free web hosting | free website | Business WebSite Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
[Football Page] :: [Club Ranking] :: [Country Ranking] :: [UEFA Ranking]

European Football Competitions 2007/08
- UEFA Champions' League 2007/08
- UEFA Cup 2007/08
Legend: M=matches played, W=wins, D=draws, L=losses, GF=goals for, GA=goals against, GD=goal difference, Pts=points awarded, p=penalty shootout, aet=after extra time.
UEFA Champions' League 2007/08
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 1st Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 2nd Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
Khazar Lenkoran AZE Dinamo Zagreb CRO 1-1 & 1-3/aet
APOEL Nicosia CYP BATE Borisov BLR 2-0 & 0-3/aet
Sheriff Tiraspol MDA FC Ranger's AND 2-0 & 3-0
FH Hafnarfjördur ISL HB Torshavn FRO 4-1 & 0-0
TNS Llansantffraid WAL FK Ventspils LVA 3-2 & 1-2
Pobeda Prilep FRM Levadia Tallinn EST 0-1 & 0-0
Olimpi Rustavi GEO FC Astana KAZ 0-0 & 0-3
Zeta Golubovci MNE FBK Kaunas LTU 3-1 & 2-3
Murata San Marino SMR Tampere United FIN 1-2 & 0-2
F91 Dudelange LUX MSK Zilina SVK 1-2 & 4-5
Linfield Belfast NIR Elfsborg Borås SWE 0-0 & 0-1
Derry City IRL Pyunik Yerevan ARM 0-0 & 0-2
Marsaxlokk FC MLT FK Sarajevo BIH 0-6 & 1-3
NK Domzale SVN KF Tirana ALB 1-0 & 2-1
Bye to 2nd Qualifying Round: Austria Salzburg (AUT), Beitar Jerusalem (ISR), Besiktas Istanbul (TUR), DVSC-Epona Debrecen (HUN), FC Copenhagen (DEN), Glasgow Rangers (SCO), Levski Sofia (BUL), Racing Genk (BEL), Red Star Belgrade (SRB), Rosenborg Trondheim (NOR), Shakhtyor Donetsk (UKR), Slavia Prague (CZE), Steaua Bucharest (ROU), Zaglebie Lubin (POL).
Bye to 3rd Qualifying Round: AEK Athens (GRE), Ajax Amsterdam (NED), Anderlecht Brussels (BEL), Arsenal London (ENG), Benfica Lisbon (POR), Dinamo Bucharest (ROU), Dinamo Kiev (UKR), FC Zurich (SUI), Fenerbahce Istanbul (TUR), Glasgow Celtic (SCO), Lazio Roma (ITA), Liverpool FC (ENG), Sevilla FC (ESP), Sparta Prague (CZE), Spartak Moscow (RUS), Toulouse FC (FRA), Valencia CF (ESP), Werder Bremen (GER).
Bye to 1st Round Groups: AC Milan (ITA), AS Roma (ITA), Chelsea London (ENG), CSKA Moscow (RUS), FC Barcelona (ESP), FC Porto (POR), Internazionale Milan (ITA), Manchester United (ENG), Olympiakos Piraeus (GRE), Olympique Lyon (FRA), Olympique Marseille (FRA), PSV Eindhoven (NED), Real Madrid (ESP), Schalke Gelsenkirchen (GER), Sporting Lisbon (POR), VfB Stuttgart (GER).

2nd Qualifying Round
Glasgow Rangers SCO Zeta Golubovci MNE 2-0 & 1-0
FC Copenhagen DEN Beitar Jerusalem ISR 1-0 & 1-1/aet
Tampere United FIN Levski Sofia BUL 1-0 & 1-0
Pyunik Yerevan ARM Shakhtyor Donetsk UKR 0-2 & 1-2
DVSC-Epona Debrecen HUN Elfsborg Borås SWE 0-1 & 0-0
Zaglebie Lubin POL Steaua Bucharest ROU 0-1 & 1-2
Racing Genk BEL FK Sarajevo BIH 1-2 & 1-0
NK Domzale SVN Dinamo Zagreb CRO 1-2 & 1-3
Besiktas Istanbul TUR Sheriff Tiraspol MDA 1-0 & 3-0
FK Ventspils LVA Austria Salzburg AUT 0-3 & 0-4
FC Astana KAZ Rosenborg Trondheim NOR 1-3 & 1-7
FH Hafnarfjördur ISL BATE Borisov BLR 1-3 & 1-1
Red Star Belgrade SRB Levadia Tallinn EST 1-0 & 1-2
MSK Zilina SVK Slavia Prague CZE 0-0 & 0-0/3-4p

3rd Qualifying Round
Lazio Roma ITA Dinamo Bucharest ROU 1-1 & 3-1
Glasgow Rangers SCO Red Star Belgrade SRB 1-0 & 0-0
Benfica Lisbon POR FC Copenhagen DEN 2-1 & 1-0
Valencia CF ESP Elfsborg Borås SWE 3-0 & 2-1
Sevilla FC ESP AEK Athens GRE 2-0 & 4-1
Toulouse FC FRA Liverpool FC ENG 0-1 & 0-4
FK Sarajevo BIH Dinamo Kiev UKR 0-1 & 0-3
Fenerbahce Istanbul TUR Anderlecht Brussels BEL 1-0 & 2-0
Sparta Prague CZE Arsenal London ENG 0-2 & 0-3
FC Zurich SUI Besiktas Istanbul TUR 1-1 & 0-2
BATE Borisov BLR Steaua Bucharest ROU 2-2 & 0-2
Tampere United FIN Rosenborg Trondheim NOR 0-3 & 0-2
Spartak Moscow RUS Glasgow Celtic SCO 1-1 & 1-1/3-4p
Werder Bremen GER Dinamo Zagreb CRO 2-1 & 3-2
Austria Salzburg AUT Shakhtyor Donetsk UKR 1-0 & 1-3
Ajax Amsterdam NED Slavia Prague CZE 0-1 & 1-2

1st Round - Group A
FC Porto POR Liverpool FC ENG 1-1 & 1-4
Olympique Marseille FRA Besiktas Istanbul TUR 2-0 & 1-2
Liverpool FC ENG Olympique Marseille FRA 0-1 & 4-0
Besiktas Istanbul TUR FC Porto POR 0-1 & 0-2
Olympique Marseille FRA FC Porto POR 1-1 & 1-2
Besiktas Istanbul TUR Liverpool FC ENG 2-1 & 0-8
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. FC Porto (POR) 6 3 2 1 8 7 +1 11
2. Liverpool FC (ENG) 6 3 1 2 18 5 +13 10
3. Olympique Marseille (FRA) 6 2 1 3 6 9 -3 7
4. Besiktas Istanbul (TUR) 6 2 0 4 4 15 -11 6
1st Round - Group B
Chelsea London ENG Rosenborg Trondheim NOR 1-1 & 4-0
Schalke Gelsenkirchen GER Valencia CF ESP 0-1 & 0-0
Valencia CF ESP Chelsea London ENG 1-2 & 0-0
Rosenborg Trondheim NOR Schalke Gelsenkirchen GER 0-2 & 1-3
Chelsea London ENG Schalke Gelsenkirchen GER 2-0 & 0-0
Rosenborg Trondheim NOR Valencia CF ESP 2-0 & 2-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Chelsea London (ENG) 6 3 3 0 9 2 +7 12
2. Schalke Gelsenkirchen (GER) 6 2 2 2 5 4 +1 8
3. Rosenborg Trondheim (NOR) 6 2 1 3 6 10 -4 7
4. Valencia CF (ESP) 6 1 2 3 2 6 -4 5
1st Round - Group C
Olympiakos Piraeus GRE Lazio Roma ITA 1-1 & 2-1
Real Madrid ESP Werder Bremen GER 2-1 & 2-3
Werder Bremen GER Olympiakos Piraeus GRE 1-3 & 0-3
Lazio Roma ITA Real Madrid ESP 2-2 & 1-3
Real Madrid ESP Olympiakos Piraeus GRE 4-2 & 0-0
Werder Bremen GER Lazio Roma ITA 2-1 & 1-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Real Madrid (ESP) 6 3 2 1 13 9 +4 11
2. Olympiakos Piraeus (GRE) 6 3 2 1 11 7 +4 11
3. Werder Bremen (GER) 6 2 0 4 8 13 -5 6
4. Lazio Roma (ITA) 6 1 2 3 8 11 -3 5
1st Round - Group D
AC Milan ITA Benfica Lisbon POR 2-1 & 1-1
Shakhtyor Donetsk UKR Glasgow Celtic SCO 2-0 & 1-2
Benfica Lisbon POR Shakhtyor Donetsk UKR 0-1 & 2-1
Glasgow Celtic SCO AC Milan ITA 2-1 & 0-1
AC Milan ITA Shakhtyor Donetsk UKR 4-1 & 3-0
Benfica Lisbon POR Glasgow Celtic SCO 1-0 & 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AC Milan (ITA) 6 4 1 1 12 5 +7 13
2. Glasgow Celtic (SCO) 6 3 0 3 5 6 -1 9
3. Benfica Lisbon (POR) 6 2 1 3 5 6 -1 7
4. Shakhtyor Donetsk (UKR) 6 2 0 4 6 11 -5 6
1st Round - Group E
FC Barcelona ESP Olympique Lyon FRA 3-0 & 2-2
Glasgow Rangers SCO VfB Stuttgart GER 2-1 & 2-3
Olympique Lyon FRA Glasgow Rangers SCO 0-3 & 3-0
VfB Stuttgart GER FC Barcelona ESP 0-2 & 1-3
VfB Stuttgart GER Olympique Lyon FRA 0-2 & 2-4
Glasgow Rangers SCO FC Barcelona ESP 0-0 & 0-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. FC Barcelona (ESP) 6 4 2 0 12 3 +9 14
2. Olympique Lyon (FRA) 6 3 1 2 11 10 +1 10
3. Glasgow Rangers (SCO) 6 2 1 3 7 9 -2 7
4. VfB Stuttgart (GER) 6 1 0 5 7 15 -8 3
1st Round - Group F
AS Roma ITA Dinamo Kiev UKR 2-0 & 4-1
Sporting Lisbon POR Manchester United ENG 0-1 & 1-2
Manchester United ENG AS Roma ITA 1-0 & 1-1
Dinamo Kiev UKR Sporting Lisbon POR 1-2 & 0-3
AS Roma ITA Sporting Lisbon POR 2-1 & 2-2
Dinamo Kiev UKR Manchester United ENG 2-4 & 0-4
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Manchester United (ENG) 6 5 1 0 13 4 +9 16
2. AS Roma (ITA) 6 3 2 1 11 6 +5 11
3. Sporting Lisbon (POR) 6 2 1 3 9 8 +1 7
4. Dinamo Kiev (UKR) 6 0 0 6 4 19 -15 0
1st Round - Group G
PSV Eindhoven NED CSKA Moscow RUS 2-1 & 1-0
Fenerbahce Istanbul TUR Internazionale Milan ITA 1-0 & 0-3
Internazionale Milan ITA PSV Eindhoven NED 2-0 & 1-0
CSKA Moscow RUS Fenerbahce Istanbul TUR 2-2 & 1-3
PSV Eindhoven NED Fenerbahce Istanbul TUR 0-0 & 0-2
CSKA Moscow RUS Internazionale Milan ITA 1-2 & 2-4
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Internazionale Milan (ITA) 6 5 0 1 12 4 +8 15
2. Fenerbahce Istanbul (TUR) 6 3 2 1 8 6 +2 11
3. PSV Eindhoven (NED) 6 2 1 3 3 6 -3 7
4. CSKA Moscow (RUS) 6 0 1 5 7 14 -7 1
1st Round - Group H
Arsenal London ENG Sevilla FC ESP 3-0 & 1-3
Slavia Prague CZE Steaua Bucharest ROU 2-1 & 1-1
Sevilla FC ESP Slavia Prague CZE 4-2 & 3-0
Steaua Bucharest ROU Arsenal London ENG 0-1 & 1-2
Sevilla FC ESP Steaua Bucharest ROU 2-1 & 2-0
Arsenal London ENG Slavia Prague CZE 7-0 & 0-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Sevilla FC (ESP) 6 5 0 1 14 7 +7 15
2. Arsenal London (ENG) 6 4 1 1 14 4 +10 13
3. Slavia Prague (CZE) 6 1 2 3 5 16 -11 5
4. Steaua Bucharest (ROU) 6 0 1 5 4 10 -6 1

2nd Round
Schalke Gelsenkirchen GER FC Porto POR 1-0 & 0-1/4-1p
AS Roma ITA Real Madrid ESP 2-1 & 2-1
Olympiakos Piraeus GRE Chelsea London ENG 0-0 & 0-3
Liverpool FC ENG Internazionale Milan ITA 2-0 & 1-0
Glasgow Celtic SCO FC Barcelona ESP 2-3 & 0-1
Olympique Lyon FRA Manchester United ENG 1-1 & 0-1
Fenerbahce Istanbul TUR Sevilla FC ESP 3-2 & 2-3/3-2p
Arsenal London ENG AC Milan ITA 0-0 & 2-0

Quarterfinals
AS Roma ITA Manchester United ENG 0-2 & 0-1
Schalke Gelsenkirchen GER FC Barcelona ESP 0-1 & 0-1
Fenerbahce Istanbul TUR Chelsea London ENG 2-1 & 0-2
Arsenal London ENG Liverpool FC ENG 1-1 & 2-4

Semifinals
Liverpool FC ENG Chelsea London ENG 1-1 & 2-3/aet
FC Barcelona ESP Manchester United ENG 0-0 & 0-1

Final
(21 May 2008 - Moscow, Russia)
Manchester United ENG Chelsea London ENG 1-1/6-5p
[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup]

UEFA Cup 2007/08
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 1st Round
- 2nd Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 3rd Round
- 4th Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
B36 Torshavn FRO Ekranas Panevezys LTU 1-3 & 2-3
Libertas Borgo Maggiore SMR Drogheda United IRL 1-1 & 0-3
Rhyl FC WAL Haka Valkeakoski FIN 3-1 & 0-2
Carmarthen Town WAL Brann Bergen NOR 0-8 & 3-6
Flora Tallinn EST Vålerenga Oslo NOR 0-1 & 0-1
MyPa-47 Anjalankoski FIN EB/Streymur Eidi FRO 1-0 & 1-1
Dungannon Swifts NIR Suduva Marijampole LTU 1-0 & 0-4
Lillestrøm SK NOR UN Käering 97 Bascharage LUX 2-1 & 0-1
Metalurgs Liepaja LVA Dinamo Brest BLR 1-1 & 2-1
Helsingborgs IF SWE Trans Narva EST 6-0 & 3-0
IBK Keflavik ISL Midtjylland Herning DEN 3-2 & 1-2
Häcken Göteborg SWE KR Reykjavik ISL 1-1 & 1-0
St. Patrick's Athletic IRL OB Odense DEN 0-0 & 0-5
HJK Helsinki FIN Etzella Ettelbrück LUX 2-0 & 1-0
Glentoran Belfast NIR AIK Stockholm SWE 0-5 & 0-4
Skonto Riga LVA Dinamo Minsk BLR 1-1 & 0-2
FC Zlate Moravce SVK Kairat Almaty KAZ 3-1 & 1-1
MTK Budapest HUN MIKA Ashtarak ARM 2-1 & 0-1
MKT Araz Imishli AZE Dyskobolia Grodzisk Wiel. POL 0-0 & 0-1
GKS Belchatow POL Ameri Tbilisi GEO 2-0 & 0-2/4-2p
Petrzalka Bratislava SVK Zimbru Chisinau MDA 1-1 & 2-2
Banants Yerevan ARM Young Boys Bern SUI 1-1 & 0-4
Nistru Unisport Otaci MDA Kispest-Honved Budapest HUN 1-1 & 1-1/4-5p
SV Ried Innkreis AUT Neftchi Baku AZE 3-1 & 1-2
Dinamo Tbilisi GEO FC Vaduz LIE 2-0 & 0-0
FC Aktobe KAZ SV Mattersburg AUT 1-0 & 2-4
Buducnost Podgorica MNE Hajduk Split CRO 1-1 & 0-1
Omonia Nicosia CYP Rudar Pljevlja MNE 2-0 & 2-0
Slaven Koprivnica CRO Teuta Durrës ALB 6-2 & 2-2
FK Bezanija Belgrade SRB Besa Kavajë ALB 2-2 & 0-0
Sliema Wanderers MLT Litex Lovech BUL 0-3 & 0-4
Vojvodina Novi Sad SRB Hibernians Paola MLT 5-1 & 2-0
FC Santa Coloma AND Maccabi Tel-Aviv ISR 1-0 & 0-4
FK Siroki Brijeg BIH NK Koper SVN 3-1 & 3-2
Vardar Skopje FRM Anorthosis Famagusta CYP 0-1 & 0-1
NK Nova Gorica SVN Rabotnicki Skopje FRM 1-2 & 1-2
Zrinjski Mostar BIH Partizan Belgrade SRB 1-6 & 0-5 (1)
(1) UEFA disqualified Partizan because of their supporters misconduct through the 1st-leg match, in Mostar.
Bye to 2nd Qualifying Round: Austria Vienna (AUT), CSKA Sofia (BUL), Dnepr Dnepropetrovsk (UKR), Dunfermline Athletic (SCO), FC Basel (SUI), FC Sion (SUI), FK Jablonec (CZE), Fredrikstad FK (NOR), Galatasaray Istanbul (TUR), Hapoel Tel-Aviv (ISR), Kayseri Erciyesspor (TUR), Lokomotiv Sofia (BUL), Maccabi Netanya (ISR), Standard Liege (BEL), Universitatea Cluj (ROU), Zenit St. Petersburg (RUS).
Also the clubs qualified through UEFA Intertoto Cup [11 clubs: AaB Aalborg (DEN), Atletico Madrid (ESP), Blackburn Rovers (ENG), Hammarby Stockholm (SWE), Otelul Galati (ROU), Rapid Vienna (AUT), RC Lens (FRA), Sampdoria Genoa (ITA), SV Hamburg (GER), Tobol Kostanai (KAZ), Uniao Leiria (POR)].
Bye to 1st Round: 1.FC Nuremberg (GER), Aberdeen FC (SCO), AC Fiorentina (ITA), AE Larissa (GRE), Aris Thessaloniki (GRE), AZ 67 Alkmaar (NED), Bayer Leverkusen (GER), Bayern Munich (GER), Belenenses Lisbon (POR), Bolton Wanderers (ENG), Club Brugge (BEL), Empoli FC (ITA), Everton Liverpool (ENG), FC Groningen (NED), FC Sochaux-Montbeliard (FRA), FK Mlada Boleslav (CZE), Getafe CF Madrid (ESP), Girondins Bordeaux (FRA), Lokomotiv Moscow (RUS), Metalist Kharkov (UKR), Pacos Ferreira (POR), Panathinaikos Athens (GRE), Panionios Athens (GRE), Rapid Bucharest (ROU), Real Zaragoza (ESP), SC Heerenveen (NED), Sporting Braga (POR), Stade Rennais (FRA), Tottenham Hotspur (ENG), Twente Enschede (NED), US Citta di Palermo (ITA), Villarreal CF (ESP).
Also the losers of the 3rd Qualifying Round of UEFA Champions' League [16 clubs].
Bye to 3rd Round: The clubs finished 3rd in the groups of UEFA Champions' League 1st Round Groups [8 clubs].

2nd Qualifying Round
Lokomotiv Sofia BUL Otelul Galati ROU 3-1 & 0-0
CFR 1907 Cluj ROU Anorthosis Famagusta CYP 1-3 & 0-0
Rabotnicki Skopje FRM Zrinjski Mostar BIH 0-0 & 2-1
Slaven Koprivnica CRO Galatasaray Istanbul TUR 1-2 & 1-2
Uniao Leiria POR Maccabi Netanya ISR 0-0 & 1-0
Hajduk Split CRO Sampdoria Genoa ITA 0-1 & 1-1
UN Käering 97 Bascharage LUX Standard Liege BEL 0-3 & 0-1
Hammarby Stockholm SWE Fredrikstad FK NOR 2-1 & 1-1
HJK Helsinki FIN AaB Aalborg DEN 2-1 & 0-3
Ekranas Panevezys LTU Vålerenga Oslo NOR 1-1 & 0-6
Dunfermline Athletic SCO Häcken Göteborg SWE 1-1 & 0-1
Brann Bergen NOR Suduva Marijampole LTU 2-1 & 4-3
Haka Valkeakoski FIN Midtjylland Herning DEN 1-2 & 2-5
Dinamo Minsk BLR OB Odense DEN 1-1 & 0-4
Austria Vienna AUT FK Jablonec CZE 4-3 & 1-1
FC Zlate Moravce SVK Zenit St. Petersburg RUS 0-2 & 0-3
Dinamo Tbilisi GEO Rapid Vienna AUT 0-3 & 0-5
MyPa-47 Anjalankoski FIN Blackburn Rovers ENG 0-1 & 0-2
Drogheda United IRL Helsingborgs IF SWE 1-1 & 0-3
Metalurgs Liepaja LVA AIK Stockholm SWE 3-2 & 0-2
SV Ried Innkreis AUT FC Sion SUI 1-1 & 0-3
MIKA Ashtarak ARM Petrzalka Bratislava SVK 2-1 & 0-2
Dnepr Dnepropetrovsk UKR GKS Belchatow POL 1-1 & 4-2
Kispest-Honved Budapest HUN SV Hamburg GER 0-0 & 0-4
Young Boys Bern SUI RC Lens FRA 1-1 & 1-5
Tobol Kostanai KAZ Dyskobolia Grodzisk Wiel. POL 0-1 & 0-2
Besa Kavajë ALB Litex Lovech BUL 0-3 & 0-3
Maccabi Tel-Aviv ISR Kayseri Erciyesspor TUR 1-1 & 1-3
Atletico Madrid ESP Vojvodina Novi Sad SRB 3-0 & 2-1
FK Siroki Brijeg BIH Hapoel Tel-Aviv ISR 0-3 & 0-3
Omonia Nicosia CYP CSKA Sofia BUL 1-1 & 1-2
FC Basel SUI SV Mattersburg AUT 2-1 & 4-0

1st Round
Midtjylland Herning DEN Lokomotiv Moscow RUS 1-3 & 0-2
FC Groningen NED AC Fiorentina ITA 1-1 & 1-1/3-4p
Rabotnicki Skopje FRM Bolton Wanderers ENG 1-1 & 0-1
AEK Athens GRE Austria Salzburg AUT 3-0 & 0-1
1.FC Nuremberg GER Rapid Bucharest ROU 0-0 & 2-2
Everton Liverpool ENG Metalist Kharkov UKR 1-1 & 3-2
Tottenham Hotspur ENG Anorthosis Famagusta CYP 6-1 & 1-1
RC Lens FRA FC Copenhagen DEN 1-1 & 1-2/aet
Getafe CF Madrid ESP Twente Enschede NED 1-0 & 2-3/aet
Dyskobolia Grodzisk Wiel. POL Red Star Belgrade SRB 0-1 & 0-1
Litex Lovech BUL SV Hamburg GER 0-1 & 1-3
FK Sarajevo BIH FC Basel SUI 1-2 & 0-6
Austria Vienna AUT Vålerenga Oslo NOR 2-0 & 2-2
Hapoel Tel-Aviv ISR AIK Stockholm SWE 0-0 & 1-0
Aris Thessaloniki GRE Real Zaragoza ESP 1-0 & 1-2
Dinamo Bucharest ROU Elfsborg Borås SWE 1-2 & 1-0
Lokomotiv Sofia BUL Stade Rennais FRA 1-3 & 2-1
Brann Bergen NOR Club Brugge BEL 0-1 & 2-1
Bayern Munich GER Belenenses Lisbon POR 1-0 & 2-0
Aberdeen FC SCO Dnepr Dnepropetrovsk UKR 0-0 & 1-1
SC Heerenveen NED Helsingborgs IF SWE 5-3 & 1-5
Toulouse FC FRA CSKA Sofia BUL 0-0 & 1-1
Sampdoria Genoa ITA AaB Aalborg DEN 2-2 & 0-0
Spartak Moscow RUS Häcken Göteborg SWE 5-0 & 3-1
Hammarby Stockholm SWE Sporting Braga POR 2-1 & 0-4
AE Larissa GRE Blackburn Rovers ENG 2-0 & 1-2
FK Mlada Boleslav CZE US Citta di Palermo ITA 0-1 & 1-0/4-2p
Dinamo Zagreb CRO Ajax Amsterdam NED 0-1 & 3-2/aet
Petrzalka Bratislava SVK Panathinaikos Athens GRE 1-2 & 0-3
Sparta Prague CZE OB Odense DEN 0-0 & 0-0/4-3p
Empoli FC ITA FC Zurich SUI 2-1 & 0-3
FC Sochaux-Montbeliard FRA Panionios Athens GRE 0-2 & 1-0
Anderlecht Brussels BEL Rapid Vienna AUT 1-1 & 1-0
Pacos Ferreira POR AZ 67 Alkmaar NED 0-1 & 0-0
Zenit St. Petersburg RUS Standard Liege BEL 3-0 & 1-1
Bayer Leverkusen GER Uniao Leiria POR 1-0 & 2-3
Villarreal CF ESP BATE Borisov BLR 4-1 & 2-0
FC Sion SUI Galatasaray Istanbul TUR 3-2 & 1-5
Atletico Madrid ESP Kayseri Erciyesspor TUR 4-0 & 5-0
Tampere United FIN Girondins Bordeaux FRA 2-3 & 1-1

2nd Round - Group A
Everton Liverpool ENG AE Larissa GRE 3-1
Zenit St. Petersburg RUS AZ 67 Alkmaar NED 1-1
AE Larissa GRE Zenit St. Petersburg RUS 2-3
1.FC Nuremberg GER Everton Liverpool ENG 0-2
AZ 67 Alkmaar NED AE Larissa GRE 1-0
Zenit St. Petersburg RUS 1.FC Nuremberg GER 2-2
1.FC Nuremberg GER AZ 67 Alkmaar NED 2-1
Everton Liverpool ENG Zenit St. Petersburg RUS 1-0
AZ 67 Alkmaar NED Everton Liverpool ENG 2-3
AE Larissa GRE 1.FC Nuremberg GER 1-3
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Everton Liverpool (ENG) 4 4 0 0 9 3 +6 12
2. 1.FC Nuremberg (GER) 4 2 1 1 7 6 +1 7
3. Zenit St. Petersburg (RUS) 4 1 2 1 6 6 0 5
4. AZ 67 Alkmaar (NED) 4 1 1 2 5 6 -1 4
5. AE Larissa (GRE) 4 0 0 4 4 10 -6 0
2nd Round - Group B
Panathinaikos Athens GRE Aberdeen FC SCO 3-0
Lokomotiv Moscow RUS Atletico Madrid ESP 3-3
FC Copenhagen DEN Panathinaikos Athens GRE 0-1
Aberdeen FC SCO Lokomotiv Moscow RUS 1-1
Lokomotiv Moscow RUS FC Copenhagen DEN 0-1
Atletico Madrid ESP Aberdeen FC SCO 2-0
Panathinaikos Athens GRE Lokomotiv Moscow RUS 2-0
FC Copenhagen DEN Atletico Madrid ESP 0-2
Atletico Madrid ESP Panathinaikos Athens GRE 2-1
Aberdeen FC SCO FC Copenhagen DEN 4-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Atletico Madrid (ESP) 4 3 1 0 9 4 +5 10
2. Panathinaikos Athens (GRE) 4 3 0 1 7 2 +5 9
3. Aberdeen FC (SCO) 4 1 1 2 5 6 -1 4
4. FC Copenhagen (DEN) 4 1 0 3 1 7 -6 3
5. Lokomotiv Moscow (RUS) 4 0 2 2 4 7 -3 2
2nd Round - Group C
Villarreal CF ESP AC Fiorentina ITA 1-1
Elfsborg Borås SWE AEK Athens GRE 1-1
FK Mlada Boleslav CZE Villarreal CF ESP 1-2
AC Fiorentina ITA Elfsborg Borås SWE 6-1
AEK Athens GRE AC Fiorentina ITA 1-1
Elfsborg Borås SWE FK Mlada Boleslav CZE 1-3
FK Mlada Boleslav CZE AEK Athens GRE 0-1
Villarreal CF ESP Elfsborg Borås SWE 2-0
AEK Athens GRE Villarreal CF ESP 1-2
AC Fiorentina ITA FK Mlada Boleslav CZE 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Villarreal CF (ESP) 4 3 1 0 7 3 +4 10
2. AC Fiorentina (ITA) 4 2 2 0 10 4 +6 8
3. AEK Athens (GRE) 4 1 2 1 4 4 0 5
4. FK Mlada Boleslav (CZE) 4 1 0 3 5 6 -1 3
5. Elfsborg Borås (SWE) 4 0 1 3 3 12 -9 1
2nd Round - Group D
FC Basel SUI Stade Rennais FRA 1-0
Brann Bergen NOR SV Hamburg GER 0-1
Dinamo Zagreb CRO FC Basel SUI 0-0
Stade Rennais FRA Brann Bergen NOR 1-1
SV Hamburg GER Stade Rennais FRA 3-0
Brann Bergen NOR Dinamo Zagreb CRO 2-1
Dinamo Zagreb CRO SV Hamburg GER 0-2
FC Basel SUI Brann Bergen NOR 1-0
SV Hamburg GER FC Basel SUI 1-1
Stade Rennais FRA Dinamo Zagreb CRO 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. SV Hamburg (GER) 4 3 1 0 7 1 +6 10
2. FC Basel (SUI) 4 2 2 0 3 1 +2 8
3. Brann Bergen (NOR) 4 1 1 2 3 4 -1 4
4. Dinamo Zagreb (CRO) 4 0 2 2 2 5 -3 2
5. Stade Rennais (FRA) 4 0 2 2 2 6 -4 2
2nd Round - Group E
Bayer Leverkusen GER Toulouse FC FRA 1-0
Sparta Prague CZE FC Zurich SUI 1-2
Spartak Moscow RUS Bayer Leverkusen GER 2-1
Toulouse FC FRA Sparta Prague CZE 2-3
Sparta Prague CZE Spartak Moscow RUS 0-0
FC Zurich SUI Toulouse FC FRA 2-0
Bayer Leverkusen GER Sparta Prague CZE 1-0
Spartak Moscow RUS FC Zurich SUI 1-0
Toulouse FC FRA Spartak Moscow RUS 2-1
FC Zurich SUI Bayer Leverkusen GER 0-5
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Bayer Leverkusen (GER) 4 3 0 1 7 2 +5 9
2. Spartak Moscow (RUS) 4 2 1 1 4 3 +1 7
3. FC Zurich (SUI) 4 2 0 2 4 6 -2 6
4. Sparta Prague (CZE) 4 1 1 2 4 5 -1 4
5. Toulouse FC (FRA) 4 1 0 3 4 7 -3 3
2nd Round - Group F
Red Star Belgrade SRB Bayern Munich GER 2-3
Bolton Wanderers ENG Sporting Braga POR 1-1
Aris Thessaloniki GRE Red Star Belgrade SRB 3-0
Bayern Munich GER Bolton Wanderers ENG 2-2
Bolton Wanderers ENG Aris Thessaloniki GRE 1-1
Sporting Braga POR Bayern Munich GER 1-1
Aris Thessaloniki GRE Sporting Braga POR 1-1
Red Star Belgrade SRB Bolton Wanderers ENG 0-1
Sporting Braga POR Red Star Belgrade SRB 2-0
Bayern Munich GER Aris Thessaloniki GRE 6-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Bayern Munich (GER) 4 2 2 0 12 5 +7 8
2. Sporting Braga (POR) 4 1 3 0 5 3 +2 6
3. Bolton Wanderers (ENG) 4 1 3 0 5 4 +1 6
4. Aris Thessaloniki (GRE) 4 1 2 1 5 8 -3 5
5. Red Star Belgrade (SRB) 4 0 0 4 2 9 -7 0
2nd Round - Group G
Tottenham Hotspur ENG Getafe CF Madrid ESP 1-2
Anderlecht Brussels BEL Hapoel Tel-Aviv ISR 2-0
Hapoel Tel-Aviv ISR Tottenham Hotspur ENG 0-2
AaB Aalborg DEN Anderlecht Brussels BEL 1-1
Tottenham Hotspur ENG AaB Aalborg DEN 3-2
Getafe CF Madrid ESP Hapoel Tel-Aviv ISR 1-2
AaB Aalborg DEN Getafe CF Madrid ESP 1-2
Anderlecht Brussels BEL Tottenham Hotspur ENG 1-1
Hapoel Tel-Aviv ISR AaB Aalborg DEN 1-3
Getafe CF Madrid ESP Anderlecht Brussels BEL 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Getafe CF Madrid (ESP) 4 3 0 1 7 5 +2 9
2. Tottenham Hotspur (ENG) 4 2 1 1 7 5 +2 7
3. Anderlecht Brussels (BEL) 4 1 2 1 5 4 +1 5
4. AaB Aalborg (DEN) 4 1 1 2 7 7 0 4
5. Hapoel Tel-Aviv (ISR) 4 1 0 3 3 8 -5 3
2nd Round - Group H
Helsingborgs IF SWE Panionios Athens GRE 1-1
Girondins Bordeaux FRA Galatasaray Istanbul TUR 2-1
Austria Vienna AUT Girondins Bordeaux FRA 1-2
Galatasaray Istanbul TUR Helsingborgs IF SWE 2-3
Panionios Athens GRE Galatasaray Istanbul TUR 0-3
Helsingborgs IF SWE Austria Vienna AUT 3-0
Austria Vienna AUT Panionios Athens GRE 0-1
Girondins Bordeaux FRA Helsingborgs IF SWE 2-1
Panionios Athens GRE Girondins Bordeaux FRA 2-3
Galatasaray Istanbul TUR Austria Vienna AUT 0-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Girondins Bordeaux (FRA) 4 4 0 0 9 5 +4 12
2. Helsingborgs IF (SWE) 4 2 1 1 8 5 +3 7
3. Galatasaray Istanbul (TUR) 4 1 1 2 6 5 +1 4
4. Panionios Athens (GRE) 4 1 1 2 4 7 -3 4
5. Austria Vienna (AUT) 4 0 1 3 1 6 -5 1

3rd Round
Aberdeen FC SCO Bayern Munich GER 2-2 & 1-5
AEK Athens GRE Getafe CF Madrid ESP 1-1 & 0-3
Bolton Wanderers ENG Atletico Madrid ESP 1-0 & 0-0
Zenit St. Petersburg RUS Villarreal CF ESP 1-0 & 1-2
Galatasaray Istanbul TUR Bayer Leverkusen GER 0-0 & 1-5
Anderlecht Brussels BEL Girondins Bordeaux FRA 2-1 & 1-1
Brann Bergen NOR Everton Liverpool ENG 0-2 & 1-6
FC Zurich SUI SV Hamburg GER 1-3 & 0-0
Glasgow Rangers SCO Panathinaikos Athens GRE 0-0 & 1-1
PSV Eindhoven NED Helsingborgs IF SWE 2-0 & 2-1
Slavia Prague CZE Tottenham Hotspur ENG 1-2 & 1-1
Rosenborg Trondheim NOR AC Fiorentina ITA 0-1 & 1-2
Sporting Lisbon POR FC Basel SUI 2-0 & 3-0
Werder Bremen GER Sporting Braga POR 3-0 & 1-0
Benfica Lisbon POR 1.FC Nuremberg GER 1-0 & 2-2
Olympique Marseille FRA Spartak Moscow RUS 3-0 & 0-2

4th Round
Anderlecht Brussels BEL Bayern Munich GER 0-5 & 2-1
Olympique Marseille FRA Zenit St. Petersburg RUS 3-1 & 0-2
AC Fiorentina ITA Everton Liverpool ENG 2-0 & 0-2/4-2p
Bayer Leverkusen GER SV Hamburg GER 1-0 & 2-3
Tottenham Hotspur ENG PSV Eindhoven NED 0-1 & 1-0/5-6p
Benfica Lisbon POR Getafe CF Madrid ESP 1-2 & 0-1
Glasgow Rangers SCO Werder Bremen GER 2-0 & 0-1
Bolton Wanderers ENG Sporting Lisbon POR 1-1 & 0-1

Quarterfinals
Bayer Leverkusen GER Zenit St. Petersburg RUS 1-4 & 1-0
Glasgow Rangers SCO Sporting Lisbon POR 0-0 & 2-0
Bayern Munich GER Getafe CF Madrid ESP 1-1 & 3-3/aet
AC Fiorentina ITA PSV Eindhoven NED 1-1 & 2-0

Semifinals
Bayern Munich GER Zenit St. Petersburg RUS 1-1 & 0-4
Glasgow Rangers SCO AC Fiorentina ITA 0-0 & 0-0/4-2p

Final
(14 May 2008 - Manchester, England)
Zenit St. Petersburg RUS Glasgow Rangers SCO 2-0

[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup] :: [Football Page]
Copyright (c) 1999-2008 Sotiris Athanasias