
Östers Växjö SWE Metalurgs Liepaja LVA 2-2 & 1-1
Otelul Galati ROU Partizan Belgrade SRB 0-0 & 0-1
AEK Larnaca CYP Maccabi Petah-Tikva ISR 3-0 & 0-4
Terek Grozny RUS Lech Poznan POL 1-0 & 1-0
Slavia Prague CZE Dinamo Tbilisi GEO 3-1 & 0-2
Rapid Vienna AUT Rubin Kazan RUS 0-2 & 3-0
Illychivets Mariupol UKR Austria Vienna AUT 0-0 & 0-3
Dukla Banska Bystrica SVK FC Wil SUI 3-1 & 1-1
Nistru Unisport Otaci MDA Sigma Olomouc CZE 1-2 & 0-4
Petrzalka Bratislava SVK Dnepr Dnepropetrovsk UKR 0-3 & 1-1

1st Round
Steaua Bucharest ROU CSKA Sofia BUL 2-1 & 2-2
Wisla Krakow POL Dinamo Tbilisi GEO 4-3 & 1-2
FC/DOS Utrecht NED Djurgårdens Stockholm SWE 4-0 & 0-3
Millwall London ENG Ferencvaros Budapest HUN 1-1 & 1-3
Maccabi Haifa ISR Dnepr Dnepropetrovsk UKR 1-0 & 0-2
Newcastle United ENG Hapoel Bnei-Sakhnin ISR 2-0 & 5-1
FK Bodø/Glimt NOR Besiktas Istanbul TUR 1-1 & 0-1
Terek Grozny RUS FC Basel SUI 1-1 & 0-2
Schalke Gelsenkirchen GER Metalurgs Liepaja LVA 5-1 & 4-0
Sporting Lisbon POR Rapid Vienna AUT 2-0 & 0-0
Real Zaragoza ESP Sigma Olomouc CZE 1-0 & 3-2
AC Parma ITA NK Maribor SVN 3-2 & 0-0
Partizan Belgrade SRB Dinamo Bucharest ROU 3-1 & 0-0
Dukla Banska Bystrica SVK Benfica Lisbon POR 0-3 & 0-2
Austria Vienna AUT Legia Warsaw POL 1-0 & 3-1
Odd Grenland Skien NOR Feyenoord Rotterdam NED 0-1 & 1-4
Shelbourne FC IRL Lille OSC FRA 2-2 & 0-2
Dinamo Zagreb CRO Elfsborg Borås SWE 2-0 & 0-0
Metalurg Donetsk UKR Lazio Roma ITA 0-3 & 0-3
Hearts Edinburgh SCO Sporting Braga POR 3-1 & 2-2
Middlesbrough FC ENG Banik Ostrava CZE 3-0 & 1-1
GAK Graz AUT Litex Lovech BUL 5-0 & 0-1
Maccabi Petah-Tikva ISR SC Heerenveen NED 0-5 [4]
Hammarby Stockholm SWE Villarreal CF ESP 1-2 & 0-3
Maritimo Madeira Funchal POR Glasgow Rangers SCO 1-0 & 0-1/2-4p
Aegaleo Athens GRE Genclerbirligi Ankara TUR 1-0 & 1-1
FC Sochaux-Montbeliard FRA Stabaek Baerum NOR 4-0 & 5-0
FK Ventspils LVA Amica Wronki POL 1-1 & 0-1
Panionios Athens GRE Udinese Calcio ITA 3-1 & 0-1
Club Brugge BEL LB Chateauroux FRA 4-0 & 2-1
AaB Aalborg DEN AJ Auxerre FRA 1-1 & 0-2
FH Hafnarfjördur ISL Alemannia Aachen GER 1-5 & 0-0
Levski Sofia BUL KSK Beveren BEL 1-1 & 0-1
Ujpest Budapest HUN VfB Stuttgart GER 1-3 & 0-4
Trabzonspor TUR Athletic Bilbao ESP 3-2 & 0-2
Zenit St. Petersburg RUS Red Star Belgrade SRB 4-0 & 2-1
Standard Liege BEL VfL Bochum GER 0-0 & 1-1
NK Nova Gorica SVN AEK Athens GRE 1-1 & 0-1
Sevilla FC ESP National Madeira Funchal POR 2-0 & 2-1
PAOK Thessaloniki GRE AZ 67 Alkmaar NED 2-3 & 1-2
[4] Series decided over one leg played in Heerenveen.

2nd Round - Group A
Feyenoord Rotterdam NED Hearts Edinburgh SCO 3-0
Schalke Gelsenkirchen GER FC Basel SUI 1-1
Hearts Edinburgh SCO Schalke Gelsenkirchen GER 0-1
Ferencvaros Budapest HUN Feyenoord Rotterdam NED 1-1
FC Basel SUI Hearts Edinburgh SCO 1-2
Schalke Gelsenkirchen GER Ferencvaros Budapest HUN 2-0
Ferencvaros Budapest HUN FC Basel SUI 1-2
Feyenoord Rotterdam NED Schalke Gelsenkirchen GER 2-1
FC Basel SUI Feyenoord Rotterdam NED 1-0
Hearts Edinburgh SCO Ferencvaros Budapest HUN 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Feyenoord Rotterdam (NED) 4 2 1 1 6 3 +3 7
2. Schalke Gelsenkirchen (GER) 4 2 1 1 5 3 +2 7
3. FC Basel (SUI) 4 2 1 1 5 4 +1 7
4. Ferencvaros Budapest (HUN) 4 1 1 2 3 5 -2 4
5. Hearts Edinburgh (SCO) 4 1 0 3 2 6 -4 3
2nd Round - Group B
Athletic Bilbao ESP AC Parma ITA 2-0
Steaua Bucharest ROU Standard Liege BEL 2-0
AC Parma ITA Steaua Bucharest ROU 1-0
Besiktas Istanbul TUR Athletic Bilbao ESP 3-1
Standard Liege BEL AC Parma ITA 2-1
Steaua Bucharest ROU Besiktas Istanbul TUR 2-1
Besiktas Istanbul TUR Standard Liege BEL 1-1
Athletic Bilbao ESP Steaua Bucharest ROU 1-0
Standard Liege BEL Athletic Bilbao ESP 1-7
AC Parma ITA Besiktas Istanbul TUR 3-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Athletic Bilbao (ESP) 4 3 0 1 11 4 +7 9
2. Steaua Bucharest (ROU) 4 2 0 2 4 3 +1 6
3. AC Parma (ITA) 4 2 0 2 5 6 -1 6
4. Besiktas Istanbul (TUR) 4 1 1 2 7 7 0 4
5. Standard Liege (BEL) 4 1 1 2 4 11 -7 4
2nd Round - Group C
Real Zaragoza ESP FC/DOS Utrecht NED 2-0
Dnepr Dnepropetrovsk UKR Club Brugge BEL 3-2
FC/DOS Utrecht NED Dnepr Dnepropetrovsk UKR 1-2
Austria Vienna AUT Real Zaragoza ESP 1-0
Club Brugge BEL FC/DOS Utrecht NED 1-0
Dnepr Dnepropetrovsk UKR Austria Vienna AUT 1-0
Austria Vienna AUT Club Brugge BEL 1-1
Real Zaragoza ESP Dnepr Dnepropetrovsk UKR 2-1
Club Brugge BEL Real Zaragoza ESP 1-1
FC/DOS Utrecht NED Austria Vienna AUT 1-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Dnepr Dnepropetrovsk (UKR) 4 3 0 1 7 5 +2 9
2. Real Zaragoza (ESP) 4 2 1 1 5 3 +2 7
3. Austria Vienna (AUT) 4 2 1 1 4 3 +1 7
4. Club Brugge (BEL) 4 1 2 1 5 5 0 5
5. FC/DOS Utrecht (NED) 4 0 0 4 2 7 -5 0
2nd Round - Group D
Panionios Athens GRE Newcastle United ENG 0-1
Dinamo Tbilisi GEO FC Sochaux-Montbeliard FRA 0-2
Newcastle United ENG Dinamo Tbilisi GEO 2-0
Sporting Lisbon POR Panionios Athens GRE 4-1
FC Sochaux-Montbeliard FRA Newcastle United ENG 0-4
Dinamo Tbilisi GEO Sporting Lisbon POR 0-4
Sporting Lisbon POR FC Sochaux-Montbeliard FRA 0-1
Panionios Athens GRE Dinamo Tbilisi GEO 5-2
FC Sochaux-Montbeliard FRA Panionios Athens GRE 1-0
Newcastle United ENG Sporting Lisbon POR 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Newcastle United (ENG) 4 3 1 0 8 1 +7 10
2. FC Sochaux-Montbeliard (FRA) 4 3 0 1 4 4 0 9
3. Sporting Lisbon (POR) 4 2 1 1 9 3 +6 7
4. Panionios Athens (GRE) 4 1 0 3 6 8 -2 3
5. Dinamo Tbilisi (GEO) 4 0 0 4 2 13 -11 0
2nd Round - Group E
Aegaleo Athens GRE Middlesbrough FC ENG 0-1
Lazio Roma ITA Villarreal CF ESP 1-1
Middlesbrough FC ENG Lazio Roma ITA 2-0
Partizan Belgrade SRB Aegaleo Athens GRE 4-0
Villarreal CF ESP Middlesbrough FC ENG 2-0
Lazio Roma ITA Partizan Belgrade SRB 2-2
Partizan Belgrade SRB Villarreal CF ESP 1-1
Aegaleo Athens GRE Lazio Roma ITA 2-2
Villarreal CF ESP Aegaleo Athens GRE 4-0
Middlesbrough FC ENG Partizan Belgrade SRB 3-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Middlesbrough FC (ENG) 4 3 0 1 6 2 +4 9
2. Villarreal CF (ESP) 4 2 2 0 8 2 +6 8
3. Partizan Belgrade (SRB) 4 1 2 1 7 6 +1 5
4. Lazio Roma (ITA) 4 0 3 1 5 7 -2 3
5. Aegaleo Athens (GRE) 4 0 1 3 2 11 -9 1
2nd Round - Group F
AJ Auxerre FRA GAK Graz AUT 0-0
Amica Wronki POL Glasgow Rangers SCO 0-5
GAK Graz AUT Amica Wronki POL 3-1
AZ 67 Alkmaar NED AJ Auxerre FRA 2-0
Glasgow Rangers SCO GAK Graz AUT 3-0
Amica Wronki POL AZ 67 Alkmaar NED 1-3
AZ 67 Alkmaar NED Glasgow Rangers SCO 1-0
AJ Auxerre FRA Amica Wronki POL 5-1
Glasgow Rangers SCO AJ Auxerre FRA 0-2
GAK Graz AUT AZ 67 Alkmaar NED 2-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AZ 67 Alkmaar (NED) 4 3 0 1 6 3 +3 9
2. AJ Auxerre (FRA) 4 2 1 1 7 3 +4 7
3. GAK Graz (AUT) 4 2 1 1 5 4 +1 7
4. Glasgow Rangers (SCO) 4 2 0 2 8 3 +5 6
5. Amica Wronki (POL) 4 0 0 4 3 16 -13 0
2nd Round - Group G
KSK Beveren BEL VfB Stuttgart GER 1-5
Benfica Lisbon POR SC Heerenveen NED 4-2
VfB Stuttgart GER Benfica Lisbon POR 3-0
Dinamo Zagreb CRO KSK Beveren BEL 6-1
SC Heerenveen NED VfB Stuttgart GER 1-0
Benfica Lisbon POR Dinamo Zagreb CRO 2-0
Dinamo Zagreb CRO SC Heerenveen NED 2-2
KSK Beveren BEL Benfica Lisbon POR 0-3
SC Heerenveen NED KSK Beveren BEL 1-0
VfB Stuttgart GER Dinamo Zagreb CRO 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. VfB Stuttgart (GER) 4 3 0 1 10 3 +7 9
2. Benfica Lisbon (POR) 4 3 0 1 9 5 +4 9
3. SC Heerenveen (NED) 4 2 1 1 6 6 0 7
4. Dinamo Zagreb (CRO) 4 1 1 2 9 7 +2 4
5. KSK Beveren (BEL) 4 0 0 4 2 15 -13 0
2nd Round - Group H
Alemannia Aachen GER Lille OSC FRA 1-0
Zenit St. Petersburg RUS AEK Athens GRE 5-1
Lille OSC FRA Zenit St. Petersburg RUS 2-1
Sevilla FC ESP Alemannia Aachen GER 2-0
AEK Athens GRE Lille OSC FRA 1-2
Zenit St. Petersburg RUS Sevilla FC ESP 1-1
Sevilla FC ESP AEK Athens GRE 3-2
Alemannia Aachen GER Zenit St. Petersburg RUS 2-2
AEK Athens GRE Alemannia Aachen GER 0-2
Lille OSC FRA Sevilla FC ESP 1-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Lille OSC (FRA) 4 3 0 1 5 3 +2 9
2. Sevilla FC (ESP) 4 2 1 1 6 4 +2 7
3. Alemannia Aachen (GER) 4 2 1 1 5 4 +1 7
4. Zenit St. Petersburg (RUS) 4 1 2 1 9 6 +3 5
5. AEK Athens (GRE) 4 0 0 4 4 12 -8 0

3rd Round
GAK Graz AUT Middlesbrough FC ENG 2-2 & 1-2
SC Heerenveen NED Newcastle United ENG 1-2 & 1-2
FC Basel SUI Lille OSC FRA 0-0 & 0-2
AC Parma ITA VfB Stuttgart GER 0-0 & 2-0/aet
Sporting Lisbon POR Feyenoord Rotterdam NED 2-1 & 2-1
Alemannia Aachen GER AZ 67 Alkmaar NED 0-0 & 1-2
Austria Vienna AUT Athletic Bilbao ESP 0-0 & 2-1
Partizan Belgrade SRB Dnepr Dnepropetrovsk UKR 2-2 & 1-0
Valencia CF ESP Steaua Bucharest ROU 2-0 & 0-2/3-4p
Ajax Amsterdam NED AJ Auxerre FRA 1-0 & 1-3
CSKA Moscow RUS Benfica Lisbon POR 2-0 & 1-1
Fenerbahce Istanbul TUR Real Zaragoza ESP 0-1 & 1-2
Panathinaikos Athens GRE Sevilla FC ESP 1-0 & 0-2
Shakhtyor Donetsk UKR Schalke Gelsenkirchen GER 1-1 & 1-0
Olympiakos Piraeus GRE FC Sochaux-Montbeliard FRA 1-0 & 1-0
Dinamo Kiev UKR Villarreal CF ESP 0-0 & 0-2

4th Round
Middlesbrough FC ENG Sporting Lisbon POR 2-3 & 0-1
Sevilla FC ESP AC Parma ITA 0-0 & 0-1
Steaua Bucharest ROU Villarreal CF ESP 0-0 & 0-2
Lille OSC FRA AJ Auxerre FRA 0-1 & 0-0
Olympiakos Piraeus GRE Newcastle United ENG 1-3 & 0-4
Shakhtyor Donetsk UKR AZ 67 Alkmaar NED 1-3 & 1-2
Partizan Belgrade SRB CSKA Moscow RUS 1-1 & 0-2
Austria Vienna AUT Real Zaragoza ESP 1-1 & 2-2

Quarterfinals
Villarreal CF ESP AZ 67 Alkmaar NED 1-2 & 1-1
CSKA Moscow RUS AJ Auxerre FRA 4-0 & 0-2
Newcastle United ENG Sporting Lisbon POR 1-0 & 1-4
Austria Vienna AUT AC Parma ITA 1-1 & 0-0

Semifinals
AC Parma ITA CSKA Moscow RUS 0-0 & 0-3
Sporting Lisbon POR AZ 67 Alkmaar NED 2-1 & 2-3

Final
(18/5/2005 - Lisbon, Portugal)
Sporting Lisbon POR CSKA Moscow RUS 1-3

[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup] :: [Football Page]
Copyright (c) 1999-2008 Sotiris Athanasias