free web hosting | free hosting | Business Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
[Football Page] :: [Club Ranking] :: [Country Ranking] :: [UEFA Ranking]

European Football Competitions 2008/09
- UEFA Champions' League 2008/09
- UEFA Cup 2008/09
Legend: M=matches played, W=wins, D=draws, L=losses, GF=goals for, GA=goals against, GD=goal difference, Pts=points awarded, p=penalty shootout, aet=after extra time.
UEFA Champions' League 2008/09
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 1st Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 2nd Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
Linfield Belfast NIR Dinamo Zagreb CRO 0-2 & 1-1
Valletta FC MLT Petrzalka Bratislava SVK 0-2 & 0-1
Dinamo Tbilisi GEO NSI Runavik FRO 3-0 & 0-1
FC Santa Coloma AND FBK Kaunas LTU 1-4 & 1-3
Murata San Marino SMR IFK Göteborg SWE 0-5 & 0-4
Llanelli AFC WAL FK Ventspils LVA 1-0 & 0-4
Anorthosis Famagusta CYP Pyunik Yerevan ARM 1-0 & 2-0
Inter Baku AZE Rabotnicki Skopje FRM 0-0 & 1-1
Tampere United FIN Buducnost Podgorica MNE 2-1 & 1-1
F91 Dudelange LUX NK Domzale SVN 0-1 & 0-2
Dinamo Tirana ALB FK Modrica BIH 0-2 & 1-2
FC Aktobe KAZ Sheriff Tiraspol MDA 1-0 & 0-4
Drogheda United IRL Levadia Tallinn EST 2-1 & 1-0
BATE Borisov BLR Valur Reykjavik ISL 2-0 & 1-0
Bye to 2nd Qualifying Round: AaB Aalborg (DEN), Anderlecht Brussels (BEL), Beitar Jerusalem (ISR), Brann Bergen (NOR), Dinamo Kiev (UKR), FC Basel (SUI), Fenerbahce Istanbul (TUR), Glasgow Rangers (SCO), MTK Budapest (HUN), Panathinaikos Athens (GRE), Partizan Belgrade (SRB), Rapid Vienna (AUT), Sparta Prague (CZE), Wisla Krakow (POL).
Bye to 3rd Qualifying Round:
AC Fiorentina (ITA), Arsenal London (ENG), Atletico Madrid (ESP), FC Barcelona (ESP), Galatasaray Istanbul (TUR), Juventus Torino (ITA), Levski Sofia (BUL), Liverpool FC (ENG), Olympiakos Piraeus (GRE), Olympique Marseille (FRA), Schalke Gelsenkirchen (GER), Shakhtyor Donetsk (UKR), Slavia Prague (CZE), Spartak Moscow (RUS), Standard Liege (BEL), Steaua Bucharest (ROU), Twente Enschede (NED), Vitoria Guimaraes (POR).
Bye to 1st Round Groups:
AS Roma (ITA), Bayern Munich (GER), CFR 1907 Cluj (ROU), Chelsea London (ENG), FC Porto (POR), Girondins Bordeaux (FRA), Glasgow Celtic (SCO), Internazionale Milan (ITA), Manchester United (ENG), Olympique Lyon (FRA), PSV Eindhoven (NED), Real Madrid (ESP), Sporting Lisbon (POR), Villarreal CF (ESP), Werder Bremen (GER), Zenit St. Petersburg (RUS).

2nd Qualifying Round
Glasgow Rangers SCO FBK Kaunas LTU 0-0 & 1-2
Brann Bergen NOR FK Ventspils LVA 1-0 & 1-2
Inter Baku AZE Partizan Belgrade SRB 1-1 & 0-2
Tampere United FIN Petrzalka Bratislava SVK 1-3 & 2-4
Anorthosis Famagusta CYP Rapid Vienna AUT 3-0 & 1-3
NK Domzale SVN Dinamo Zagreb CRO 0-3 & 2-3
Panathinaikos Athens GRE Dinamo Tbilisi GEO 3-0 & 0-0
IFK Göteborg SWE FC Basel SUI 1-1 & 2-4
Sheriff Tiraspol MDA Sparta Prague CZE 0-1 & 0-2
Drogheda United IRL Dinamo Kiev UKR 1-2 & 2-2
Anderlecht Brussels BEL BATE Borisov BLR 1-2 & 2-2
Beitar Jerusalem ISR Wisla Krakow POL 2-1 & 0-5
Fenerbahce Istanbul TUR MTK Budapest HUN 2-0 & 5-0
AaB Aalborg DEN FK Modrica BIH 5-0 & 2-1

3rd Qualifying Round
Anorthosis Famagusta CYP Olympiakos Piraeus GRE 3-0 & 0-1
Vitoria Guimaraes POR FC Basel SUI 0-0 & 1-2
Shakhtyor Donetsk UKR Dinamo Zagreb CRO 2-0 & 3-1
Schalke Gelsenkirchen GER Atletico Madrid ESP 1-0 & 0-4
AaB Aalborg DEN FBK Kaunas LTU 2-0 & 2-0
FC Barcelona ESP Wisla Krakow POL 4-0 & 0-1
Levski Sofia BUL BATE Borisov BLR 0-1 & 1-1
Standard Liege BEL Liverpool FC ENG 0-0 & 0-1/aet
Partizan Belgrade SRB Fenerbahce Istanbul TUR 2-2 & 1-2
Twente Enschede NED Arsenal London ENG 0-2 & 0-4
Spartak Moscow RUS Dinamo Kiev UKR 1-4 & 1-4
Juventus Torino ITA Petrzalka Bratislava SVK 4-0 & 1-1
Brann Bergen NOR Olympique Marseille FRA 0-1 & 1-2
AC Fiorentina ITA Slavia Prague CZE 2-0 & 0-0
Galatasaray Istanbul TUR Steaua Bucharest ROU 2-2 & 0-1
Sparta Prague CZE Panathinaikos Athens GRE 1-2 & 0-1

1st Round - Group A
Chelsea London ENG Girondins Bordeaux FRA 4-0 & 1-1
AS Roma ITA CFR 1907 Cluj ROU 1-2 & 3-1
CFR 1907 Cluj ROU Chelsea London ENG 0-0 & 1-2
Girondins Bordeaux FRA AS Roma ITA 1-3 & 0-2
Girondins Bordeaux FRA CFR 1907 Cluj ROU 1-0 & 2-1
Chelsea London ENG AS Roma ITA 1-0 & 1-3
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AS Roma (ITA) 6 4 0 2 12 6 +6 12
2. Chelsea London (ENG) 6 3 2 1 9 5 +4 11
3. Girondins Bordeaux (FRA) 6 2 1 3 5 11 -6 7
4. CFR 1907 Cluj (ROU) 6 1 1 4 5 9 -4 4
1st Round - Group B
Panathinaikos Athens GRE Internazionale Milan ITA 0-2 & 1-0
Werder Bremen GER Anorthosis Famagusta CYP 0-0 & 2-2
Anorthosis Famagusta CYP Panathinaikos Athens GRE 3-1 & 0-1
Internazionale Milan ITA Werder Bremen GER 1-1 & 1-2
Internazionale Milan ITA Anorthosis Famagusta CYP 1-0 & 3-3
Panathinaikos Athens GRE Werder Bremen GER 2-2 & 3-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Panathinaikos Athens (GRE) 6 3 1 2 8 7 +1 10
2. Internazionale Milan (ITA) 6 2 2 2 8 7 +1 8
3. Werder Bremen (GER) 6 1 4 1 7 9 -2 7
4. Anorthosis Famagusta (CYP) 6 1 3 2 8 8 0 6
1st Round - Group C
FC Basel SUI Shakhtyor Donetsk UKR 1-2 & 0-5
FC Barcelona ESP Sporting Lisbon POR 3-1 & 5-2
Sporting Lisbon POR FC Basel SUI 2-0 & 1-0
Shakhtyor Donetsk UKR FC Barcelona ESP 1-2 & 3-2
Shakhtyor Donetsk UKR Sporting Lisbon POR 0-1 & 0-1
FC Basel SUI FC Barcelona ESP 0-5 & 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. FC Barcelona (ESP) 6 4 1 1 18 8 +10 13
2. Sporting Lisbon (POR) 6 4 0 2 8 8 0 12
3. Shakhtyor Donetsk (UKR) 6 3 0 3 11 7 +4 9
4. FC Basel (SUI) 6 0 1 5 2 16 -14 1
1st Round - Group D
PSV Eindhoven NED Atletico Madrid ESP 0-3 & 1-2
Olympique Marseille FRA Liverpool FC ENG 1-2 & 0-1
Liverpool FC ENG PSV Eindhoven NED 3-1 & 3-1
Atletico Madrid ESP Olympique Marseille FRA 2-1 & 0-0
Atletico Madrid ESP Liverpool FC ENG 1-1 & 1-1
PSV Eindhoven NED Olympique Marseille FRA 2-0 & 0-3
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Liverpool FC (ENG) 6 4 2 0 11 5 +6 14
2. Atletico Madrid (ESP) 6 3 3 0 9 4 +5 12
3. Olympique Marseille (FRA) 6 1 1 4 5 7 -2 4
4. PSV Eindhoven (NED) 6 1 0 5 5 14 -9 3
1st Round - Group E
Manchester United ENG Villarreal CF ESP 0-0 & 0-0
Glasgow Celtic SCO AaB Aalborg DEN 0-0 & 1-2
AaB Aalborg DEN Manchester United ENG 0-3 & 2-2
Villarreal CF ESP Glasgow Celtic SCO 1-0 & 0-2
Villarreal CF ESP AaB Aalborg DEN 6-3 & 2-2
Manchester United ENG Glasgow Celtic SCO 3-0 & 1-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Manchester United (ENG) 6 2 4 0 9 3 +6 10
2. Villarreal CF (ESP) 6 2 3 1 9 7 +2 9
3. AaB Aalborg (DEN) 6 1 3 2 9 14 -5 6
4. Glasgow Celtic (SCO) 6 1 2 3 4 7 -3 5
1st Round - Group F
Steaua Bucharest ROU Bayern Munich GER 0-1 & 0-3
Olympique Lyon FRA AC Fiorentina ITA 2-2 & 2-1
AC Fiorentina ITA Steaua Bucharest ROU 0-0 & 1-0
Bayern Munich GER Olympique Lyon FRA 1-1 & 3-2
Bayern Munich GER AC Fiorentina ITA 3-0 & 1-1
Steaua Bucharest ROU Olympique Lyon FRA 3-5 & 0-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Bayern Munich (GER) 6 4 2 0 12 4 +8 14
2. Olympique Lyon (FRA) 6 3 2 1 14 10 +4 11
3. AC Fiorentina (ITA) 6 1 3 2 5 8 -3 6
4. Steaua Bucharest (ROU) 6 0 1 5 3 12 -9 1
1st Round - Group G
FC Porto POR Fenerbahce Istanbul TUR 3-1 & 2-1
Dinamo Kiev UKR Arsenal London ENG 1-1 & 0-1
Arsenal London ENG FC Porto POR 4-0 & 0-2
Fenerbahce Istanbul TUR Dinamo Kiev UKR 0-0 & 0-1
Fenerbahce Istanbul TUR Arsenal London ENG 2-5 & 0-0
FC Porto POR Dinamo Kiev UKR 0-1 & 2-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. FC Porto (POR) 6 4 0 2 9 8 +1 12
2. Arsenal London (ENG) 6 3 2 1 11 5 +6 11
3. Dinamo Kiev (UKR) 6 2 2 2 4 4 0 8
4. Fenerbahce Istanbul (TUR) 6 0 2 4 4 11 -7 2
1st Round - Group H
Juventus Torino ITA Zenit St. Petersburg RUS 1-0 & 0-0
Real Madrid ESP BATE Borisov BLR 2-0 & 1-0
BATE Borisov BLR Juventus Torino ITA 2-2 & 0-0
Zenit St. Petersburg RUS Real Madrid ESP 1-2 & 0-3
Zenit St. Petersburg RUS BATE Borisov BLR 1-1 & 2-0
Juventus Torino ITA Real Madrid ESP 2-1 & 2-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Juventus Torino (ITA) 6 3 3 0 7 3 +4 12
2. Real Madrid (ESP) 6 4 0 2 9 5 +4 12
3. Zenit St. Petersburg (RUS) 6 1 2 3 4 7 -3 5
4. BATE Borisov (BLR) 6 0 3 3 3 8 -5 3

2nd Round
Chelsea London ENG Juventus Torino ITA 1-0 & 2-2
Villarreal CF ESP Panathinaikos Athens GRE 1-1 & 2-1
Sporting Lisbon POR Bayern Munich GER 0-5 & 1-7
Atletico Madrid ESP FC Porto POR 2-2 & 0-0
Olympique Lyon FRA FC Barcelona ESP 1-1 & 2-5
Real Madrid ESP Liverpool FC ENG 0-1 & 0-4
Arsenal London ENG AS Roma ITA 1-0 & 0-1/7-6p
Internazionale Milan ITA Manchester United ENG 0-0 & 0-2

Quarterfinals
Villarreal CF ESP Arsenal London ENG 1-1 & 0-3
Manchester United ENG FC Porto POR 2-2 & 1-0
Liverpool FC ENG Chelsea London ENG 1-3 & 4-4
FC Barcelona ESP Bayern Munich GER 4-0 & 1-1

Semifinals
Manchester United ENG Arsenal London ENG 1-0 & 3-1
FC Barcelona ESP Chelsea London ENG 0-0 & 1-1

Final
(27 May 2009 - Rome, Italy)
FC Barcelona ESP Manchester United ENG 2-0
[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup]

UEFA Cup 2008/09
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 1st Round
- 2nd Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
- 3rd Round
- 4th Round
- Quarterfinals
- Semifinals
- Final

1st Qualifying Round
FH Hafnarfjördur ISL CS Grevenmacher LUX 3-2 & 5-1
Vetra Vilnius LTU Viking Stavanger NOR 1-0 & 0-2
Racing Union Luxembourg LUX Kalmar FF SWE 0-3 & 1-7
Honka Espoo FIN IA Akranes ISL 3-0 & 1-2
Glentoran Belfast NIR Metalurgs Liepaja LVA 1-1 & 0-2
Brøndby IF DEN B36 Torshavn FRO 1-0 & 2-0
TVMK Tallinn EST Nordsjaelland Farum DEN 0-3 & 0-5
EB/Streymur Eidi FRO Manchester City ENG 0-2 & 0-2
Olimps Riga LVA St. Patrick's Athletic IRL 0-1 & 0-2
Djurgårdens Stockholm SWE Flora Tallinn EST 0-0 & 2-2
Suduva Marijampole LTU TNS Llansantffraid WAL 1-0 & 1-0
Cliftonville Belfast NIR FC Copenhagen DEN 0-4 & 0-7
Cork City IRL Haka Valkeakoski FIN 2-2 & 0-4
Bangor City WAL Midtjylland Herning DEN 0-4 & 1-6
Austria Salzburg AUT Banants Yerevan ARM 7-0 & 3-0
Raba ETO Györ HUN FC Zestafoni GEO 1-1 & 2-1
Ararat Yerevan ARM AC Bellinzona SUI 0-1 & 1-3
Dacia Chisinau MDA Borac Cacak SRB 1-1 & 1-3
Tobol Kostanai KAZ Austria Vienna AUT 1-0 & 0-2
Hertha Berlin GER Nistru Unisport Otaci MDA 8-1 & 0-0
Khazar Lenkoran AZE Lech Poznan POL 0-1 & 1-4
Legia Warsaw POL FC Gomel BLR 0-0 & 4-1
Spartak Trnava SVK Georgia Tbilisi GEO 2-2 & 0-1
MTZ-Ripo Minsk BLR MSK Zilina SVK 2-2 & 0-1
Shakhtyor Karaganda KAZ DVSC-Epona Debrecen HUN 1-1 & 0-1
Vojvodina Novi Sad SRB Olimpik Baku AZE 1-0 & 1-1
Cherno More Varna BUL UE Santa Julia AND 4-0 & 5-0
Pellister Bitola FRM APOEL Nicosia CYP 0-0 & 0-1
FC Vaduz LIE Zrinjski Mostar BIH 1-2 & 0-3
FK Siroki Brijeg BIH Partizan Tirana ALB 0-0 & 3-1
Hapoel Kiryat Shmona ISR Mogren Budva MNE 1-1 & 3-0
NK Koper SVN Vllaznia Shkodër ALB 1-2 & 0-0
Zeta Golubovci MNE Interblock Ljubljana SVN 1-1 & 0-1
Hapoel Tel-Aviv ISR Juvenes/Dogana Serravalle SMR 3-0 & 2-0
Hajduk Split CRO Birkirkara FC MLT 4-0 & 3-0
Omonia Nicosia CYP Milano Kumanovo FRM 2-0 & 2-1
Marsaxlokk FC MLT Slaven Koprivnica CRO 0-4 & 0-4
Bye to 2nd Qualifying Round: FC Moscow (RUS), Aris Thessaloniki (GRE), Maccabi Netanya (ISR), Dumfries Queen Of South (SCO), Litex Lovech (BUL), Red Star Belgrade (SRB), Dnepr Dnepropetrovsk (UKR), Lokomotiv Sofia (BUL), KAA Gent (BEL), Young Boys Bern (SUI), Slovan Liberec (CZE), FC Zurich (SUI), Besiktas Istanbul (TUR), Lillestrøm SK (NOR), AEK Athens (GRE), Stabaek Baerum (NOR).
Also the clubs qualified through UEFA Intertoto Cup [11 clubs: Sporting Braga (POR), Aston Villa Birmingham (ENG), Deportivo La Coruna (ESP), VfB Stuttgart (GER), Rosenborg Trondheim (NOR), SSC Napoli (ITA), Stade Rennais (FRA), FC Vaslui (ROU), Elfsborg Borås (SWE), Grasshoppers Zurich (SUI), Sturm Graz (AUT)].
Bye to 1st Round:
Valencia CF (ESP), Sevilla FC (ESP), Real RC Santander (ESP), Portsmouth FC (ENG), Everton Liverpool (ENG), Tottenham Hotspur (ENG), AC Milan (ITA), Sampdoria Genoa (ITA), Udinese Calcio (ITA), AS Nancy (FRA), AS St. Etienne (FRA), Paris St. Germain (FRA), SV Hamburg (GER), VfL Wolfsburg (GER), Borussia Dortmund (GER), Benfica Lisbon (POR), Maritimo Funchal (POR), Vitoria Setubal (POR), Rapid Bucharest (ROU), Dinamo Bucharest (ROU), Unirea Urziceni (ROU), Politehnica Timisoara (ROU), Feyenoord Rotterdam (NED), Ajax Amsterdam (NED), SC Heerenveen (NED), NEC Nijmegen (NED), CSKA Moscow (RUS), Motherwell FC (SCO), Metalist Kharkov (UKR), Club Brugge (BEL), Banik Ostrava (CZE), Kayserispor (TUR).
Also the losers of the 3rd Qualifying Round of UEFA Champions' League [16 clubs: Schalke Gelsenkirchen (GER), Vitoria Guimaraes (POR), Twente Enschede (NED), Spartak Moscow (RUS), Standard Liege (BEL), Slavia Prague (CZE), Galatasaray Istanbul (TUR), Olympiakos Piraeus (GRE), Levski Sofia (BUL), Sparta Prague (CZE), Brann Bergen (NOR), Partizan Belgrade (SRB), Wisla Krakow (POL), Petrzalka Bratislava (SVK), Dinamo Zagreb (CRO), FBK Kaunas (LTU)].
Bye to 3rd Round:
The clubs finished 3rd in the UEFA Champions' League 1st Round Groups [8 clubs: AC Fiorentina (ITA), Girondins Bordeaux (FRA), Olympique Marseille (FRA), Werder Bremen (GER), Zenit St. Petersburg (RUS), Shakhtyor Donetsk (UKR), Dinamo Kiev (UKR), AaB Aalborg (DEN)].

2nd Qualifying Round
FK Siroki Brijeg BIH Besiktas Istanbul TUR 1-2 & 0-4
Sporting Braga POR Zrinjski Mostar BIH 1-0 & 2-0
Borac Cacak SRB Lokomotiv Sofia BUL 1-0 & 1-1
Vojvodina Novi Sad SRB Hapoel Tel-Aviv ISR 0-0 & 0-3
Aris Thessaloniki GRE Slaven Koprivnica CRO 1-0 & 0-2
Litex Lovech BUL Hapoel Kiryat Shmona ISR 0-0 & 2-1
Deportivo La Coruna ESP Hajduk Split CRO 0-0 & 2-0
APOEL Nicosia CYP Red Star Belgrade SRB 2-2 & 3-3/aet
Vllaznia Shkodër ALB SSC Napoli ITA 0-3 & 0-5
Maccabi Netanya ISR Cherno More Varna BUL 1-1 & 0-2
AEK Athens GRE Omonia Nicosia CYP 0-1 & 2-2
Metalurgs Liepaja LVA FC Vaslui ROU 0-2 & 1-3
FC Zurich SUI Sturm Graz AUT 1-1 & 1-1/4-2p
VfB Stuttgart GER Raba ETO Györ HUN 2-1 & 4-1
Lech Poznan POL Grasshoppers Zurich SUI 6-0 & 0-0
Slovan Liberec CZE MSK Zilina SVK 1-2 & 1-2
Georgia Tbilisi GEO Austria Vienna AUT 0-2 (1)
Young Boys Bern SUI DVSC-Epona Debrecen HUN 4-1 & 3-2
Legia Warsaw POL FC Moscow RUS 1-2 & 0-2
Dnepr Dnepropetrovsk UKR AC Bellinzona SUI 3-2 & 1-2
Interblock Ljubljana SVN Hertha Berlin GER 0-2 & 0-1
Suduva Marijampole LTU Austria Salzburg AUT 1-4 & 1-0
Djurgårdens Stockholm SWE Rosenborg Trondheim NOR 2-1 & 0-5
Dumfries Queen Of South SCO Nordsjaelland Farum DEN 1-2 & 1-2
KAA Gent BEL Kalmar FF SWE 2-1 & 0-4
Manchester City ENG Midtjylland Herning DEN 0-1 & 1-0/4-2p
Honka Espoo FIN Viking Stavanger NOR 0-0 & 2-1
Haka Valkeakoski FIN Brøndby IF DEN 0-4 & 0-2
Stabaek Baerum NOR Stade Rennais FRA 2-1 & 0-2
FC Copenhagen DEN Lillestrøm SK NOR 3-1 & 4-2
Elfsborg Borås SWE St. Patrick's Athletic IRL 2-2 & 1-2
FH Hafnarfjördur ISL Aston Villa Birmingham ENG 1-4 & 1-1
(1) UEFA ordered the 1st leg to be canceled due to the war conflict between Russia and Georgia at the time. The series decided over one leg played in Vienna.

1st Round
AC Milan ITA FC Zurich SUI 3-1 & 1-0
Politehnica Timisoara ROU Partizan Belgrade SRB 1-2 & 0-1
Hertha Berlin GER St. Patrick's Athletic IRL 2-0 & 0-0
Banik Ostrava CZE Spartak Moscow RUS 0-1 & 1-1
Besiktas Istanbul TUR Metalist Kharkov UKR 1-0 & 1-4
Portsmouth FC ENG Vitoria Guimaraes POR 2-0 & 2-2/aet
Kayserispor TUR Paris St. Germain FRA 1-2 & 0-0
Sevilla FC ESP Austria Salzburg AUT 2-0 & 2-0
VfL Wolfsburg GER Rapid Bucharest ROU 1-0 & 1-1
Sampdoria Genoa ITA FBK Kaunas LTU 5-0 & 2-1
Maritimo Madeira Funchal POR Valencia CF ESP 0-1 & 1-2
Dinamo Zagreb CRO Sparta Prague CZE 0-0 & 3-3
Omonia Nicosia CYP Manchester City ENG 1-2 & 1-2
Young Boys Bern SUI Club Brugge BEL 2-2 & 0-2
AS Nancy FRA Motherwell FC SCO 1-0 & 2-0
Everton Liverpool ENG Standard Liege BEL 2-2 & 1-2
SSC Napoli ITA Benfica Lisbon POR 3-2 & 0-2
AC Bellinzona SUI Galatasaray Istanbul TUR 3-4 & 1-2
NEC Nijmegen NED Dinamo Bucharest ROU 1-0 & 0-0
Real RC Santander ESP Honka Espoo FIN 1-0 & 1-0
APOEL Nicosia CYP Schalke Gelsenkirchen GER 1-4 & 1-1
Litex Lovech BUL Aston Villa Birmingham ENG 1-3 & 1-1
Austria Vienna AUT Lech Poznan POL 2-1 & 2-4/aet
Vitoria Setubal POR SC Heerenveen NED 1-1 & 2-5
Brann Bergen NOR Deportivo La Coruna ESP 2-0 & 0-2/2-3p
Slavia Prague CZE FC Vaslui ROU 0-0 & 1-1
Slaven Koprivnica CRO CSKA Moscow RUS 1-2 & 0-1
Brøndby IF DEN Rosenborg Trondheim NOR 1-2 & 2-3
Cherno More Varna BUL VfB Stuttgart GER 1-2 & 2-2
Stade Rennais FRA Twente Enschede NED 2-1 & 0-1
Borac Cacak SRB Ajax Amsterdam NED 1-4 & 0-2
Tottenham Hotspur ENG Wisla Krakow POL 2-1 & 1-1
FC Moscow RUS FC Copenhagen DEN 1-2 & 1-1
MSK Zilina SVK Levski Sofia BUL 1-1 & 1-0
Borussia Dortmund GER Udinese Calcio ITA 0-2 & 2-0/3-4p
Sporting Braga POR Petrzalka Bratislava SVK 4-0 & 2-0
Feyenoord Rotterdam NED Kalmar FF SWE 0-1 & 2-1
SV Hamburg GER Unirea Urziceni ROU 0-0 & 2-0
Hapoel Tel-Aviv ISR AS St. Etienne FRA 1-2 & 1-2
Nordsjaelland Farum DEN Olympiakos Piraeus GRE 0-2 & 0-5

2nd Round - Group A
Twente Enschede NED Real RC Santander ESP 1-0
Schalke Gelsenkirchen GER Paris St. Germain FRA 3-1
Real RC Santander ESP Schalke Gelsenkirchen GER 1-1
Manchester City ENG Twente Enschede NED 3-2
Paris St. Germain FRA Real RC Santander ESP 2-2
Schalke Gelsenkirchen GER Manchester City ENG 0-2
Manchester City ENG Paris St. Germain FRA 0-0
Twente Enschede NED Schalke Gelsenkirchen GER 2-1
Paris St. Germain FRA Twente Enschede NED 4-0
Real RC Santander ESP Manchester City ENG 3-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Manchester City (ENG) 4 2 1 1 6 5 +1 7
2. Twente Enschede (NED) 4 2 0 2 5 8 -3 6
3. Paris St. Germain (FRA) 4 1 2 1 7 5 +2 5
4. Real RC Santander (ESP) 4 1 2 1 6 5 +1 5
5. Schalke Gelsenkirchen (GER) 4 1 1 2 5 6 -1 4
2nd Round - Group B
Hertha Berlin GER Benfica Lisbon POR 1-1
Galatasaray Istanbul TUR Olympiakos Piraeus GRE 1-0
Benfica Lisbon POR Galatasaray Istanbul TUR 0-2
Metalist Kharkov UKR Hertha Berlin GER 0-0
Olympiakos Piraeus GRE Benfica Lisbon POR 5-1
Galatasaray Istanbul TUR Metalist Kharkov UKR 0-1
Metalist Kharkov UKR Olympiakos Piraeus GRE 1-0
Hertha Berlin GER Galatasaray Istanbul TUR 0-1
Olympiakos Piraeus GRE Hertha Berlin GER 4-0
Benfica Lisbon POR Metalist Kharkov UKR 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Metalist Kharkov (UKR) 4 3 1 0 3 0 +3 10
2. Galatasaray Istanbul (TUR) 4 3 0 1 4 1 +3 9
3. Olympiakos Piraeus (GRE) 4 2 0 2 9 3 +6 6
4. Hertha Berlin (GER) 4 0 2 2 1 6 -5 2
5. Benfica Lisbon (POR) 4 0 1 3 2 9 -7 1
2nd Round - Group C
Sevilla FC ESP VfB Stuttgart GER 2-0
Partizan Belgrade SRB Sampdoria Genoa ITA 1-2
VfB Stuttgart GER Partizan Belgrade SRB 2-0
Standard Liege BEL Sevilla FC ESP 1-0
Sampdoria Genoa ITA VfB Stuttgart GER 1-1
Partizan Belgrade SRB Standard Liege BEL 0-1
Standard Liege BEL Sampdoria Genoa ITA 3-0
Sevilla FC ESP Partizan Belgrade SRB 3-0
Sampdoria Genoa ITA Sevilla FC ESP 1-0
VfB Stuttgart GER Standard Liege BEL 3-0
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Standard Liege (BEL) 4 3 0 1 5 3 +2 9
2. VfB Stuttgart (GER) 4 2 1 1 6 3 +3 7
3. Sampdoria Genoa (ITA) 4 2 1 1 4 5 -1 7
4. Sevilla FC (ESP) 4 2 0 2 5 2 +3 6
5. Partizan Belgrade (SRB) 4 0 0 4 1 8 -7 0
2nd Round - Group D
Udinese Calcio ITA Tottenham Hotspur ENG 2-0
Dinamo Zagreb CRO NEC Nijmegen NED 3-2
Tottenham Hotspur ENG Dinamo Zagreb CRO 4-0
Spartak Moscow RUS Udinese Calcio ITA 1-2
NEC Nijmegen NED Tottenham Hotspur ENG 0-1
Dinamo Zagreb CRO Spartak Moscow RUS 0-1
Spartak Moscow RUS NEC Nijmegen NED 1-2
Udinese Calcio ITA Dinamo Zagreb CRO 2-1
NEC Nijmegen NED Udinese Calcio ITA 2-0
Tottenham Hotspur ENG Spartak Moscow RUS 2-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Udinese Calcio (ITA) 4 3 0 1 6 4 +2 9
2. Tottenham Hotspur (ENG) 4 2 1 1 7 4 +3 7
3. NEC Nijmegen (NED) 4 2 0 2 6 5 +1 6
4. Spartak Moscow (RUS) 4 1 1 2 5 6 -1 4
5. Dinamo Zagreb (CRO) 4 1 0 3 4 9 -5 3
2nd Round - Group E
SC Heerenveen NED AC Milan ITA 1-3
Sporting Braga POR Portsmouth FC ENG 3-0
AC Milan ITA Sporting Braga POR 1-0
VfL Wolfsburg GER SC Heerenveen NED 5-1
Portsmouth FC ENG AC Milan ITA 2-2
Sporting Braga POR VfL Wolfsburg GER 2-3
VfL Wolfsburg GER Portsmouth FC ENG 3-2
SC Heerenveen NED Sporting Braga POR 1-2
Portsmouth FC ENG SC Heerenveen NED 3-0
AC Milan ITA VfL Wolfsburg GER 2-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. VfL Wolfsburg (GER) 4 3 1 0 13 7 +6 10
2. AC Milan (ITA) 4 2 2 0 8 5 +3 8
3. Sporting Braga (POR) 4 2 0 2 7 5 +2 6
4. Portsmouth FC (ENG) 4 1 1 2 7 8 -1 4
5. SC Heerenveen (NED) 4 0 0 4 3 13 -10 0
2nd Round - Group F
Aston Villa Birmingham ENG Ajax Amsterdam NED 2-1
MSK Zilina SVK SV Hamburg GER 1-2
Ajax Amsterdam NED MSK Zilina SVK 1-0
Slavia Prague CZE Aston Villa Birmingham ENG 0-1
SV Hamburg GER Ajax Amsterdam NED 0-1
MSK Zilina SVK Slavia Prague CZE 0-0
Slavia Prague CZE SV Hamburg GER 0-2
Aston Villa Birmingham ENG MSK Zilina SVK 1-2
SV Hamburg GER Aston Villa Birmingham ENG 3-1
Ajax Amsterdam NED Slavia Prague CZE 2-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. SV Hamburg (GER) 4 3 0 1 7 3 +4 9
2. Ajax Amsterdam (NED) 4 2 1 1 5 4 +1 7
3. Aston Villa Birmingham (ENG) 4 2 0 2 5 6 -1 6
4. MSK Zilina (SVK) 4 1 1 2 3 4 -1 4
5. Slavia Prague (CZE) 4 0 2 2 2 5 -3 2
2nd Round - Group G
FC Copenhagen DEN AS St. Etienne FRA 1-3
Rosenborg Trondheim NOR Club Brugge BEL 0-0
AS St. Etienne FRA Rosenborg Trondheim NOR 3-0
Valencia CF ESP FC Copenhagen DEN 1-1
Club Brugge BEL AS St. Etienne FRA 1-1
Rosenborg Trondheim NOR Valencia CF ESP 0-4
Valencia CF ESP Club Brugge BEL 1-1
FC Copenhagen DEN Rosenborg Trondheim NOR 1-1
Club Brugge BEL FC Copenhagen DEN 0-1
AS St. Etienne FRA Valencia CF ESP 2-2
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. AS St. Etienne (FRA) 4 2 2 0 9 4 +5 8
2. Valencia CF (ESP) 4 1 3 0 8 4 +4 6
3. FC Copenhagen (DEN) 4 1 2 1 4 5 -1 5
4. Club Brugge (BEL) 4 0 3 1 2 3 -1 3
5. Rosenborg Trondheim (NOR) 4 0 2 2 1 8 -7 2
2nd Round - Group H
AS Nancy FRA Feyenoord Rotterdam NED 3-0
CSKA Moscow RUS Deportivo La Coruna ESP 3-0
Feyenoord Rotterdam NED CSKA Moscow RUS 1-3
Lech Poznan POL AS Nancy FRA 2-2
Deportivo La Coruna ESP Feyenoord Rotterdam NED 3-0
CSKA Moscow RUS Lech Poznan POL 2-1
Lech Poznan POL Deportivo La Coruna ESP 1-1
AS Nancy FRA CSKA Moscow RUS 3-4
Deportivo La Coruna ESP AS Nancy FRA 1-0
Feyenoord Rotterdam NED Lech Poznan POL 0-1
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. CSKA Moscow (RUS) 4 4 0 0 12 5 +7 12
2. Deportivo La Coruna (ESP) 4 2 1 1 5 4 +1 7
3. Lech Poznan (POL) 4 1 2 1 5 5 0 5
4. AS Nancy (FRA) 4 1 1 2 8 7 +1 4
5. Feyenoord Rotterdam (NED) 4 0 0 4 1 10 -9 0

3rd Round
Paris St. Germain FRA VfL Wolfsburg GER 2-0 & 3-1
FC Copenhagen DEN Manchester City ENG 2-2 & 1-2
NEC Nijmegen NED SV Hamburg GER 0-3 & 0-1
Sampdoria Genoa ITA Metalist Kharkov UKR 0-1 & 0-2
Sporting Braga POR Standard Liege BEL 3-0 & 1-1
Aston Villa Birmingham ENG CSKA Moscow RUS 1-1 & 0-2
Lech Poznan POL Udinese Calcio ITA 2-2 & 1-2
Olympiakos Piraeus GRE AS St. Etienne FRA 1-3 & 1-2
AC Fiorentina ITA Ajax Amsterdam NED 0-1 & 1-1
AaB Aalborg DEN Deportivo La Coruna ESP 3-0 & 3-1
Werder Bremen GER AC Milan ITA 1-1 & 2-2
Girondins Bordeaux FRA Galatasaray Istanbul TUR 0-0 & 3-4
Dinamo Kiev UKR Valencia CF ESP 1-1 & 2-2
Zenit St. Petersburg RUS VfB Stuttgart GER 2-1 & 2-1
Olympique Marseille FRA Twente Enschede NED 0-1 & 1-0/7-6p
Shakhtyor Donetsk UKR Tottenham Hotspur ENG 2-0 & 1-1

4th Round
Werder Bremen GER AS St. Etienne FRA 1-0 & 2-2
CSKA Moscow RUS Shakhtyor Donetsk UKR 1-0 & 0-2
Udinese Calcio ITA Zenit St. Petersburg RUS 2-0 & 0-1
Paris St. Germain FRA Sporting Braga POR 0-0 & 1-0
Dinamo Kiev UKR Metalist Kharkov UKR 1-0 & 2-3
Manchester City ENG AaB Aalborg DEN 2-0 & 0-2/4-3p
Olympique Marseille FRA Ajax Amsterdam NED 2-1 & 2-2/aet
SV Hamburg GER Galatasaray Istanbul TUR 1-1 & 3-2

Quarterfinals
SV Hamburg GER Manchester City ENG 3-1 & 1-2
Paris St. Germain FRA Dinamo Kiev UKR 0-0 & 0-3
Shakhtyor Donetsk UKR Olympique Marseille FRA 2-0 & 2-1
Werder Bremen GER Udinese Calcio ITA 3-1 & 3-3

Semifinals
Werder Bremen GER SV Hamburg GER 0-1 & 3-2
Dinamo Kiev UKR Shakhtyor Donetsk UKR 1-1 & 1-2

Final
(20 May 2009 - Istanbul, Turkey)
Shakhtyor Donetsk UKR Werder Bremen GER 1-1/2-1aet

[Go Top] :: [Champions' League] :: [UEFA Cup] :: [Football Page]
Copyright (c) 1999-2011 Sotiris Athanasias