free web hosting | free website | Business WebSite Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
[Football Page] :: [Club Ranking] :: [Country Ranking] :: [UEFA Ranking]

European Football Competitions 2006/07
- UEFA Champions' League 2006/07
- UEFA Cup 2006/07
Legend: M=matches played, W=wins, D=draws, L=losses, GF=goals for, GA=goals against, GD=goal difference, Pts=points awarded, p=penalty shootout, aet=after extra time.
UEFA Champions' League 2006/07
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 1st Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 2nd Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
MyPa-47 Anjalankoski FIN TNS Llansantffraid WAL 1-0 & 1-0
KS Elbasan ALB Ekranas Panevezys LTU 1-0 & 0-3
Metalurgs Liepaja LVA FC Aktobe KAZ 1-0 & 1-1
Cork City IRL Apollon Limassol CYP 1-0 & 1-1
Sioni Bolnisi GEO FK Baku AZE 2-0 & 1-1
F91 Dudelange LUX Rabotnicki Skopje FRM 0-1 & 0-0
Shakhtyor Soligorsk BLR FK Siroki Brijeg BIH 0-1 & 0-0
Birkirkara FC MLT B36 Torshavn FRO 0-3 & 2-2
Linfield Belfast NIR NK Nova Gorica SVN 1-3 & 2-2
Pyunik Yerevan ARM Sheriff Tiraspol MDA 0-0 & 0-2
TVMK Tallinn EST FH Hafnarfjördur ISL 2-3 & 1-1
Bye to 2nd Qualifying Round: Hearts Edinburgh (SCO), Fenerbahce Istanbul (TUR), FK Mlada Boleslav (CZE), Spartak Moscow (RUS), Austria Salzburg (AUT), Dinamo Kiev (UKR), Red Star Belgrade (SRB), Legia Warsaw (POL), FC Zurich (SUI), Vålerenga Oslo (NOR), Levski Sofia (BUL), Dinamo Zagreb (CRO), FC Copenhagen (DEN), DVSC-Epona Debrecen (HUN), Steaua Bucharest (ROU), Djurgårdens Stockholm (SWE), MSK Ruzomberok (SVK).
Bye to 3rd Qualifying Round: Valencia CF (ESP), Osasuna Pamplona (ESP), Liverpool FC (ENG), Arsenal London (ENG), AC Milan (ITA), Chievo Verona (ITA), Lille OSC (FRA), SV Hamburg (GER), Benfica Lisbon (POR), Ajax Amsterdam (NED), AEK Athens (GRE), Standard Liege (BEL), Galatasaray Istanbul (TUR), Slovan Liberec (CZE), CSKA Moscow (RUS), Austria Vienna (AUT), Shakhtyor Donetsk (UKR), Maccabi Haifa (ISR).
Bye to 1st Round Groups: FC Barcelona (ESP), Real Madrid (ESP), Chelsea London (ENG), Manchester United (ENG), Internazionale Milan (ITA), AS Roma (ITA), Olympique Lyon (FRA), Girondins Bordeaux (FRA), Bayern Munich (GER), Werder Bremen (GER), FC Porto (POR), Sporting Lisbon (POR), PSV Eindhoven (NED), Olympiakos Piraeus (GRE), Anderlecht Brussels (BEL), Glasgow Celtic (SCO).

2nd Qualifying Round
Levski Sofia BUL Sioni Bolnisi GEO 2-0 & 2-0
Sheriff Tiraspol MDA Spartak Moscow RUS 1-1 & 0-0
Ekranas Panevezys LTU Dinamo Zagreb CRO 1-4 & 2-5
FC Copenhagen DEN MyPa-47 Anjalankoski FIN 2-0 & 2-2
FH Hafnarfjördur ISL Legia Warsaw POL 0-1 & 0-2
NK Nova Gorica SVN Steaua Bucharest ROU 0-2 & 0-3
Hearts Edinburgh SCO FK Siroki Brijeg BIH 3-0 & 0-0
Metalurgs Liepaja LVA Dinamo Kiev UKR 1-4 & 0-4
FK Mlada Boleslav CZE Vålerenga Oslo NOR 3-1 & 2-2
Fenerbahce Istanbul TUR B36 Torshavn FRO 4-0 & 5-0
Cork City IRL Red Star Belgrade SRB 0-1 & 0-3
DVSC-Epona Debrecen HUN Rabotnicki Skopje FRM 1-1 & 1-4
FC Zurich SUI Austria Salzburg AUT 2-1 & 0-2
Djurgårdens Stockholm SWE MSK Ruzomberok SVK 1-0 & 1-3

3rd Qualifying Round
Slovan Liberec CZE Spartak Moscow RUS 0-0 & 1-2
Galatasaray Istanbul TUR FK Mlada Boleslav CZE 5-2 & 1-1
Shakhtyor Donetsk UKR Legia Warsaw POL 1-0 & 3-2
Austria Salzburg AUT Valencia CF ESP 1-0 & 0-3
Levski Sofia BUL Chievo Verona ITA 2-0 & 2-2
Hearts Edinburgh SCO AEK Athens GRE 1-2 & 0-3
AC Milan ITA Red Star Belgrade ITA 1-0 & 2-1
Standard Liege BEL Steaua Bucharest ROU 2-2 & 1-2
Austria Vienna AUT Benfica Lisbon POR 1-1 & 0-3
Dinamo Zagreb CRO Arsenal London ENG 0-3 & 1-2
FC Copenhagen DEN Ajax Amsterdam NED 1-2 & 2-0
SV Hamburg GER Osasuna Pamplona ESP 0-0 & 1-1
Dinamo Kiev UKR Fenerbahce Istanbul TUR 3-1 & 2-2
Liverpool FC ENG Maccabi Haifa ISR 2-1 & 1-1
Lille OSC FRA Rabotnicki Skopje FRM 3-0 & 1-0
CSKA Moscow RUS MSK Ruzomberok SVK 3-0 & 2-0

1st Round - Group A
Chelsea London ENG Werder Bremen GER 2-0 & 0-1
FC Barcelona ESP Levski Sofia BUL 5-0 & 2-0
Levski Sofia BUL Chelsea London ENG 1-3 & 0-2
Werder Bremen GER FC Barcelona ESP 1-1 & 0-2
Werder Bremen GER Levski Sofia BUL 2-0 & 3-0
Chelsea London ENG FC Barcelona ESP 1-0 & 2-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Chelsea London (ENG) 6 4 1 1 10 4 +6 13
2. FC Barcelona (ESP) 6 3 2 1 12 4 +8 11
3. Werder Bremen (GER) 6 3 1 2 7 5 +2 10
4. Levski Sofia (BUL) 6 0 0 6 1 17 -16 0
1st Round - Group B
Sporting Lisbon POR Internazionale Milan ITA 1-0 & 0-1
Bayern Munich GER Spartak Moscow RUS 4-0 & 2-2
Spartak Moscow RUS Sporting Lisbon POR 1-1 & 3-1
Internazionale Milan ITA Bayern Munich GER 0-2 & 1-1
Internazionale Milan ITA Spartak Moscow RUS 2-1 & 1-0
Sporting Lisbon POR Bayern Munich GER 0-1 & 0-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Bayern Munich (GER) 6 3 3 0 10 3 +7 12
2. Internazionale Milan (ITA) 6 3 1 2 5 5 0 10
3. Spartak Moscow (RUS) 6 1 2 3 7 11 -4 5
4. Sporting Lisbon (POR) 6 1 2 3 3 6 -3 5
1st Round - Group C
Galatasaray Istanbul TUR Girondins Bordeaux FRA 0-0 & 1-3
PSV Eindhoven NED Liverpool FC ENG 0-0 & 0-2
Liverpool FC ENG Galatasaray Istanbul TUR 3-2 & 2-3
Girondins Bordeaux FRA PSV Eindhoven NED 0-1 & 3-1
Girondins Bordeaux FRA Liverpool FC ENG 0-1 & 0-3
Galatasaray Istanbul TUR PSV Eindhoven NED 1-2 & 0-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Liverpool FC (ENG) 6 4 1 1 11 5 +6 13
2. PSV Eindhoven (NED) 6 3 1 2 6 6 0 10
3. Girondins Bordeaux (FRA) 6 2 1 3 6 7 -1 7
4. Galatasaray Istanbul (TUR) 6 1 1 4 7 12 -5 4
1st Round - Group D
Olympiakos Piraeus GRE Valencia CF ESP 2-4 & 0-2
AS Roma ITA Shakhtyor Donetsk UKR 0-4 & 0-1
Shakhtyor Donetsk UKR Olympiakos Piraeus GRE 2-2 & 1-1
Valencia CF ESP AS Roma ITA 2-1 & 0-1
Valencia CF ESP Shakhtyor Donetsk UKR 2-0 & 2-2
Olympiakos Piraeus GRE AS Roma ITA 0-1 & 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Valencia CF (ESP) 6 4 1 1 12 6 +6 13
2. AS Roma (ITA) 6 3 1 2 8 4 +4 10
3. Shakhtyor Donetsk (UKR) 6 1 3 2 6 11 -5 6
4. Olympiakos Piraeus (GRE) 6 0 3 3 6 11 -5 3
1st Round - Group E
Dinamo Kiev UKR Steaua Bucharest ROU 1-4 & 1-1
Olympique Lyon FRA Real Madrid ESP 2-0 & 2-2
Real Madrid ESP Dinamo Kiev UKR 5-1 & 2-2
Steaua Bucharest ROU Olympique Lyon FRA 0-3 & 1-1
Steaua Bucharest ROU Real Madrid ESP 1-4 & 0-1
Dinamo Kiev UKR Olympique Lyon FRA 0-3 & 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Olympique Lyon (FRA) 6 4 2 0 12 3 +9 14
2. Real Madrid (ESP) 6 3 2 1 14 8 +6 11
3. Steaua Bucharest (ROU) 6 1 2 3 7 11 -4 5
4. Dinamo Kiev (UKR) 6 0 2 4 5 16 -11 2
1st Round - Group F
Manchester United ENG Glasgow Celtic SCO 3-2 & 0-1
FC Copenhagen DEN Benfica Lisbon POR 0-0 & 1-3
Benfica Lisbon POR Manchester United ENG 0-1 & 1-3
Glasgow Celtic SCO FC Copenhagen DEN 1-0 & 1-3
Glasgow Celtic SCO Benfica Lisbon POR 3-0 & 0-3
Manchester United ENG FC Copenhagen DEN 3-0 & 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Manchester United (ENG) 6 4 0 2 10 5 +5 12
2. Glasgow Celtic (SCO) 6 3 0 3 8 9 -1 9
3. Benfica Lisbon (POR) 6 2 1 3 7 8 -1 7
4. FC Copenhagen (DEN) 6 2 1 3 5 8 -3 7
1st Round - Group G
FC Porto POR CSKA Moscow RUS 0-0 & 2-0
SV Hamburg GER Arsenal London ENG 1-2 & 1-3
Arsenal London ENG FC Porto POR 2-0 & 0-0
CSKA Moscow RUS SV Hamburg GER 1-0 & 2-3
CSKA Moscow RUS Arsenal London ENG 1-0 & 0-0
FC Porto POR SV Hamburg GER 4-1 & 3-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Arsenal London (ENG) 6 3 2 1 7 3 +4 11
2. FC Porto (POR) 6 3 2 1 9 4 +5 11
3. CSKA Moscow (RUS) 6 2 2 2 4 5 -1 8
4. SV Hamburg (GER) 6 1 0 5 7 15 -8 3
1st Round - Group H
Anderlecht Brussels BEL Lille OSC FRA 1-1 & 2-2
AC Milan ITA AEK Athens GRE 3-0 & 0-1
AEK Athens GRE Anderlecht Brussels BEL 1-1 & 2-2
Lille OSC FRA AC Milan ITA 0-0 & 2-0
Lille OSC FRA AEK Athens GRE 3-1 & 0-1
Anderlecht Brussels BEL AC Milan ITA 0-1 & 1-4
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AC Milan (ITA) 6 3 1 2 8 4 +4 10
2. Lille OSC (FRA) 6 2 3 1 8 5 +3 9
3. AEK Athens (GRE) 6 2 2 2 6 9 -3 8
4. Anderlecht Brussels (BEL) 6 0 4 2 7 11 -4 4

2nd Round
Glasgow Celtic SCO AC Milan ITA 0-0 & 0-1/aet
PSV Eindhoven NED Arsenal London ENG 1-0 & 1-1
Lille OSC FRA Manchester United ENG 0-1 & 0-1
Real Madrid ESP Bayern Munich GER 3-2 & 1-2
FC Porto POR Chelsea London ENG 1-1 & 1-2
FC Barcelona ESP Liverpool FC ENG 1-2 & 1-0
Internazionale Milan ITA Valencia CF ESP 2-2 & 0-0
AS Roma ITA Olympique Lyon FRA 0-0 & 2-0

Quarterfinals
AC Milan ITA Bayern Munich GER 2-2 & 2-0
PSV Eindhoven NED Liverpool FC ENG 0-3 & 0-1
AS Roma ITA Manchester United ENG 2-1 & 1-7
Chelsea London ENG Valencia CF ESP 1-1 & 2-1

Semifinals
Chelsea London ENG Liverpool FC ENG 1-0 & 0-1/1-4p
Manchester United ENG AC Milan ITA 3-2 & 0-3

Final
(23 May 2007 - Athens, Greece)
AC Milan ITA Liverpool FC ENG 2-1
[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup]

UEFA Cup 2006/07
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 1st Round
- 2nd Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 3rd Round
- 4th Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
HJK Helsinki FIN Drogheda United IRL 1-1 & 1-3/aet
Randers FC DEN IA Akranes ISL 1-0 & 1-2
Glentoran Belfast NIR Brann Bergen NOR 0-1 & 0-1
FK Ventspils LVA Vikingur Gøta FRO 2-1 & 2-0
Åtvidabergs FF SWE Etzella Ettelbrück LUX 4-0 & 3-0
Jeunesse Esch LUX Skonto Riga LVA 0-2 & 0-3
Brøndby IF DEN Valur Reykjavik ISL 3-1 & 0-0
Portadown FC NIR FBK Kaunas LTU 1-3 & 0-1
Skala IF FRO Start Kristiansand NOR 0-1 & 0-3
Gefle IF SWE Llanelli AFC WAL 1-2 & 0-0
Hibernians Paola MLT Dinamo Bucharest ROU 0-4 & 1-5
Rhyl FC WAL Suduva Marijampole LTU 0-0 & 1-2
Rapid Bucharest ROU Sliema Wanderers MLT 5-0 & 1-0
Vardar Skopje FRM KSV Roeselare BEL 1-2 & 1-5
Lokomotiv Sofia BUL Makedonija Skopje FRM 2-0 & 1-1
APOEL Nicosia CYP Murata San Marino SMR 3-1 & 4-0
HNK Orasje BIH NK Domzale SVN 0-2 & 0-5
FK Sarajevo BIH FC Ranger's AND 3-0 & 2-0
NK Koper SVN Litex Lovech BUL 0-1 & 0-5
Dinamo Tirana ALB CSKA Sofia BUL 0-1 & 1-4
Varteks Varazdin CRO KF Tirana ALB 1-1 & 0-2
Petrzalka Bratislava SVK Georgia Tbilisi GEO 2-0 & 1-2
Ujpest Budapest HUN FC Vaduz LIE 0-4 & 1-0
NK Rijeka CRO Omonia Nicosia CYP 2-2 & 1-2
FC Basel SUI Tobol Kostanai KAZ 3-1 & 0-0
Lyn Oslo NOR Flora Tallinn EST 1-1 & 0-0
Levadia Tallinn EST Haka Valkeakoski FIN 2-0 & 0-1
IFK Göteborg SWE Derry City IRL 0-1 & 0-1
Zimbru Chisinau MDA Karabakh Agdam AZE 1-1 & 2-1/aet
MIKA Ashtarak ARM Young Boys Bern SUI 1-3 & 0-1
Videoton Szekesfehervar HUN Kairat Almaty KAZ 1-0 & 1-2
Zaglebie Lubin POL Dinamo Minsk BLR 1-1 & 0-0
Karvan Yevlakh AZE Spartak Trnava SVK 1-0 & 1-0
Ameri Tbilisi GEO Banants Yerevan ARM 0-1 & 2-1
BATE Borisov BLR Nistru Unisport Otaci MDA 2-0 & 1-0
Bye to 2nd Qualifying Round: Club Brugge (BEL), Gretna FC (SCO), Trabzonspor (TUR), Slavia Prague (CZE), Rubin Kazan (RUS), SV Mattersburg (AUT), Chernomorets Odessa (UKR), Metalurg Zaporizhzhya (UKR), Hapoel Tel-Aviv (ISR), Beitar Jerusalem (ISR), Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR), Partizan Belgrade (SRB), Hajduk Kula (SRB), OFK Belgrade (SRB), Wisla Plock (POL), Wisla Krakow (POL), FC Sion (SUI), Molde FK (NOR).
Also the clubs qualified through UEFA Intertoto Cup [11 clubs: AJ Auxerre (FRA), Ethnikos Achna (CYP), Grasshoppers Zurich (SUI), Hertha Berlin (GER), Kayserispor (TUR), Newcastle United (ENG), NK Maribor (SVN), OB Odense (DEN), Olympique Marseille (FRA), SV Ried Innkreis (AUT), Twente Enschede (NED)].
Bye to 1st Round: Sevilla FC (ESP), Espanyol Barcelona, (ESP) Celta Vigo (ESP), Tottenham Hotspur (ENG), Blackburn Rovers (ENG), West Ham Utd London (ENG), US Citta di Palermo (ITA), Livorno Calcio (ITA), AC Parma (ITA), Paris St. Germain (FRA), RC Lens (FRA), AS Nancy (FRA), Schalke Gelsenkirchen (GER), Bayer Leverkusen (GER), Eintracht Frankfurt (GER), Sporting Braga (POR), National Madeira Funchal (POR), Vitoria Setubal (POR), FC Groningen (NED), AZ 67 Alkmaar (NED), Feyenoord Rotterdam (NED), SC Heerenveen (NED), Panathinaikos Athens (GRE), Hercules Thessaloniki (GRE), AO Xanthi (GRE), Atromitos Athens (GRE), Zulte Waregem (BEL), Randers FC (DEN), Besiktas Istanbul (TUR), Sparta Prague (CZE), Lokomotiv Moscow (RUS), SV Pasching (AUT).
Also the losers of the 3rd Qualifying Round of UEFA's Champions' League [16 clubs].
Bye to 3rd Round: The clubs finished 3rd in the groups of UEFA's Champions' League 1st Round Groups [8 clubs].

2nd Qualifying Round
SV Mattersburg AUT Wisla Krakow POL 1-1 & 0-1
KF Tirana ALB Kayserispor TUR 0-2 & 1-3
Rubin Kazan RUS BATE Borisov BLR 3-0 & 2-0
Young Boys Bern SUI Olympique Marseille FRA 3-3 & 0-0
APOEL Nicosia CYP Trabzonspor TUR 1-1 & 0-1
CSKA Sofia BUL Hajduk Kula SRB 0-0 & 1-1
Hertha Berlin GER Ameri Tbilisi GEO 1-0 & 2-2
OFK Belgrade SRB AJ Auxerre FRA 1-0 & 1-5
Dinamo Bucharest ROU Beitar Jerusalem ISR 1-0 & 1-1
Partizan Belgrade SRB NK Maribor SVN 2-1 & 1-1
FK Sarajevo BIH Rapid Bucharest ROU 1-0 & 0-2
Omonia Nicosia CYP Litex Lovech BUL 0-0 & 1-2
Zimbru Chisinau MDA Metalurg Zaporizhzhya UKR 0-0 & 0-3
Hapoel Tel-Aviv ISR NK Domzale SVN 1-2 & 3-0
Bnei Yehuda Tel-Aviv ISR Lokomotiv Sofia BUL 0-2 & 0-4
FK Ventspils LVA Newcastle United ENG 0-1 & 0-0
FC Basel SUI FC Vaduz LIE 1-0 & 1-2
KSV Roeselare BEL Ethnikos Achna CYP 2-1 & 0-5
Start Kristiansand NOR Drogheda United IRL 1-0 & 0-1/11-10p
OB Odense DEN Llanelli AFC WAL 1-0 & 5-1
Twente Enschede NED Levadia Tallinn EST 1-1 & 0-1
Brann Bergen NOR Åtvidabergs FF SWE 3-3 & 1-1
Molde FK NOR Skonto Riga LVA 0-0 & 2-1
Flora Tallinn EST Brøndby IF DEN 0-0 & 0-4
Videoton Szekesfehervar HUN Grasshoppers Zurich SUI 1-1 & 0-2
Chernomorets Odessa UKR Wisla Plock POL 0-0 & 1-1
Gretna FC SCO Derry City IRL 1-5 & 2-2
Petrzalka Bratislava SVK Dinamo Minsk BLR 2-1 & 3-2
Karvan Yevlakh AZE Slavia Prague CZE 0-2 & 0-0
SV Ried Innkreis AUT FC Sion SUI 0-0 & 0-1
Suduva Marijampole LTU Club Brugge BEL 0-2 & 2-5
Randers FC DEN FBK Kaunas LTU 3-1 & 0-1

1st Round
Lokomotiv Moscow RUS Zulte Waregem BEL 2-1 & 0-2
Levadia Tallinn EST Newcastle United ENG 0-1 & 1-2
AZ 67 Alkmaar NED Kayserispor TUR 3-2 & 1-1
Slavia Prague CZE Tottenham Hotspur ENG 0-1 & 0-1
Trabzonspor TUR Osasuna Pamplona ESP 2-2 & 0-0
FC Basel SUI Rabotnicki Skopje FRM 6-2 & 1-0
Legia Warsaw POL Austria Vienna AUT 1-1 & 0-1
Panathinaikos Athens GRE Metalurg Zaporizhzhya UKR 1-1 & 1-0
Chernomorets Odessa UKR Hapoel Tel-Aviv ISR 0-1 & 1-3
Rubin Kazan RUS AC Parma ITA 0-1 & 0-1
Sporting Braga POR Chievo Verona ITA 2-0 & 1-2/aet
Start Kristiansand NOR Ajax Amsterdam NED 2-5 & 0-4
Åtvidabergs FF SWE Grasshoppers Zurich SUI 0-3 & 0-5
Hertha Berlin GER OB Odense DEN 2-2 & 0-1
Partizan Belgrade SRB FC Groningen NED 4-2 & 0-1
Atromitos Athens GRE Sevilla FC ESP 1-2 & 0-4
Rapid Bucharest ROU National Madeira Funchal POR 1-0 & 2-1/aet
Molde FK NOR Glasgow Rangers SCO 0-0 & 0-2
AO Xanthi GRE Dinamo Bucharest ROU 3-4 & 1-4
Ethnikos Achna CYP RC Lens FRA 0-0 & 1-3
Schalke Gelsenkirchen GER AS Nancy FRA 1-0 & 1-3
Slovan Liberec CZE Red Star Belgrade SRB 2-0 & 2-1
Maccabi Haifa ISR Litex Lovech BUL 1-1 & 3-1
Dinamo Zagreb CRO AJ Auxerre FRA 1-2 & 1-3
Vitoria Setubal POR SC Heerenveen NED 0-3 & 0-0
MSK Ruzomberok SVK Club Brugge BEL 0-1 & 1-1
Austria Salzburg AUT Blackburn Rovers ENG 2-2 & 0-2
Livorno Calcio ITA SV Pasching AUT 2-0 & 1-0
Hearts Edinburgh SCO Sparta Prague CZE 0-2 & 0-0
Derry City IRL Paris St. Germain FRA 0-0 & 0-2
Wisla Krakow POL Hercules Thessaloniki GRE 0-1 & 2-0/aet
FC Sion SUI Bayer Leverkusen GER 0-0 & 1-3
West Ham Utd London ENG US Citta di Palermo ITA 0-1 & 0-3
Eintracht Frankfurt GER Brøndby IF DEN 4-0 & 2-2
Petrzalka Bratislava SVK Espanyol Barcelona ESP 2-2 & 1-3
Standard Liege BEL Celta Vigo ESP 0-1 & 0-3
Besiktas Istanbul TUR CSKA Sofia BUL 2-0 & 2-2/aet
Lokomotiv Sofia BUL Feyenoord Rotterdam NED 2-2 & 0-0
Fenerbahce Istanbul TUR Randers FC DEN 2-1 & 3-0
Olympique Marseille FRA FK Mlada Boleslav CZE 1-0 & 2-4

2nd Round - Group A
Maccabi Haifa ISR AJ Auxerre FRA 3-1
Livorno Calcio ITA Glasgow Rangers SCO 2-3
Glasgow Rangers SCO Maccabi Haifa ISR 2-0
Partizan Belgrade SRB Livorno Calcio ITA 1-1
Maccabi Haifa ISR Partizan Belgrade SRB 1-0
AJ Auxerre FRA Glasgow Rangers SCO 2-2
Livorno Calcio ITA Maccabi Haifa ISR 1-1
Partizan Belgrade SRB AJ Auxerre FRA 1-4
AJ Auxerre FRA Livorno Calcio ITA 0-1
Glasgow Rangers SCO Partizan Belgrade SRB 1-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Glasgow Rangers (SCO) 4 3 1 0 8 4 +4 10
2. Maccabi Haifa (ISR) 4 2 1 1 5 4 +1 7
3. Livorno Calcio (ITA) 4 1 2 1 5 5 0 5
4. AJ Auxerre (FRA) 4 1 1 2 7 7 0 4
5. Partizan Belgrade (SRB) 4 0 1 3 2 7 -5 1
2nd Round - Group B
Besiktas Istanbul TUR Tottenham Hotspur ENG 0-2
Club Brugge BEL Bayer Leverkusen GER 1-1
Tottenham Hotspur ENG Club Brugge BEL 3-1
Dinamo Bucharest ROU Besiktas Istanbul TUR 2-1
Bayer Leverkusen GER Tottenham Hotspur ENG 0-1
Club Brugge BEL Dinamo Bucharest ROU 1-1
Besiktas Istanbul TUR Club Brugge BEL 2-1
Dinamo Bucharest ROU Bayer Leverkusen GER 2-1
Bayer Leverkusen GER Besiktas Istanbul TUR 2-1
Tottenham Hotspur ENG Dinamo Bucharest ROU 3-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Tottenham Hotspur (ENG) 4 4 0 0 9 2 +7 12
2. Dinamo Bucharest (ROU) 4 2 1 1 6 6 0 7
3. Bayer Leverkusen (GER) 4 1 1 2 4 5 -1 4
4. Besiktas Istanbul (TUR) 4 1 0 3 4 7 -3 3
5. Club Brugge (BEL) 4 0 2 2 4 7 -3 2
2nd Round - Group C
Slovan Liberec CZE Sevilla FC ESP 0-0
AZ 67 Alkmaar NED Sporting Braga POR 3-0
Grasshoppers Zurich SUI AZ 67 Alkmaar NED 2-5
Sporting Braga POR Slovan Liberec CZE 4-0
Slovan Liberec CZE Grasshoppers Zurich SUI 4-1
Sevilla FC ESP Sporting Braga POR 2-0
AZ 67 Alkmaar NED Slovan Liberec CZE 2-2
Grasshoppers Zurich SUI Sevilla FC ESP 0-4
Sporting Braga POR Grasshoppers Zurich SUI 2-0
Sevilla FC ESP AZ 67 Alkmaar NED 1-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AZ 67 Alkmaar (NED) 4 3 1 0 12 5 +7 10
2. Sevilla FC (ESP) 4 2 1 1 7 2 +5 7
3. Sporting Braga (POR) 4 2 0 2 6 5 +1 6
4. Slovan Liberec (CZE) 4 1 2 1 6 7 -1 5
5. Grasshoppers Zurich (SUI) 4 0 0 4 3 15 -12 0
2nd Round - Group D
Osasuna Pamplona ESP SC Heerenveen NED 0-0
OB Odense DEN AC Parma ITA 1-2
RC Lens FRA Osasuna Pamplona ESP 3-1
SC Heerenveen NED OB Odense DEN 0-2
OB Odense DEN RC Lens FRA 1-1
AC Parma ITA SC Heerenveen NED 2-1
RC Lens FRA AC Parma ITA 1-2
Osasuna Pamplona ESP OB Odense DEN 3-1
AC Parma ITA Osasuna Pamplona ESP 0-3
SC Heerenveen NED RC Lens FRA 1-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AC Parma (ITA) 4 3 0 1 6 6 0 9
2. Osasuna Pamplona (ESP) 4 2 1 1 7 4 +3 7
3. RC Lens (FRA) 4 1 1 2 5 5 0 4
4. SC Heerenveen (NED) 4 1 1 2 2 4 -2 4
5. OB Odense (DEN) 4 1 1 2 5 6 -1 4
2nd Round - Group E
Wisla Krakow POL Blackburn Rovers ENG 1-2
FC Basel SUI Feyenoord Rotterdam NED 1-1
AS Nancy FRA Wisla Krakow POL 2-1
Blackburn Rovers ENG FC Basel SUI 3-0
FC Basel SUI AS Nancy FRA 2-2
Feyenoord Rotterdam NED Blackburn Rovers ENG 0-0
AS Nancy FRA Feyenoord Rotterdam NED 3-0
Wisla Krakow POL FC Basel SUI 3-1
Blackburn Rovers ENG AS Nancy FRA 1-0
Feyenoord Rotterdam NED Wisla Krakow POL 3-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Blackburn Rovers (ENG) 4 3 1 0 6 1 +5 10
2. AS Nancy (FRA) 4 2 1 1 7 4 +3 7
3. Feyenoord Rotterdam (NED) 4 1 2 1 4 5 -1 5
4. Wisla Krakow (POL) 4 1 0 3 6 8 -2 3
5. FC Basel (SUI) 4 0 2 2 4 9 -5 2
2nd Round - Group F
Austria Vienna AUT Zulte Waregem BEL 1-4
Sparta Prague CZE Espanyol Barcelona ESP 0-2
Ajax Amsterdam NED Austria Vienna AUT 3-0
Zulte Waregem BEL Sparta Prague CZE 3-1
Sparta Prague CZE Ajax Amsterdam NED 0-0
Espanyol Barcelona ESP Zulte Waregem BEL 6-2
Ajax Amsterdam NED Espanyol Barcelona ESP 0-2
Austria Vienna AUT Sparta Prague CZE 0-1
Espanyol Barcelona ESP Austria Vienna AUT 1-0
Zulte Waregem BEL Ajax Amsterdam NED 0-3
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Espanyol Barcelona (ESP) 4 4 0 0 11 2 +9 12
2. Ajax Amsterdam (NED) 4 2 1 1 6 2 +4 7
3. Zulte Waregem (BEL) 4 2 0 2 9 11 -2 6
4. Sparta Prague (CZE) 4 1 1 2 2 5 -3 4
5. Austria Vienna (AUT) 4 0 0 4 1 9 -8 0
2nd Round - Group G
Panathinaikos Athens GRE Hapoel Tel-Aviv ISR 2-0
Rapid Bucharest ROU Paris St. Germain FRA 0-0
FK Mlada Boleslav CZE Panathinaikos Athens GRE 0-1
Hapoel Tel-Aviv ISR Rapid Bucharest ROU 2-2
Paris St. Germain FRA Hapoel Tel-Aviv ISR 2-4
Rapid Bucharest ROU FK Mlada Boleslav CZE 1-1
Panathinaikos Athens GRE Rapid Bucharest ROU 0-0
FK Mlada Boleslav CZE Paris St. Germain FRA 0-0
Paris St. Germain FRA Panathinaikos Athens GRE 4-0
Hapoel Tel-Aviv ISR FK Mlada Boleslav CZE 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Panathinaikos Athens (GRE) 4 2 1 1 3 4 -1 7
2. Paris St. Germain (FRA) 4 1 2 1 6 4 +2 5
3. Hapoel Tel-Aviv (ISR) 4 1 2 1 7 7 0 5
4. Rapid Bucharest (ROU) 4 0 4 0 3 3 0 4
5. FK Mlada Boleslav (CZE) 4 0 3 1 2 3 -1 3
2nd Round - Group H
Newcastle United ENG Fenerbahce Istanbul TUR 1-0
Eintracht Frankfurt GER US Citta di Palermo ITA 1-2
US Citta di Palermo ITA Newcastle United ENG 0-1
Celta Vigo ESP Eintracht Frankfurt GER 1-1
Newcastle United ENG Celta Vigo ESP 2-1
Fenerbahce Istanbul TUR US Citta di Palermo ITA 3-0
Eintracht Frankfurt GER Newcastle United ENG 0-0
Celta Vigo ESP Fenerbahce Istanbul TUR 1-0
Fenerbahce Istanbul TUR Eintracht Frankfurt GER 2-2
US Citta di Palermo ITA Celta Vigo ESP 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Newcastle United (ENG) 4 3 1 0 4 1 +3 10
2. Celta Vigo (ESP) 4 1 2 1 4 4 0 5
3. Fenerbahce Istanbul (TUR) 4 1 1 2 5 4 +1 4
4. US Citta di Palermo (ITA) 4 1 1 2 3 6 -3 4
5. Eintracht Frankfurt (GER) 4 0 3 1 4 5 -1 3

3rd Round
Zulte Waregem BEL Newcastle United ENG 1-3 & 0-1
Sporting Braga POR AC Parma ITA 1-0 & 1-0
RC Lens FRA Panathinaikos Athens GRE 3-1 & 0-0
Bayer Leverkusen GER Blackburn Rovers ENG 3-2 & 0-0
Hapoel Tel-Aviv ISR Glasgow Rangers SCO 2-1 & 0-4
Livorno Calcio ITA Espanyol Barcelona ESP 1-2 & 0-2
Feyenoord Rotterdam NED Tottenham Hotspur ENG Tottenham bye (1)
Fenerbahce Istanbul TUR AZ 67 Alkmaar NED 3-3 & 2-2
Werder Bremen GER Ajax Amsterdam NED 3-0 & 1-3
Spartak Moscow RUS Celta Vigo ESP 1-1 & 1-2
CSKA Moscow RUS Maccabi Haifa ISR 0-0 & 0-1
AEK Athens GRE Paris St. Germain FRA 0-2 & 0-2
Benfica Lisbon POR Dinamo Bucharest ROU 1-0 & 2-1
Steaua Bucharest ROU Sevilla FC ESP 0-2 & 0-1
Shakhtyor Donetsk UKR AS Nancy FRA 1-1 & 1-0
Girondins Bordeaux FRA Osasuna Pamplona ESP 0-0 & 0-1/aet
(1) Feyenoord expelled from competition due to fans' disturbances at the match against Nancy (2nd Round - Group E).

4th Round
Newcastle United ENG AZ 67 Alkmaar NED 4-2 & 0-2
Maccabi Haifa ISR Espanyol Barcelona ESP 0-0 & 0-4
Glasgow Rangers SCO Osasuna Pamplona ESP 1-1 & 0-1
Sporting Braga POR Tottenham Hotspur ENG 2-3 & 2-3
Sevilla FC ESP Shakhtyor Donetsk UKR 2-2 & 3-2/aet
RC Lens FRA Bayer Leverkusen GER 2-1 & 0-3
Paris St. Germain FRA Benfica Lisbon POR 2-1 & 1-3
Celta Vigo ESP Werder Bremen GER 0-1 & 0-2

Quarterfinals
AZ 67 Alkmaar NED Werder Bremen GER 0-0 & 1-4
Bayer Leverkusen GER Osasuna Pamplona ESP 0-3 & 0-1
Sevilla FC ESP Tottenham Hotspur ENG 2-1 & 2-2
Espanyol Barcelona ESP Benfica Lisbon POR 3-2 & 0-0

Semifinals
Espanyol Barcelona ESP Werder Bremen GER 3-0 & 2-1
Osasuna Pamplona ESP Sevilla FC ESP 1-0 & 0-2

Final
(16 May 2007 - Glasgow, Scotland)
Espanyol Barcelona ESP Sevilla FC ESP 1-1/2-2aet/1-3p

[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup] :: [Football Page]
Copyright (c) 1999-2008 Sotiris Athanasias