free web hosting | free website | Business Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
[Football Page] :: [Club Ranking] :: [Country Ranking] :: [UEFA Ranking]

European Football Competitions 2005/06
- UEFA Champions' League 2005/06
- UEFA Cup 2005/06
Legend: M=matches played, W=wins, D=draws, L=losses, GF=goals for, GA=goals against, GD=goal difference, Pts=points awarded, p=penalty shootout, aet=after extra time.
UEFA Champions' League 2005/06
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 1st Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 2nd Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
Levadia Tallinn EST Dinamo Tbilisi GEO 1-0 & 0-2
Kairat Almaty KAZ Petrzalka Bratislava SVK 2-0 & 1-4/aet
Neftchi Baku AZE FH Hafnarfjördur ISL 2-0 & 2-1
Rabotnicki Skopje FRM Skonto Riga LVA 6-0 & 0-1
Dinamo Minsk BLR Anorthosis Famagusta CYP 1-1 & 0-1
Sliema Wanderers MLT Sheriff Tiraspol MDA 1-4 & 0-2
HB Torshavn FRO FBK Kaunas LTU 2-4 & 0-4
Liverpool FC ENG TNS Llansantffraid WAL 3-0 & 3-0
Haka Valkeakoski FIN Pyunik Yerevan ARM 1-0 & 2-2
NK Nova Gorica SVN KF Tirana ALB 2-0 & 0-3
Glentoran Belfast NIR Shelbourne FC IRL 1-2 & 1-4
F91 Dudelange LUX Zrinjski Mostar BIH 0-1 & 4-0/aet
Bye to 2nd Qualifying Round: Trabzonspor (TUR), Glasgow Celtic (SCO), Anderlecht Brussels (BEL), FC Thun (SUI), Dinamo Kiev (UKR), Vålerenga Oslo (NOR), Maccabi Haifa (ISR), Rapid Vienna (AUT), Partizan Belgrade (SRB), CSKA Sofia (BUL), Lokomotiv Moscow (RUS), Brøndby IF (DEN), Hajduk Split (CRO), Malmö FF (SWE), DVSC-Epona Debrecen (HUN), Steaua Bucharest (ROU).
Bye to 3rd Qualifying Round: Villarreal CF (ESP), Real Betis Sevilla (ESP), Manchester United (ENG), Everton Liverpool (ENG), Internazionale Milan (ITA), Udinese Calcio (ITA), Werder Bremen (GER), AS Monaco (FRA), Sporting Lisbon (POR), Panathinaikos Athens (GRE), Ajax Amsterdam (NED), Slavia Prague (CZE), Glasgow Rangers (SCO), Club Brugge (BEL), FC Basel (SUI), Shakhtyor Donetsk (UKR), Rosenborg Trondheim (NOR), Wisla Krakow (POL).
Bye to 1st Round Groups: FC Barcelona (ESP), Real Madrid (ESP), Chelsea London (ENG), Arsenal London (ENG), Juventus Torino (ITA), AC Milan (ITA), Bayern Munich (GER), Schalke Gelsenkirchen (GER), Olympique Lyon (FRA), Lille OSC (FRA), Benfica Lisbon (POR), FC Porto (POR), Olympiakos Piraeus (GRE), PSV Eindhoven (NED), Sparta Prague (CZE), Fenerbahce Istanbul (TUR).

2nd Qualifying Round
FBK Kaunas LTU Liverpool FC ENG 1-3 & 0-2
Dinamo Tbilisi GEO Brøndby IF DEN 0-2 & 1-3
Partizan Belgrade SRB Sheriff Tiraspol MDA 1-0 & 1-0
DVSC-Epona Debrecen HUN Hajduk Split CRO 3-0 & 5-0
Petrzalka Bratislava SVK Glasgow Celtic SCO 5-0 & 0-4
KF Tirana ALB CSKA Sofia BUL 0-2 & 0-2
Anderlecht Brussels BEL Neftchi Baku AZE 5-0 & 0-1
Vålerenga Oslo NOR Haka Valkeakoski FIN 1-0 & 4-1
Rabotnicki Skopje FRM Lokomotiv Moscow RUS 1-1 & 0-2
F91 Dudelange LUX Rapid Vienna AUT 1-6 & 2-3
Dinamo Kiev UKR FC Thun SUI 2-2 & 0-1
Malmö FF SWE Maccabi Haifa ISR 3-2 & 2-2
Shelbourne FC IRL Steaua Bucharest ROU 0-0 & 1-4
Anorthosis Famagusta CYP Trabzonspor TUR 3-1 & 0-1

3rd Qualifying Round
Petrzalka Bratislava SVK Partizan Belgrade SRB 0-0 & 0-0/4-3p
Real Betis Sevilla ESP AS Monaco FRA 1-0 & 2-2
Wisla Krakow POL Panathinaikos Athens GRE 3-1 & 1-4/aet
Vålerenga Oslo NOR Club Brugge BEL 1-0 & 0-1/3-4p
Anorthosis Famagusta CYP Glasgow Rangers SCO 1-2 & 0-2
Manchester United ENG DVSC-Epona Debrecen HUN 3-0 & 3-0
Everton Liverpool ENG Villarreal CF ESP 1-2 & 1-2
Sporting Lisbon POR Udinese Calcio ITA 0-1 & 2-3
Malmö FF SWE FC Thun SUI 0-1 & 0-3
Steaua Bucharest ROU Rosenborg Trondheim NOR 1-1 & 2-3
Rapid Vienna AUT Lokomotiv Moscow RUS 1-1 & 1-0
CSKA Sofia BUL Liverpool FC ENG 1-3 & 1-0
Anderlecht Brussels BEL Slavia Prague CZE 2-1 & 2-0
Brøndby IF DEN Ajax Amsterdam NED 2-2 & 1-3
FC Basel SUI Werder Bremen GER 2-1 & 0-3
Shakhtyor Donetsk UKR Internazionale Milan ITA 0-2 & 1-1

1st Round - Group A
Club Brugge BEL Juventus Torino ITA 1-2 & 0-1
Rapid Vienna AUT Bayern Munich GER 0-1 & 0-4
Bayern Munich GER Club Brugge BEL 1-0 & 1-1
Juventus Torino ITA Rapid Vienna AUT 3-0 & 3-1
Bayern Munich GER Juventus Torino ITA 2-1 & 1-2
Rapid Vienna AUT Club Brugge BEL 0-1 & 2-3
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Juventus Torino (ITA) 6 5 0 1 12 5 +7 15
2. Bayern Munich (GER) 6 4 1 1 10 4 +6 13
3. Club Brugge (BEL) 6 2 1 3 6 7 -1 7
4. Rapid Vienna (AUT) 6 0 0 6 3 15 -12 0
1st Round - Group B
Arsenal London ENG FC Thun SUI 2-1 & 1-0
Sparta Prague CZE Ajax Amsterdam NED 1-1 & 1-2
Ajax Amsterdam NEDQ Arsenal London ENG 1-2 & 0-0
FC Thun SUI Sparta Prague CZE 1-0 & 0-0
Ajax Amsterdam NED FC Thun SUI 2-0 & 4-2
Sparta Prague CZE Arsenal London ENG 0-2 & 0-3
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Arsenal London (ENG) 6 5 1 0 10 2 +8 16
2. Ajax Amsterdam (NED) 6 3 2 1 10 6 +4 11
3. FC Thun (SUI) 6 1 1 4 4 9 -5 4
4. Sparta Prague (CZE) 6 0 2 4 2 9 -7 2
1st Round - Group C
Udinese Calcio ITA Panathinaikos Athens GRE 3-0 & 2-1
Werder Bremen GER FC Barcelona ESP 0-2 & 1-3
FC Barcelona ESP Udinese Calcio ITA 4-1 & 2-0
Panathinaikos Athens GRE Werder Bremen GER 2-1 & 1-5
Panathinaikos Athens GRE FC Barcelona ESP 0-0 & 0-5
Udinese Calcio ITA Werder Bremen GER 1-1 & 3-4
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. FC Barcelona (ESP) 6 5 1 0 16 2 +14 16
2. Werder Bremen (GER) 6 2 1 3 12 12 0 7
3. Udinese Calcio (ITA) 6 2 1 3 10 12 -2 7
4. Panathinaikos Athens (GRE) 6 1 1 4 4 16 -12 4
1st Round - Group D
Benfica Lisbon POR Lille OSC FRA 1-0 & 0-0
Villarreal CF ESP Manchester United ENG 0-0 & 0-0
Lille OSC FRA Villarreal CF ESP 0-0 & 0-1
Manchester United ENG Benfica Lisbon POR 2-1 & 1-2
Manchester United ENG Lille OSC FRA 0-0 & 0-1
Villarreal CF ESP Benfica Lisbon POR 1-1 & 1-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Villarreal CF (ESP) 6 2 4 0 3 1 +2 10
2. Benfica Lisbon (POR) 6 2 2 2 5 5 0 8
3. Lille OSC (FRA) 6 1 3 2 1 2 -1 6
4. Manchester United (ENG) 6 1 3 2 3 4 -1 6
1st Round - Group E
AC Milan ITA Fenerbahce Istanbul TUR 3-1 & 4-0
PSV Eindhoven NED Schalke Gelsenkirchen GER 1-0 & 0-3
Fenerbahce Istanbul TUR PSV Eindhoven NED 3-0 & 0-2
Schalke Gelsenkirchen GER AC Milan ITA 2-2 & 2-3
Fenerbahce Istanbul TUR Schalke Gelsenkirchen GER 3-3 & 0-2
AC Milan ITA PSV Eindhoven NED 0-0 & 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AC Milan (ITA) 6 3 2 1 12 6 +6 11
2. PSV Eindhoven (NED) 6 3 1 2 4 6 -2 10
3. Schalke Gelsenkirchen (GER) 6 2 2 2 12 9 +3 8
4. Fenerbahce Istanbul (TUR) 6 1 1 4 7 14 -7 4
1st Round - Group F
Olympique Lyon FRA Real Madrid ESP 3-0 & 1-1
Olympiakos Piraeus GRE Rosenborg Trondheim NOR 1-3 & 1-1
Rosenborg Trondheim NOR Olympique Lyon FRA 0-1 & 1-2
Real Madrid ESP Olympiakos Piraeus GRE 2-1 & 1-2
Real Madrid ESP Rosenborg Trondheim NOR 4-1 & 2-0
Olympique Lyon FRA Olympiakos Piraeus GRE 2-1 & 4-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Olympique Lyon (FRA) 6 5 1 0 13 4 +9 16
2. Real Madrid (ESP) 6 3 1 2 10 8 +2 10
3. Rosenborg Trondheim (NOR) 6 1 1 4 6 11 -5 4
4. Olympiakos Piraeus (GRE) 6 1 1 4 7 13 -6 4
1st Round - Group G
Real Betis Sevilla ESP Liverpool FC ENG 1-2 & 0-0
Chelsea London ENG Anderlecht Brussels BEL 1-0 & 2-0
Anderlecht Brussels BEL Real Betis Sevilla ESP 0-1 & 1-0
Liverpool FC ENG Chelsea London ENG 0-0 & 0-0
Anderlecht Brussels BEL Liverpool FC ENG 0-1 & 0-3
Chelsea London ENG Real Betis Sevilla ESP 4-0 & 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Liverpool FC (ENG) 6 3 3 0 6 1 +5 12
2. Chelsea London (ENG) 6 3 2 1 7 1 +6 11
3. Real Betis Sevilla (ESP) 6 2 1 3 3 7 -4 7
4. Anderlecht Brussels (BEL) 6 1 0 5 1 8 -7 3
1st Round - Group H
Petrzalka Bratislava SVK Internazionale Milan ITA 0-1 & 0-4
Glasgow Rangers SCO FC Porto POR 3-2 & 1-1
Internazionale Milan ITA Glasgow Rangers SCO 1-0 & 1-1
FC Porto POR Petrzalka Bratislava SVK 2-3 & 0-0
FC Porto POR Internazionale Milan ITA 2-0 & 1-2
Glasgow Rangers SCO Petrzalka Bratislava SVK 0-0 & 2-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Internazionale Milan (ITA) 6 4 1 1 9 4 +5 13
2. Glasgow Rangers (SCO) 6 1 4 1 7 7 0 7
3. Petrzalka Bratislava (SVK) 6 1 3 2 5 9 -4 6
4. FC Porto (POR) 6 1 2 3 8 9 -1 5

2nd Round
Bayern Munich GER AC Milan ITA 1-1 & 1-4
Benfica Lisbon POR Liverpool FC ENG 1-0 & 2-0
Real Madrid ESP Arsenal London ENG 0-1 & 0-0
PSV Eindhoven NED Olympique Lyon FRA 0-1 & 0-4
Chelsea London ENG FC Barcelona ESP 1-2 & 1-1
Glasgow Rangers SCO Villarreal CF ESP 2-2 & 1-1
Werder Bremen GER Juventus Torino ITA 3-2 & 1-2
Ajax Amsterdam NED Internazionale Milan ITA 2-2 & 0-1

Quarterfinals
Arsenal London ENG Juventus Torino ITA 2-0 & 0-0
Olympique Lyon FRA AC Milan ITA 0-0 & 1-3
Internazionale Milan ITA Villarreal CF ESP 2-1 & 0-1
Benfica Lisbon POR FC Barcelona ESP 0-0 & 0-2

Semifinals
Arsenal London ENG Villarreal CF ESP 1-0 & 0-0
AC Milan ITA FC Barcelona ESP 0-1 & 0-0

Final
(17/5/2006 - Paris, France)
FC Barcelona ESP Arsenal London ENG 2-1
[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup]

UEFA Cup 2005/06
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 1st Round
- 2nd Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 3rd Round
- 4th Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
Baskimi Kumanovo FRM NK Zepce BIH [3-0] & 1-1 (1)
Birkirkara FC MLT APOEL Nicosia CYP 0-2 & 0-4
UE Santa Julia AND Rapid Bucharest ROU 0-5 & 0-5
Teuta Durrës ALB FK Siroki Brijeg BIH 3-1 & 0-3
KS Elbasan ALB Vardar Skopje FRM 1-1 & 0-0
Omonia Nicosia CYP Hibernians Paola MLT 3-0 & 3-0
FC Domagnano SMR NK Domzale SVN 0-5 & 0-3
Ferencvaros Budapest HUN MTZ-Ripo Minsk BLR 0-2 & 2-1
Banants Yerevan ARM Lokomotiv Tbilisi GEO 2-3 & 2-0
Torpedo Kutaisi GEO BATE Borisov BLR 0-1 & 0-5
FC Vaduz LIE Dacia Chisinau MDA 2-0 & 0-1
FK Baku AZE MSK Zilina SVK 1-0 & 1-3
1.FSV Mainz GER MIKA Ashtarak ARM 4-0 & 0-0
Nistru Unisport Otaci MDA Khazar Lenkoran AZE 3-1 & 2-1
Longford Town IRL Carmarthen Town WAL 2-0 & 1-5
Ekranas Panevezys LTU Cork City IRL 0-2 & 1-0
IBV Vestmannaeyjar ISL B36 Torshavn FRO 1-1 & 1-2
Allianssi Vantaa FIN CS Petange LUX 3-0 & 1-1
Linfield Belfast NIR FK Ventspils LVA 1-0 & 1-2
NSI Runavik FRO Metalurgs Liepaja LVA 0-3 & 0-3
Etzella Ettelbrück LUX IBK Keflavik ISL 0-4 & 0-2
Portadown FC NIR Viking Stavanger NOR 1-2 & 0-1
TVMK Tallinn EST MyPa-47 Anjalankoski FIN 1-1 & 0-1
Rhyl FC WAL Atlantas Klaipeda LTU 2-1 & 2-3
Esbjerg fB DEN Flora Tallinn EST 1-2 & 6-0
(1) The 1st leg ended 0-0 but UEFA awarded the game to Baskimi by 3-0 because Zepce fielded an ineligible player.
Bye to 2nd Qualifying Round: FK Teplice (CZE), Besiktas Istanbul (TUR), Dundee United (SCO), Racing Genk (BEL), FC Zurich (SUI), Grasshoppers Zurich (SUI), Metalurg Donetsk (UKR), Dnepr Dnepropetrovsk (UKR), Brann Bergen (NOR), Tromsø IL (NOR), Dyskobolia Grodzisk Wiel. (POL), Legia Warsaw (POL), Wisla Plock (POL), Maccabi Tel-Aviv (ISR), Maccabi Petah-Tikva (ISR), FC Ashdod (ISR), Austria Vienna (AUT), GAK Graz (AUT), SV Pasching (AUT), Red Star Belgrade (SRB), Zeta Golubovci (MNE), OFK Belgrade (SRB), Levski Sofia (BUL), Lokomotiv Plovdiv (BUL), Litex Lovech (BUL), Krylya Sovetov Samara (RUS), Zenit St. Petersburg (RUS), FC Copenhagen (DEN), Midtjylland Herning (DEN), NK Rijeka (CRO), Inter Zapresic (CRO), Djurgårdens Stockholm (SWE), Halmstads BK (SWE), MATAV Sopron (HUN), Dinamo Bucharest (ROU), Dukla Banska Bystrica (SVK), Publikum Celje (SVN).
Bye to 1st Round: CSKA Moscow (RUS), Espanyol Barcelona (ESP), Sevilla FC (ESP), Osasuna Pamplona (ESP), Bolton Wanderers (ENG), Middlesbrough FC (ENG), Sampdoria Genoa (ITA), US Citta di Palermo (ITA), AS Roma (ITA), Hertha Berlin (GER), VfB Stuttgart (GER), Bayer Leverkusen (GER), AJ Auxerre (FRA), Stade Rennais (FRA), RC Strasbourg (FRA), Vitoria Guimaraes (POR), Sporting Braga (POR), Vitoria Setubal (POR), AEK Athens (GRE), AO Xanthi (GRE), PAOK Thessaloniki (GRE), Aris Thessaloniki (GRE), AZ 67 Alkmaar (NED), Feyenoord Rotterdam (NED), SC Heerenveen (NED), Willem II Tilburg (NED), Banik Ostrava (CZE), Galatasaray Istanbul (TUR), Hibernian Edinburgh (SCO), Germinal Antwerp (BEL).
Also the clubs qualified through UEFA Intertoto Cup [3 clubs: Olympique Marseille (FRA), RC Lens (FRA), SV Hamburg (GER)].
Also the losers of the 3rd Qualifying Round of UEFA's Champions' League [16 clubs].
Bye to 3rd Round: The clubs finished 3rd in the groups of UEFA's Champions' League 1st Round Groups [8 clubs].

2nd Qualifying Round
Inter Zapresic CRO Red Star Belgrade SRB 1-3 & 0-4
Baskimi Kumanovo FRM Maccabi Petah-Tikva ISR 0-5 & 0-6
Dinamo Bucharest ROU Omonia Nicosia CYP 3-1 & 1-2
OFK Belgrade SRB Lokomotiv Plovdiv BUL 2-1 & 0-1
APOEL Nicosia CYP Maccabi Tel-Aviv ISR 1-0 & 2-2/aet
Litex Lovech BUL NK Rijeka CRO 1-0 & 1-2
FC Vaduz LIE Besiktas Istanbul TUR 0-1 & 1-5
Rapid Bucharest ROU Vardar Skopje FRM 3-0 & 1-1
Publikum Celje SVN Levski Sofia BUL 1-0 & 0-3
Zeta Golubovci MNE FK Siroki Brijeg BIH 0-1 & 2-4
FC Ashdod ISR NK Domzale SVN 2-2 & 1-1
Krylya Sovetov Samara RUS BATE Borisov BLR 2-0 & 2-0
MATAV Sopron HUN Metalurg Donetsk UKR 0-3 & 1-2
Grasshoppers Zurich SUI Wisla Plock POL 1-0 & 2-3
Nistru Unisport Otaci MDA GAK Graz AUT 0-2 & 0-1
SV Pasching AUT Zenit St. Petersburg RUS 2-2 & 1-1
MTZ-Ripo Minsk BLR FK Teplice CZE 1-1 & 1-2
Dyskobolia Grodzisk Wiel. POL Dukla Banska Bystrica SVK 4-1 & 0-0
Banants Yerevan ARM Dnepr Dnepropetrovsk UKR 2-4 & 0-4
Legia Warsaw POL FC Zurich SUI 0-1 & 1-4
Halmstads BK SWE Linfield Belfast NIR 1-1 & 4-2
Midtjylland Herning DEN B36 Torshavn FRO 2-1 & 2-2
Brann Bergen NOR Allianssi Vantaa FIN 0-0 & 2-0
Metalurgs Liepaja LVA Racing Genk BEL 2-3 & 0-3
Rhyl FC WAL Viking Stavanger NOR 0-1 & 1-2
MyPa-47 Anjalankoski FIN Dundee United SCO 0-0 & 2-2
FC Copenhagen DEN Carmarthen Town WAL 2-0 & 2-0
1.FSV Mainz GER IBK Keflavik ISL 2-0 & 2-0
Djurgårdens Stockholm SWE Cork City IRL 1-1 & 0-0
Esbjerg fB DEN Tromsø IL NOR 0-1 & 1-0/2-3p
MSK Zilina SVK Austria Vienna AUT 1-2 & 2-2

1st Round
AJ Auxerre FRA Levski Sofia BUL 2-1 & 0-1
SV Hamburg GER FC Copenhagen DEN 1-1 & 1-0
Slavia Prague CZE Cork City IRL 2-0 & 2-1
PAOK Thessaloniki GRE Metalurg Donetsk UKR 1-1 & 2-2
Dinamo Bucharest ROU Everton Liverpool ENG 5-1 & 0-1
Grasshoppers Zurich SUI MyPa-47 Anjalankoski FIN 1-1 & 3-0
Red Star Belgrade SRB Sporting Braga POR 0-0 & 1-1
Germinal Antwerp BEL Olympique Marseille FRA 0-0 & 0-0/1-4p
Bayer Leverkusen GER CSKA Sofia BUL 0-1 & 0-1
CSKA Moscow RUS Midtjylland Herning DEN 3-1 & 3-1
Vitoria Setubal POR Sampdoria Genoa ITA 1-1 & 0-1
Sevilla FC ESP 1.FSV Mainz GER 0-0 & 2-0
FC Basel SUI FK Siroki Brijeg BIH 5-0 & 1-0
Feyenoord Rotterdam NED Rapid Bucharest ROU 1-1 & 0-1
Hibernian Edinburgh SCO Dnepr Dnepropetrovsk UKR 0-0 & 1-5
Stade Rennais FRA Osasuna Pamplona ESP 3-1 & 0-0
Vitoria Guimaraes POR Wisla Krakow POL 3-0 & 1-0
Krylya Sovetov Samara RUS AZ 67 Alkmaar NED 5-3 & 1-3
VfB Stuttgart GER NK Domzale SVN 2-0 & 0-1
Vålerenga Oslo NOR Steaua Bucharest ROU 0-3 & 1-3
GAK Graz AUT RC Strasbourg FRA 0-2 & 0-5
Brann Bergen NOR Lokomotiv Moscow RUS 1-2 & 2-3
US Citta di Palermo ITA Anorthosis Famagusta CYP 2-1 & 4-0
Halmstads BK SWE Sporting Lisbon POR 1-2 & 3-2/aet
Middlesbrough FC ENG AO Xanthi GRE 2-0 & 0-0
Maccabi Petah-Tikva ISR Partizan Belgrade SRB 0-2 & 5-2
AS Roma ITA Aris Thessaloniki GRE 5-1 & 0-0
Besiktas Istanbul TUR Malmö FF SWE 0-1 & 4-1
Litex Lovech BUL Racing Genk BEL 2-2 & 1-0
Banik Ostrava CZE SC Heerenveen NED 2-0 & 0-5
APOEL Nicosia CYP Hertha Berlin GER 0-1 & 1-3
FK Teplice CZE Espanyol Barcelona ESP 1-1 & 0-2
AS Monaco FRA Willem II Tilburg NED 2-0 & 3-1
Viking Stavanger NOR Austria Vienna AUT 1-0 & 1-2
Brøndby IF DEN FC Zurich SUI 2-0 & 1-2
RC Lens FRA Dyskobolia Grodzisk Wiel. POL 1-1 & 4-2
Tromsø IL NOR Galatasaray Istanbul TUR 1-0 & 1-1
Bolton Wanderers ENG Lokomotiv Plovdiv BUL 2-1 & 2-1
Shakhtyor Donetsk UKR DVSC-Epona Debrecen HUN 4-1 & 2-0
Zenit St. Petersburg RUS AEK Athens GRE 0-0 & 1-0

2nd Round - Group A
CSKA Sofia BUL SV Hamburg GER 0-1
Viking Stavanger NOR AS Monaco FRA 1-0
SV Hamburg GER Viking Stavanger NOR 2-0
Slavia Prague CZE CSKA Sofia BUL 4-2
AS Monaco FRA SV Hamburg GER 2-0
Viking Stavanger NOR Slavia Prague CZE 2-2
Slavia Prague CZE AS Monaco FRA 0-2
CSKA Sofia BUL Viking Stavanger NOR 2-0
AS Monaco FRA CSKA Sofia BUL 2-1
SV Hamburg GER Slavia Prague CZE 2-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AS Monaco (FRA) 4 3 0 1 6 2 +4 9
2. SV Hamburg (GER) 4 3 0 1 5 2 +3 9
3. Slavia Prague (CZE) 4 1 1 2 6 8 -2 4
4. Viking Stavanger (NOR) 4 1 1 2 3 6 -3 4
5. CSKA Sofia (BUL) 4 1 0 3 5 7 -2 3
2nd Round - Group B
Lokomotiv Moscow RUS Espanyol Barcelona ESP 0-1
Maccabi Petah-Tikva ISR US Citta di Palermo ITA 1-2
US Citta di Palermo ITA Lokomotiv Moscow RUS 0-0
Brøndby IF DEN Maccabi Petah-Tikva ISR 2-0
Lokomotiv Moscow RUS Brøndby IF DEN 4-2
Espanyol Barcelona ESP US Citta di Palermo ITA 1-1
Brøndby IF DEN Espanyol Barcelona ESP 1-1
Maccabi Petah-Tikva ISR Lokomotiv Moscow RUS 0-4
Espanyol Barcelona ESP Maccabi Petah-Tikva ISR 1-0
US Citta di Palermo ITA Brøndby IF DEN 3-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. US Citta di Palermo (ITA) 4 2 2 0 6 2 +4 8
2. Espanyol Barcelona (ESP) 4 2 2 0 4 2 +2 8
3. Lokomotiv Moscow (RUS) 4 2 1 1 8 3 +5 7
4. Brøndby IF (DEN) 4 1 1 2 5 8 -3 4
5. Maccabi Petah-Tikva (ISR) 4 0 0 4 1 9 -8 0
2nd Round - Group C
Steaua Bucharest ROU RC Lens FRA 4-0
Halmstads BK SWE Hertha Berlin GER 0-1
RC Lens FRA Halmstads BK SWE 5-0
Sampdoria Genoa ITA Steaua Bucharest ROU 0-0
Hertha Berlin GER RC Lens FRA 0-0
Halmstads BK SWE Sampdoria Genoa ITA 1-3
Sampdoria Genoa ITA Hertha Berlin GER 0-0
Steaua Bucharest ROU Halmstads BK SWE 3-0
Hertha Berlin GER Steaua Bucharest ROU 0-0
RC Lens FRA Sampdoria Genoa ITA 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Steaua Bucharest (ROU) 4 2 2 0 7 0 +7 8
2. RC Lens (FRA) 4 2 1 1 7 5 +2 7
3. Hertha Berlin (GER) 4 1 3 0 1 0 +1 6
4. Sampdoria Genoa (ITA) 4 1 2 1 4 3 +1 5
5. Halmstads BK (SWE) 4 0 0 4 1 12 -11 0
2nd Round - Group D
Grasshoppers Zurich SUI Middlesbrough FC ENG 0-1
Dnepr Dnepropetrovsk UKR AZ 67 Alkmaar NED 1-2
Middlesbrough FC ENG Dnepr Dnepropetrovsk UKR 3-0
Litex Lovech BUL Grasshoppers Zurich SUI 2-1
AZ 67 Alkmaar NED Middlesbrough FC ENG 0-0
Dnepr Dnepropetrovsk UKR Litex Lovech BUL 0-2
Litex Lovech BUL AZ 67 Alkmaar NED 0-2
Grasshoppers Zurich SUI Dnepr Dnepropetrovsk UKR 2-3
AZ 67 Alkmaar NED Grasshoppers Zurich SUI 1-0
Middlesbrough FC ENG Litex Lovech BUL 2-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Middlesbrough FC (ENG) 4 3 1 0 6 0 +6 10
2. AZ 67 Alkmaar (NED) 4 3 1 0 5 1 +4 10
3. Litex Lovech (BUL) 4 2 0 2 4 5 -1 6
4. Dnepr Dnepropetrovsk (UKR) 4 1 0 3 4 9 -5 3
5. Grasshoppers Zurich (SUI) 4 0 0 4 3 7 -4 0
2nd Round - Group E
FC Basel SUI RC Strasbourg FRA 0-2
Tromsø IL NOR AS Roma ITA 1-2
RC Strasbourg FRA Tromsø IL NOR 2-0
Red Star Belgrade SRB FC Basel SUI 1-2
AS Roma ITA RC Strasbourg FRA 1-1
Tromsø IL NOR Red Star Belgrade SRB 3-1
Red Star Belgrade SRB AS Roma ITA 3-1
FC Basel SUI Tromsø IL NOR 4-3
AS Roma ITA FC Basel SUI 3-1
RC Strasbourg FRA Red Star Belgrade SRB 2-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. RC Strasbourg (FRA) 4 2 2 0 7 3 +4 8
2. AS Roma (ITA) 4 2 1 1 7 6 +1 7
3. FC Basel (SUI) 4 2 0 2 7 9 -2 6
4. Red Star Belgrade (SRB) 4 1 1 2 7 8 -1 4
5. Tromsø IL (NOR) 4 1 0 3 7 9 -2 3
2nd Round - Group F
Dinamo Bucharest ROU SC Heerenveen NED 0-0
CSKA Moscow RUS Olympique Marseille FRA 1-2
SC Heerenveen NED CSKA Moscow RUS 0-0
Levski Sofia BUL Dinamo Bucharest ROU 1-0
Olympique Marseille FRA SC Heerenveen NED 1-0
CSKA Moscow RUS Levski Sofia BUL 2-1
Levski Sofia BUL Olympique Marseille FRA 1-0
Dinamo Bucharest ROU CSKA Moscow RUS 1-0
Olympique Marseille FRA Dinamo Bucharest ROU 2-1
SC Heerenveen NED Levski Sofia BUL 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Olympique Marseille (FRA) 4 3 0 1 5 3 +2 9
2. Levski Sofia (BUL) 4 2 0 2 4 4 0 6
3. SC Heerenveen (NED) 4 1 2 1 2 2 0 5
4. CSKA Moscow (RUS) 4 1 1 2 3 4 -1 4
5. Dinamo Bucharest (ROU) 4 1 1 2 2 3 -1 4
2nd Round - Group G
Stade Rennais FRA VfB Stuttgart GER 0-2
Shakhtyor Donetsk UKR PAOK Thessaloniki GRE 1-0
VfB Stuttgart GER Shakhtyor Donetsk UKR 0-2
Rapid Bucharest ROU Stade Rennais FRA 2-0
PAOK Thessaloniki GRE VfB Stuttgart GER 1-2
Shakhtyor Donetsk UKR Rapid Bucharest ROU 0-1
Rapid Bucharest ROU PAOK Thessaloniki GRE 1-0
Stade Rennais FRA Shakhtyor Donetsk UKR 0-1
PAOK Thessaloniki GRE Stade Rennais FRA 5-1
VfB Stuttgart GER Rapid Bucharest ROU 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Rapid Bucharest (ROU) 4 3 0 1 5 2 +3 9
2. Shakhtyor Donetsk (UKR) 4 3 0 1 4 1 +3 9
3. VfB Stuttgart (GER) 4 3 0 1 6 4 +2 9
4. PAOK Thessaloniki (GRE) 4 1 0 3 6 5 +1 3
5. Stade Rennais (FRA) 4 0 0 4 1 10 -9 0
2nd Round - Group H
Besiktas Istanbul TUR Bolton Wanderers ENG 1-1
Zenit St. Petersburg RUS Vitoria Guimaraes POR 2-1
Bolton Wanderers ENG Zenit St. Petersburg RUS 1-0
Sevilla FC ESP Besiktas Istanbul TUR 3-0
Vitoria Guimaraes POR Bolton Wanderers ENG 1-1
Zenit St. Petersburg RUS Sevilla FC ESP 2-1
Sevilla FC ESP Vitoria Guimaraes POR 3-1
Besiktas Istanbul TUR Zenit St. Petersburg RUS 1-1
Vitoria Guimaraes POR Besiktas Istanbul TUR 1-3
Bolton Wanderers ENG Sevilla FC ESP 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Sevilla FC (ESP) 4 2 1 1 8 4 +4 7
2. Zenit St. Petersburg (RUS) 4 2 1 1 5 4 +1 7
3. Bolton Wanderers (ENG) 4 1 3 0 4 3 +1 6
4. Besiktas Istanbul (TUR) 4 1 2 1 5 6 -1 5
5. Vitoria Guimaraes (POR) 4 0 1 3 4 9 -5 1

3rd Round
Litex Lovech BUL RC Strasbourg FRA 0-2 & 0-0
VfB Stuttgart GER Middlesbrough FC ENG 1-2 & 1-0
Slavia Prague CZE US Citta di Palermo ITA 2-1 & 0-1
SC Heerenveen NED Steaua Bucharest ROU 1-3 & 1-0
Lokomotiv Moscow RUS Sevilla FC ESP 0-1 & 0-2
Bolton Wanderers ENG Olympique Marseille FRA 0-0 & 1-2
Hertha Berlin GER Rapid Bucharest ROU 0-1 & 0-2
FC Basel SUI AS Monaco FRA 1-0 & 1-1
Udinese Calcio ITA RC Lens FRA 3-0 & 0-1
Rosenborg Trondheim NOR Zenit St. Petersburg RUS 0-2 & 1-2
Club Brugge BEL AS Roma ITA 1-2 & 1-2
Schalke Gelsenkirchen GER Espanyol Barcelona ESP 2-1 & 3-0
Lille OSC FRA Shakhtyor Donetsk UKR 3-2 & 0-0
FC Thun SUI SV Hamburg GER 1-0 & 0-2
Real Betis Sevilla ESP AZ 67 Alkmaar NED 2-0 & 1-2/aet
Petrzalka Bratislava SVK Levski Sofia BUL 0-1 & 0-2

4th Round
Rapid Bucharest ROU SV Hamburg GER 2-0 & 1-3
FC Basel SUI RC Strasbourg FRA 2-0 & 2-2
Middlesbrough FC ENG AS Roma ITA 1-0 & 1-2
Steaua Bucharest ROU Real Betis Sevilla ESP 0-0 & 3-0
US Citta di Palermo ITA Schalke Gelsenkirchen GER 1-0 & 0-3
Olympique Marseille FRA Zenit St. Petersburg RUS 0-1 & 1-1
Udinese Calcio ITA Levski Sofia BUL 0-0 & 1-2
Lille OSC FRA Sevilla FC ESP 1-0 & 0-2

Quarterfinals
Sevilla FC ESP Zenit St. Petersburg RUS 4-1 & 1-1
FC Basel SUI Middlesbrough FC ENG 2-0 & 1-4
Rapid Bucharest ROU Steaua Bucharest ROU 1-1 & 0-0
Levski Sofia BUL Schalke Gelsenkirchen GER 1-3 & 1-1

Semifinals
Schalke Gelsenkirchen GER Sevilla FC ESP 0-0 & 0-1/aet
Steaua Bucharest ROU Middlesbrough FC ENG 1-0 & 2-4

Final
(10/5/2006 - Eindhoven, Netherlands)
Middlesbrough FC ENG Sevilla FC ESP 0-4

[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup] :: [Football Page]
Copyright (c) 1999-2008 Sotiris Athanasias