free web hosting | free hosting | Web Hosting | Free Website Submission | shopping cart | php hosting
[Football Page] :: [Club Ranking] :: [Country Ranking] :: [UEFA Ranking]

European Football Competitions 2011/12

(Last Update: 23-Oct-2011)

- UEFA Champions League 2011/12
- UEFA Europa League 2011/12
Legend: M=matches played, W=wins, D=draws, L=losses, GF=goals for, GA=goals against, GD=goal difference, Pts=points awarded, p=penalty shootout, aet=after extra time.
UEFA Champions League 2011/12
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 4th Qualifying Round (Play-Off Round)
- 1st Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F - Group G - Group H
   (13/14-Sep, 27/28-Sep, 18/19-Oct, 1/2-Nov, 22/23-Nov, 6/7-Dec)
- 2nd Round (14/15-Feb / 21/22-Feb & 6/7-Mar / 13/14-Mar) [draw: 16-Dec-2011]
- Quarterfinals (27/28-Mar & 3/4-Apr) [draw: 16-Mar-2011]
- Semifinals (17/18-Apr & 24/25-Apr) [draw: 16-Amr-2011]
- Final (19-May-2012, Munich, Germany)

1st Qualifying Round
Tre Fiori Fiorentino SMR Valletta FC MLT 0-3 & 1-2
FC Santa Coloma AND F91 Dudelange LUX 0-2 & 0-2
Bye to 2nd Qualifying Round: Litex Lovech (BUL), Viktoria Plzen (CZE), Sturm Graz (AUT), Maccabi Haifa (ISR), APOEL Nicosia (CYP), Rosenborg Trondheim (NOR), Slovan Bratislava (SVK), Malmö FF (SWE), Partizan Belgrade (SRB), Wisla Krakow (POL), Dinamo Zagreb (CRO), BATE Borisov (BLR), Shamrock Rovers Dublin (IRL), HJK Helsinki (FIN), Borac Banja Luka (BIH), Ekranas Panevezys (LTU), Skonto Riga (LVA), Dacia Chisinau (MDA), NK Maribor (SVN), Videoton Szekesfehervar (HUN), FC Zestafoni (GEO), Neftchi Baku (AZE), Breidablik Kopavogur (ISL), Skendija Tetovo (FRM), Tobol Kostanai (KAZ), Flora Tallinn (EST), Skënderbeu Korcë (ALB), Pyunik Yerevan (ARM), Bangor City (WAL), Mogren Budva (MNE), HB Torshavn (FRO), Linfield Belfast (NIR).
Bye to 3rd Qualifying Round:
Rubin Kazan (RUS), Dinamo Kiev (UKR), FC Vaslui (ROU), Benfica Lisbon (POR), Twente Enschede (NED), Trabzonspor (TUR), Panathinaikos Athens (GRE), FC Zurich (SUI), Racing Genk (BEL), Standard Liege (BEL), FC Copenhagen (DEN), OB Odense (DEN), Glasgow Rangers (SCO).
Bye to 4th Qualifying Round (Play-Off Round): Arsenal London (ENG), Villarreal CF (ESP), Udinese Calcio (ITA), Bayern Munich (GER), Olympique Lyon (FRA).
Bye to 1st Round Groups:
FC Barcelona (ESP), Manchester United (ENG), Chelsea London (ENG), Manchester City (ENG), Real Madrid (ESP), Valencia CF (ESP), AC Milan (ITA), Internazionale Milan (ITA), SSC Napoli (ITA), Borussia Dortmund (GER), Bayer Leverkusen (GER), Lille OSC (FRA), Olympique Marseille (FRA), Zenit St. Petersburg (RUS), CSKA Moscow (RUS), Shakhtyor Donetsk (UKR), Otelul Galati (ROU), FC Porto (POR), Ajax Amsterdam (NED), Trabzonspor (TUR) [1], Olympiakos Piraeus (GRE), FC Basel (SUI).
[1] Trabzonspor took the place of Fenerbahce which removed from the competition as a result of match-fixing allegations.

2nd Qualifying Round
Maccabi Haifa ISR Borac Banja Luka BIH 5-1 & 2-3
Mogren Budva MNE Litex Lovech BUL 1-2 & 0-3
NK Maribor SVN F91 Dudelange LUX 2-0 & 3-1
Skënderbeu Korcë ALB APOEL Nicosia CYP 0-2 & 0-4
Slovan Bratislava SVK Tobol Kostanai KAZ 2-0 & 1-1
Sturm Graz AUT Videoton Szekesfehervar HUN 2-0 & 2-3
FC Zestafoni GEO Dacia Chisinau MDA 3-0 & 0-2
Dinamo Zagreb CRO Neftchi Baku AZE 3-0 & 0-0
Pyunik Yerevan ARM Viktoria Plzen CZE 0-4 & 1-5
Partizan Belgrade SRB Skendija Tetovo FRM 4-0 & 1-0
Valletta FC MLT Ekranas Panevezys LTU 2-3 & 0-1
Malmö FF SWE HB Torshavn FRO 2-0 & 1-1
Shamrock Rovers Dublin IRL Flora Tallinn EST 1-0 & 0-0
Rosenborg Trondheim NOR Breidablik Kopavogur ISL 5-0 & 0-2
Bangor City WAL HJK Helsinki FIN 0-3 & 0-10
Skonto Riga LVA Wisla Krakow POL 0-1 & 0-2
Linfield Belfast NIR BATE Borisov BLR 1-1 & 0-2

3rd Qualifying Round

- - - - - - - - - - Champions Path - - - - - - - - - -

Litex Lovech BUL Wisla Krakow POL 1-2 & 1-3
Maccabi Haifa ISR NK Maribor SVN 2-1 & 1-1
HJK Helsinki FIN Dinamo Zagreb CRO 1-2 & 0-1
APOEL Nicosia CYP Slovan Bratislava SVK 0-0 & 2-0
FC Copenhagen DEN Shamrock Rovers Dublin IRL 1-0 & 2-0
Racing Genk BEL Partizan Belgrade SRB 2-1 & 1-1
Rosenborg Trondheim NOR Viktoria Plzen CZE 0-1 & 2-3
FC Zestafoni GEO Sturm Graz AUT 1-1 & 0-1
Ekranas Panevezys LTU BATE Borisov BLR 0-0 & 1-3
Glasgow Rangers SCO Malmö FF SWE 0-1 & 1-1

- - - - - - - - - - Non-Champions Path - - - - - - - - - -

Standard Liege BEL FC Zurich SUI 1-1 & 0-1
Twente Enschede NED FC Vaslui ROU 2-0 & 0-0
Benfica Lisbon POR Trabzonspor TUR 2-0 & 1-1
Dinamo Kiev UKR Rubin Kazan RUS 0-2 & 1-2
OB Odense DEN Panathinaikos Athens GRE 1-1 & 4-3

4th Qualifying Round (Play-Off Round)

- - - - - - - - - - Champions Path - - - - - - - - - -

Wisla Krakow POL APOEL Nicosia CYP 1-0 & 1-3
Maccabi Haifa ISR Racing Genk BEL 2-1 & 1-2/1-4p
Dinamo Zagreb CRO Malmö FF SWE 4-1 & 0-2
FC Copenhagen DEN Viktoria Plzen CZE 1-3 & 1-2
BATE Borisov BLR Sturm Graz AUT 1-1 & 2-0

- - - - - - - - - - Non-Champions Path - - - - - - - - - -

OB Odense DEN Villarreal CF ESP 1-0 & 0-3
Twente Enschede NED Benfica Lisbon POR 2-2 & 1-3
Arsenal London ENG Udinese Calcio ITA 1-0 & 2-1
Bayern Munich GER FC Zurich SUI 2-0 & 1-0
Olympique Lyon FRA Rubin Kazan RUS 3-1 & 1-1

1st Round - Group A
Manchester City ENG SSC Napoli ITA 1-1 & 22-Nov
Villarreal CF ESP Bayern Munich GER 0-2 & 22-Nov
Bayern Munich GER Manchester City ENG 2-0 & 7-Dec
SSC Napoli ITA Villarreal CF ESP 2-0 & 7-Dec
SSC Napoli ITA Bayern Munich GER 1-1 & 2-Nov
Manchester City ENG Villarreal CF ESP 2-1 & 2-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Bayern Munich (GER) 3 2 1 0 5 1 +4 7
2. SSC Napoli (ITA) 3 1 2 0 4 2 +2 5
3. Manchester City (ENG) 3 1 1 1 3 4 -1 4
4. Villarreal CF (ESP) 3 0 0 3 1 6 -5 0
1st Round - Group B
Lille OSC FRA CSKA Moscow RUS 2-2 & 22-Nov
Internazionale Milan ITA Trabzonspor TUR 0-1 & 22-Nov
Trabzonspor TUR Lille OSC FRA 1-1 & 7-Dec
CSKA Moscow RUS Internazionale Milan ITA 2-3 & 7-Dec
CSKA Moscow RUS Trabzonspor TUR 3-0 & 2-Nov
Lille OSC FRA Internazionale Milan ITA 0-1 & 2-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Internazionale Milan (ITA) 3 2 0 1 4 3 +1 6
2. CSKA Moscow (RUS) 3 1 1 1 7 5 +2 4
3. Trabzonspor (TUR) 3 1 1 1 2 4 -2 4
4. Lille OSC (FRA) 3 0 2 1 3 4 -1 2
1st Round - Group C
FC Basel SUI Otelul Galati ROU 2-1 & 22-Nov
Benfica Lisbon POR Manchester United ENG 1-1 & 22-Nov
Manchester United ENG FC Basel SUI 3-3 & 7-Dec
Otelul Galati ROU Benfica Lisbon POR 0-1 & 7-Dec
Otelul Galati ROU Manchester United ENG 0-2 & 2-Nov
FC Basel SUI Benfica Lisbon POR 0-2 & 2-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Benfica Lisbon (POR) 3 2 1 0 4 1 +3 7
2. Manchester United (ENG) 3 1 2 0 6 4 +2 5
3. FC Basel (SUI) 3 1 1 1 5 6 -1 4
4. Otelul Galati (ROU) 3 0 0 3 1 5 -4 0
1st Round - Group D
Dinamo Zagreb CRO Real Madrid ESP 0-1 & 22-Nov
Ajax Amsterdam NED Olympique Lyon FRA 0-0 & 22-Nov
Olympique Lyon FRA Dinamo Zagreb CRO 2-0 & 7-Dec
Real Madrid ESP Ajax Amsterdam NED 3-0 & 7-Dec
Real Madrid ESP Olympique Lyon FRA 4-0 & 2-Nov
Dinamo Zagreb CRO Ajax Amsterdam NED 0-2 & 2-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Real Madrid (ESP) 3 3 0 0 8 0 +8 9
2. Ajax Amsterdam (NED) 3 1 1 1 2 3 -1 4
3. Olympique Lyon (FRA) 3 1 1 1 2 4 -2 4
4. Dinamo Zagreb (CRO) 3 0 0 3 0 5 -5 0
1st Round - Group E
Chelsea London ENG Bayer Leverkusen GER 2-0 & 23-Nov
Racing Genk BEL  Valencia CF ESP 0-0 & 23-Nov
 Valencia CF ESP Chelsea London ENG 1-1 & 6-Dec
Bayer Leverkusen GER Racing Genk BEL 2-0 & 6-Dec
Bayer Leverkusen GER  Valencia CF ESP 2-1 & 1-Nov
Chelsea London ENG Racing Genk BEL 5-0 & 1-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Chelsea London (ENG) 3 2 1 0 8 1 +7 7
2. Bayer Leverkusen (GER) 3 2 0 1 4 3 +1 6
3. Valencia CF (ESP) 3 0 2 1 2 3 -1 2
4. Racing Genk (BEL) 3 0 1 2 0 7 -7 1
1st Round - Group F
Olympiakos Piraeus GRE Olympique Marseille FRA 0-1 & 23-Nov
Borussia Dortmund GER Arsenal London ENG 1-1 & 23-Nov
Arsenal London ENG Olympiakos Piraeus GRE 2-1 & 6-Dec
Olympique Marseille FRA Borussia Dortmund GER 3-0 & 6-Dec
Olympique Marseille FRA Arsenal London ENG 0-1 & 1-Nov
Olympiakos Piraeus GRE Borussia Dortmund GER 3-1 & 1-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Arsenal London (ENG) 3 2 1 0 4 2 +2 7
2. Olympique Marseille (FRA) 3 2 0 1 4 1 +3 6
3. Olympiakos Piraeus (GRE) 3 1 0 2 4 4 0 3
4. Borussia Dortmund (GER) 3 0 1 2 2 7 -5 1
1st Round - Group G
FC Porto POR Shakhtyor Donetsk UKR 2-1 & 23-Nov
APOEL Nicosia CYP Zenit St. Petersburg RUS 2-1 & 23-Nov
Zenit St. Petersburg RUS FC Porto POR 3-1 & 6-Dec
Shakhtyor Donetsk UKR APOEL Nicosia CYP 1-1 & 6-Dec
Shakhtyor Donetsk UKR Zenit St. Petersburg RUS 2-2 & 1-Nov
FC Porto POR APOEL Nicosia CYP 1-1 & 1-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. APOEL Nicosia (CYP) 3 1 2 0 4 3 +1 5
2. Zenit St. Petersburg (RUS) 3 1 1 1 6 5 +1 4
3. FC Porto (POR) 3 1 1 1 4 5 -1 4
4. Shakhtyor Donetsk (UKR) 3 0 2 1 4 5 -1 2
1st Round - Group H
FC Barcelona ESP AC Milan ITA 2-2 & 23-Nov
Viktoria Plzen CZE BATE Borisov BLR 1-1 & 23-Nov
BATE Borisov BLR FC Barcelona ESP 0-5 & 6-Dec
AC Milan ITA Viktoria Plzen CZE 2-0 & 6-Dec
AC Milan ITA BATE Borisov BLR 2-0 & 1-Nov
FC Barcelona ESP Viktoria Plzen CZE 2-0 & 1-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. FC Barcelona (ESP) 3 2 1 0 9 2 +7 7
2. AC Milan (ITA) 3 2 1 0 6 2 +4 7
3. Viktoria Plzen (CZE) 3 0 1 2 1 5 -4 1
4. BATE Borisov (BLR) 3 0 1 2 1 8 -7 1

2nd Round
         
         
         
         
         
         
         
         

Quarterfinals
         
         
         
         

Semifinals
         
         

Final
(19 May 2012 - Munich, Germany)
         
[Go Top] :: [Champions League] :: [Europa League]

UEFA Europa League 2011/12
- 1st Qualifying Round
- 2nd Qualifying Round
- 3rd Qualifying Round
- 4th Qualifying Round (Play-Off Round)
- 1st Round: Group A - Group B - Group C - Group D - Group E - Group F
- 1st Round: Group G - Group H - Group I - Group J - Group K - Group L
   (15-Sep, 29-Sep, 20-Oct, 3-Nov, 30-Nov/1-Dec, 14/15-Dec)
- 2nd Round (16-Feb & 23-Feb) [draw: 16-Dec-2011]
- 3rd Round (8-Mar & 15-Mar) [draw: 16-Dec-2011]
- Quarterfinals (29-Mar & 5-Apr) [draw: 16-Mar-2011]
- Semifinals (19-Apr & 26-Apr) [draw: 16-Mar-2011]
- Final (9-May-2011, Bucharest, Romania)

1st Qualifying Round
IF Fuglafjørdur FRO KR Reykjavik ISL 1-3 & 1-5
Daugava Daugavpils LVA Tromsø IL NOR 0-5 & 1-2
Elfsborg Borås SWE Fola Esch LUX 4-0 & 1-1
TNS Llansantffraid WAL Cliftonville Belfast NIR 1-1 & 1-0
Honka Espoo FIN Kalju Nomme Tallinn EST 0-0 & 2-0
Fulham London ENG NSI Runavik FRO 3-0 & 0-0
IBV Vestmannaeyjar ISL St. Patrick's Athletic IRL 1-0 & 0-2
UN Käering 97 Bascharage LUX Häcken Göteborg SWE 1-1 & 1-5
Aalesund FK NOR Neath Athletic FC WAL 4-1 & 2-0
Renova Dzepciste FRM Glentoran Belfast NIR 2-1 & 1-2/2-3p
NK Koper SVN Shakhtyor Karaganda KAZ 1-1 & 1-2
Banga Gargzdai LTU Karabakh Agdam AZE 0-4 & 0-3
UE Santa Coloma AND Paksi SE HUN 0-1 & 0-4
Trans Narva EST Rabotnicki Skopje FRM 1-4 & 0-3
Rad Belgrade SRB Tre Penne Serravalle SMR 6-0 & 3-1
Buducnost Podgorica MNE Flamurtari Vlorë ALB 1-3 & 2-1
Ferencvaros Budapest HUN Ulisses Yerevan ARM 3-0 & 2-0
Jagiellonia Bialystok POL Irtysh Pavlodar KAZ 1-0 & 0-2
Olimpik Baku AZE FC Minsk BLR 1-1 & 1-2
Dinamo Tbilisi GEO Milsami Orhei MDA 2-0 & 3-1
Varteks Varazdin CRO FC Lusitanos AND 5-1 & 1-0
Banants Yerevan ARM Olimpi Rustavi GEO 0-1 & 1-1
Birkirkara FC MLT Vllaznia Shkodër ALB 0-1 & 1-1
FK Siroki Brijeg BIH Olimpija Ljubljana SVN 0-0 & 0-3
Spartak Trnava SVK Zeta Golubovci MNE 3-0 & 1-2
Bye to 2nd Qualifying Round: Vorskla Poltava (UKR), Gaz Metan Medias (ROU), National Madeira Funchal (POR), FC Den Haag (NED), Gaziantepspor (TUR), Olympiakos Volos (GRE), FC Thun (SUI), KVC Westerlo (BEL), Midtjylland Herning (DEN), Dundee United (SCO), Lokomotiv Sofia (BUL), FK Jablonec (CZE), Austria Salzburg (AUT), Austria Vienna (AUT), Maccabi Tel-Aviv (ISR), Bnei Yehuda Tel-Aviv (ISR), Anorthosis Famagusta (CYP), AEK Larnaca (CYP), Vålerenga Oslo (NOR), MSK Zilina (SVK), Örebro SK (SWE), Vojvodina Novi Sad (SRB), Slask Wroclaw (POL), NK Split (CRO), Shakhtyor Soligorsk (BLR), Bohemians Dublin (IRL), TPS Turku (FIN), KuPS Kuopio (FIN), Zeljeznicar Sarajevo (BIH), FK Sarajevo (BIH), Suduva Marijampole (LTU), Tauras Taurage (LTU), FK Ventspils (LVA), Metalurgs Liepaja (LVA), Iskra-Stal Ribnita (MDA), Sheriff Tiraspol (MDA), NK Domzale (SVN), Kecskemeti TE (HUN), FC Gagra (GEO), Khazar Lenkoran (AZE), FH Hafnarfjördur (ISL), Metalurg Skopje (FRM), FC Vaduz (LIE), FC Aktobe (KAZ), Levadia Tallinn (EST), KF Tirana (ALB), MIKA Ashtarak (ARM), Llanelli AFC (WAL), Rudar Pljevlja (MNE), EB/Streymur Eidi (FRO), Crusaders Belfast (NIR), FC Differdange 03 (LUX), UE Santa Julia (AND), Floriana FC (MLT), Juvenes/Dogana Serravalle (SMR).
Bye to 3rd Qualifying Round:
Stoke City (ENG), Atletico Madrid (ESP), US Citta di Palermo (ITA), 1.FSV Mainz (GER), Stade Rennais (FRA), Alania Vladikavkaz (RUS), Karpaty Lvov (UKR), Dinamo Bucharest (ROU), Vitoria Guimaraes (POR), AZ 67 Alkmaar (NED), Bursaspor (TUR), PAOK Thessaloniki (GRE), Young Boys Bern (SUI), Club Brugge (BEL), Brøndby IF (DEN), Hearts Edinburgh (SCO), Levski Sofia (BUL), FK Mlada Boleslav (CZE), Sparta Prague (CZE), SV Ried Innkreis (AUT), Hapoel Tel-Aviv (ISR), Omonia Nicosia (CYP), Strømsgodset Drammen (NOR), FK Senica (SVK), Helsingborgs IF (SWE), Red Star Belgrade (SRB), Legia Warsaw (POL), Hajduk Split (CRO), FC Gomel (BLR), Sligo Rovers (IRL).
Bye to 4th Qualifying Round (Play-Off Round): Tottenham Hotspur (ENG), Birmingham City (ENG), Sevilla FC (ESP), Athletic Bilbao (ESP), Lazio Roma (ITA), AS Roma (ITA), Schalke Gelsenkirchen (GER), Hannover 96 (GER), Paris St. Germain (FRA), FC Sochaux-Montbeliard (FRA), Spartak Moscow (RUS), Lokomotiv Moscow (RUS), Metalist Kharkov (UKR), Dnepr Dnepropetrovsk (UKR), Steaua Bucharest (ROU), Rapid Bucharest (ROU), Sporting Lisbon (POR), Sporting Braga (POR), PSV Eindhoven (NED), Besiktas Istanbul (TUR), AEK Athens (GRE), FC Sion (SUI), Anderlecht Brussels (BEL), Nordsjaelland Farum (DEN), Glasgow Celtic (SCO), CSKA Sofia (BUL).
Also the losers of the 3rd Qualifying Round of UEFA Champions League [15 clubs: Litex Lovech (BUL), NK Maribor (SVN), HJK Helsinki (FIN), Slovan Bratislava (SVK), Shamrock Rovers Dublin (IRL), Partizan Belgrade (SRB), Rosenborg Trondheim (NOR), FC Zestafoni (GEO), Ekranas Panevezys (LTU), Glasgow Rangers (SCO), Standard Liege (BEL), FC Vaslui (ROU), Trabzonspor (TUR), Dinamo Kiev (UKR), Panathinaikos Athens (GRE)].
Bye to 1st Round Groups: The losers of the 4th Qualifying Round (Play-Off) of UEFA Champions League [10 clubs: Wisla Krakow (POL), Maccabi Haifa (ISR), Malmö FF (SWE), FC Copenhagen (DEN), Sturm Graz (AUT), OB Odense (DEN), Twente Enschede (NED), Udinese Calcio (ITA), FC Zurich (SUI), Rubin Kazan (RUS)].
Bye to 2nd Round: The 3rd-placed clubs in the groups of UEFA Champions League 1st Round Groups [8 clubs].

2nd Qualifying Round
Olimpi Rustavi GEO Irtysh Pavlodar KAZ 1-1 & 2-0
Suduva Marijampole LTU Elfsborg Borås SWE 1-1 & 0-3
Metalurg Skopje FRM Lokomotiv Sofia BUL 0-0 & 2-3
UE Santa Julia AND Bnei Yehuda Tel-Aviv ISR 0-2 & 0-2
Zeljeznicar Sarajevo BIH Sheriff Tiraspol MDA 1-0 & 0-0
KuPS Kuopio FIN Gaz Metan Medias ROU 1-0 & 0-2
FC Minsk BLR Gaziantepspor TUR 1-1 & 1-4
Iskra-Stal Ribnita MDA Varteks Varazdin CRO 1-1 & 1-3
Tauras Taurage LTU FC Den Haag NED 2-3 & 0-2
Glentoran Belfast NIR Vorskla Poltava UKR 0-2 & 0-3
Juvenes/Dogana Serravalle SMR Rabotnicki Skopje FRM 0-1 & 0-3
Örebro SK SWE FK Sarajevo BIH 0-0 & 0-2
Crusaders Belfast NIR Fulham London ENG 1-3 & 0-4
Llanelli AFC WAL Dinamo Tbilisi GEO 2-1 & 0-5
Floriana FC MLT AEK Larnaca CYP 0-8 & 0-1
Shakhtyor Soligorsk BLR FK Ventspils LVA 0-1 & 2-3
Flamurtari Vlorë ALB FK Jablonec CZE 0-2 & 1-5
KR Reykjavik ISL MSK Zilina SVK 3-0 & 0-2
Vålerenga Oslo NOR MIKA Ashtarak ARM 1-0 & 1-0
Olimpija Ljubljana SVN Bohemians Dublin IRL 2-0 & 1-1
NK Domzale SVN NK Split CRO 1-2 & 1-3
FC Differdange 03 LUX Levadia Tallinn EST 0-0 & 1-0
KF Tirana ALB Spartak Trnava SVK 0-0 & 1-3
Ferencvaros Budapest HUN Aalesund FK NOR 2-1 & 1-3/aet
Metalurgs Liepaja LVA Austria Salzburg AUT 1-4 & 0-0
Rad Belgrade SRB Olympiakos Volos GRE 0-1 & 1-1
TNS Llansantffraid WAL Midtjylland Herning DEN 1-3 & 2-5
Kecskemeti TE HUN FC Aktobe KAZ 1-1 & 0-0
Häcken Göteborg SWE Honka Espoo FIN 1-0 & 2-0
Anorthosis Famagusta CYP FC Gagra GEO 3-0 & 0-2
FC Vaduz LIE Vojvodina Novi Sad SRB 0-2 & 3-1
Rudar Pljevlja MNE Austria Vienna AUT 0-3 & 0-2
Slask Wroclaw POL Dundee United SCO 1-0 & 2-3
Shakhtyor Karaganda KAZ St. Patrick's Athletic IRL 2-1 & 0-2
EB/Streymur Eidi FRO Karabakh Agdam AZE 1-1 & 0-0
FH Hafnarfjördur ISL National Madeira Funchal POR 1-1 & 0-2
Paksi SE HUN Tromsø IL NOR 1-1 & 3-0
TPS Turku FIN KVC Westerlo BEL 0-1 & 0-0
Maccabi Tel-Aviv ISR Khazar Lenkoran AZE 3-1 & 0-0
Vllaznia Shkodër ALB FC Thun SUI 0-0 & 1-2

3rd Qualifying Round
Atletico Madrid ESP Strømsgodset Drammen NOR 2-1 & 2-0
Young Boys Bern SUI KVC Westerlo BEL 3-1 & 2-0
FK Ventspils LVA Red Star Belgrade SRB 1-2 & 0-7
Alania Vladikavkaz RUS FC Aktobe KAZ 1-1 & 1-1/4-2p
AEK Larnaca CYP FK Mlada Boleslav CZE 3-0 & 2-2
Zeljeznicar Sarajevo BIH Maccabi Tel-Aviv ISR 0-2 & 0-6
AZ 67 Alkmaar NED FK Jablonec CZE 2-0 & 1-1
Olimpija Ljubljana SVN Austria Vienna AUT 1-1 & 2-3
Bursaspor TUR FC Gomel BLR 2-1 & 3-1
Aalesund FK NOR Elfsborg Borås SWE 4-0 & 1-1
Gaziantepspor TUR Legia Warsaw POL 0-1 & 0-0
Hapoel Tel-Aviv ISR FC Vaduz LIE 4-0 & 1-2
Olimpi Rustavi GEO Stade Rennais FRA 2-5 & 0-2
Levski Sofia BUL Spartak Trnava SVK 2-1 & 1-2/4-5p
Midtjylland Herning DEN Vitoria Guimaraes POR 0-0 & 1-2
Dinamo Bucharest ROU Varteks Varazdin CRO 2-2 & 2-1
Karpaty Lvov UKR St. Patrick's Athletic IRL 2-0 & 3-1
US Citta di Palermo ITA FC Thun SUI 2-2 & 1-1
KR Reykjavik ISL Dinamo Tbilisi GEO 1-4 & 0-2
Omonia Nicosia CYP FC Den Haag NED 3-0 & 0-1
Austria Salzburg AUT FK Senica SVK 1-0 & 3-0
Club Brugge BEL Karabakh Agdam AZE 4-1 & 0-1
FC Differdange 03 LUX Olympiakos Volos GRE 0-3 & 0-3 [2]
1.FSV Mainz GER Gaz Metan Medias ROU 1-1 & 1-1/3-4p
Bnei Yehuda Tel-Aviv ISR Helsingborgs IF SWE 1-0 & 0-3
Stoke City ENG Hajduk Split CRO 1-0 & 1-0
Anorthosis Famagusta CYP Rabotnicki Skopje FRM 0-2 & 2-1
Sparta Prague CZE FK Sarajevo BIH 5-0 & 2-0
Vorskla Poltava UKR Sligo Rovers IRL 0-0 & 2-0
Paksi SE HUN Hearts Edinburgh SCO 1-1 & 1-4
Slask Wroclaw POL Lokomotiv Sofia BUL 0-0 & 0-0/4-3p
National Madeira Funchal POR Häcken Göteborg SWE 3-0 & 1-2
SV Ried Innkreis AUT Brøndby IF DEN 2-0 & 2-4
Vålerenga Oslo NOR PAOK Thessaloniki GRE 0-2 & 0-3
NK Split CRO Fulham London ENG 0-0 & 0-2
[2] UEFA excluded Olympiakos Volos from the rest of the competition for their involvement in a match-fixing scandal and replaced them in the play-off round with FC Differdange 03.

4th Qualifying Round (Play-Off Round)
Maccabi Tel-Aviv ISR Panathinaikos Athens GRE 3-0 & 1-2
Atletico Madrid ESP Vitoria Guimaraes POR 2-0 & 4-0
Shamrock Rovers Dublin IRL Partizan Belgrade SRB 1-1 & 2-1/aet
Metalist Kharkov UKR FC Sochaux-Montbeliard FRA 0-0 & 4-0
Besiktas Istanbul TUR Alania Vladikavkaz RUS 3-0 & 0-2
Rosenborg Trondheim NOR AEK Larnaca CYP 0-0 & 1-2
Vorskla Poltava UKR Dinamo Bucharest ROU 2-1 & 3-2
Bursaspor TUR Anderlecht Brussels BEL 1-2 & 2-2
Slovan Bratislava SVK AS Roma ITA 1-0 & 1-1
FC Differdange 03 LUX Paris St. Germain FRA 0-4 & 0-2
Legia Warsaw POL Spartak Moscow RUS 2-2 & 3-2
Ekranas Panevezys LTU Hapoel Tel-Aviv ISR 1-0 & 0-4
PAOK Thessaloniki GRE Karpaty Lvov UKR 2-0 & 1-1
Athletic Bilbao ESP Trabzonspor TUR 0-0 [3]
Hearts Edinburgh SCO Tottenham Hotspur ENG 0-5 & 0-0
NK Maribor SVN Glasgow Rangers SCO 2-1 & 1-1
Steaua Bucharest ROU CSKA Sofia BUL 2-0 & 1-1
Nordsjaelland Farum DEN Sporting Lisbon POR 0-0 & 1-2
Fulham London ENG Dnepr Dnepropetrovsk UKR 3-0 & 0-1
Lokomotiv Moscow RUS Spartak Trnava SVK 2-0 & 1-1
Glasgow Celtic SCO FC Sion SUI 3-0 & 3-0 [4]
Slask Wroclaw POL Rapid Bucharest ROU 1-3 & 1-1
Litex Lovech BUL Dinamo Kiev UKR 1-2 & 0-1
Lazio Roma ITA Rabotnicki Skopje FRM 6-0 & 3-1
National Madeira Funchal POR Birmingham City ENG 0-0 & 0-3
SV Ried Innkreis AUT PSV Eindhoven NED 0-0 & 0-5
FC Thun SUI Stoke City ENG 0-1 & 1-4
Aalesund FK NOR AZ 67 Alkmaar NED 2-1 & 0-6
FC Vaslui ROU Sparta Prague CZE 2-0 & 0-1
Omonia Nicosia CYP Austria Salzburg AUT 2-1 & 0-1
FC Zestafoni GEO Club Brugge BEL 3-3 & 0-2
Hannover 96 GER Sevilla FC ESP 2-1 & 1-1
HJK Helsinki FIN Schalke Gelsenkirchen GER 2-0 & 1-6
AEK Athens GER Dinamo Tbilisi GEO 1-0 & 1-1/aet
Red Star Belgrade SRB Stade Rennais FRA 1-2 & 0-4
Austria Vienna AUT Gaz Metan Medias ROU 3-1 & 0-1
Sporting Braga POR Young Boys Bern SUI 0-0 & 2-2
Standard Liege BEL Helsingborgs IF SWE 1-0 & 3-1
[3] Following UEFA's decision for removing Fenerbahce from 2011/12 Champions League competition due to match-fixing allegations, Trabzonspor took their place. As a result, the club's 2nd leg against Athletic Bilbao was cancelled and Bilbao qualified for the group stage.
[4] The original 1st leg score was 0-0 and Sion won the 2nd leg by 3-1, but UEFA awarded both legs to Celtic by 3-0 because Sion fielded ineligible players in both matches.

1st Round - Group A
PAOK Thessaloniki GRE Tottenham Hotspur ENG 0-0 & 30-Nov
Shamrock Rovers Dublin IRL Rubin Kazan RUS 0-3 & 30-Nov
Rubin Kazan RUS PAOK Thessaloniki GRE 2-2 & 15-Dec
Tottenham Hotspur ENG Shamrock Rovers Dublin IRL 3-1 & 15-Dec
Tottenham Hotspur ENG Rubin Kazan RUS 1-0 & 3-Nov
PAOK Thessaloniki GRE Shamrock Rovers Dublin IRL 2-1 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Tottenham Hotspur (ENG) 3 2 1 0 4 1 +3 7
2. PAOK Thessaloniki (GRE) 3 1 2 0 4 3 +1 5
3. Rubin Kazan (RUS) 3 1 1 1 5 3 +2 4
4. Shamrock Rovers Dublin (IRL) 3 0 0 3 2 8 -6 0
1st Round - Group B
Hannover 96 GER Standard Liege BEL 0-0 & 30-Nov
FC Copenhagen DEN Vorskla Poltava UKR 1-0 & 30-Nov
Vorskla Poltava UKR Hannover 96 GER 1-2 & 15-Dec
Standard Liege BEL FC Copenhagen DEN 3-0 & 15-Dec
Standard Liege BEL Vorskla Poltava UKR 0-0 & 3-Nov
Hannover 96 GER FC Copenhagen DEN 2-2 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Standard Liege (BEL) 3 1 2 0 3 0 +3 5
2. Hannover 96 (GER) 3 1 2 0 4 3 +1 5
3. FC Copenhagen (DEN) 3 1 1 1 3 5 -2 4
4. Vorskla Poltava (UKR) 3 0 1 2 1 3 -2 1
1st Round - Group C
Hapoel Tel-Aviv ISR Rapid Bucharest ROU 0-1 & 30-Nov
PSV Eindhoven NED Legia Warsaw POL 1-0 & 30-Nov
Legia Warsaw POL Hapoel Tel-Aviv ISR 3-2 & 15-Dec
Rapid Bucharest ROU PSV Eindhoven NED 1-3 & 15-Dec
Rapid Bucharest ROU Legia Warsaw POL 0-1 & 3-Nov
Hapoel Tel-Aviv ISR PSV Eindhoven NED 0-1 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. PSV Eindhoven (NED) 3 3 0 0 5 1 +4 9
2. Legia Warsaw (POL) 3 2 0 1 4 3 +1 6
3. Rapid Bucharest (ROU) 3 1 0 2 2 4 -2 3
4. Hapoel Tel-Aviv (ISR) 3 0 0 3 2 5 -3 0
1st Round - Group D
FC Zurich SUI  Sporting Lisbon POR 0-2 & 1-Dec
Lazio Roma ITA FC Vaslui ROU 2-2 & 1-Dec
FC Vaslui ROU FC Zurich SUI 2-2 & 14-Dec
 Sporting Lisbon POR Lazio Roma ITA 2-1 & 14-Dec
 Sporting Lisbon POR FC Vaslui ROU 2-0 & 3-Nov
FC Zurich SUI Lazio Roma ITA 1-1 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Sporting Lisbon (POR) 3 3 0 0 6 1 +5 9
2. Lazio Roma (ITA) 3 0 2 1 4 5 -1 2
3. FC Vaslui (ROU) 3 0 2 1 4 6 -2 2
4. FC Zurich (SUI) 3 0 2 1 3 5 -2 2
1st Round - Group E
Dinamo Kiev UKR Stoke City ENG 1-1 & 1-Dec
Besiktas Istanbul TUR Maccabi Tel-Aviv ISR 5-1 & 1-Dec
Maccabi Tel-Aviv ISR Dinamo Kiev UKR 1-1 & 14-Dec
Stoke City ENG Besiktas Istanbul TUR 2-1 & 14-Dec
Stoke City ENG Maccabi Tel-Aviv ISR 3-0 & 3-Nov
Dinamo Kiev UKR Besiktas Istanbul TUR 1-0 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Stoke City (ENG) 3 2 1 0 6 2 +4 7
2. Dinamo Kiev (UKR) 3 1 2 0 3 2 +1 5
3. Besiktas Istanbul (TUR) 3 1 0 2 6 4 +2 3
4. Maccabi Tel-Aviv (ISR) 3 0 1 2 2 9 -7 1
1st Round - Group F
Slovan Bratislava SVK Athletic Bilbao ESP 1-2 & 1-Dec
Paris St. Germain FRA Austria Salzburg AUT 3-1 & 1-Dec
Austria Salzburg AUT Slovan Bratislava SVK 3-0 & 14-Dec
Athletic Bilbao ESP Paris St. Germain FRA 2-0 & 14-Dec
Athletic Bilbao ESP Austria Salzburg AUT 2-2 & 3-Nov
Slovan Bratislava SVK Paris St. Germain FRA 0-0 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Athletic Bilbao (ESP) 3 2 1 0 6 3 +3 7
2. Austria Salzburg (AUT) 3 1 1 1 6 5 +1 4
3. Paris St. Germain (FRA) 3 1 1 1 3 3 0 4
4. Slovan Bratislava (SVK) 3 0 1 2 1 5 -4 1
1st Round - Group G
AZ 67 Alkmaar NED Malmö FF SWE 4-1 & 30-Nov
Austria Vienna AUT Metalist Kharkov UKR 1-2 & 30-Nov
Metalist Kharkov UKR AZ 67 Alkmaar NED 1-1 & 15-Dec
Malmö FF SWE Austria Vienna AUT 1-2 & 15-Dec
Malmö FF SWE Metalist Kharkov UKR 1-4 & 3-Nov
AZ 67 Alkmaar NED Austria Vienna AUT 2-2 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Metalist Kharkov (UKR) 3 2 1 0 7 3 +4 7
2. AZ 67 Alkmaar (NED) 3 1 2 0 7 4 +3 5
3. Austria Vienna (AUT) 3 1 1 1 5 5 0 4
4. Malmö FF (SWE) 3 0 0 3 3 10 -7 0
1st Round - Group H
Club Brugge BEL NK Maribor SVN 2-0 & 30-Nov
Birmingham City ENG Sporting Braga POR 1-3 & 30-Nov
Sporting Braga POR Club Brugge BEL 1-2 & 15-Dec
NK Maribor SVN Birmingham City ENG 1-2 & 15-Dec
NK Maribor SVN Sporting Braga POR 1-1 & 3-Nov
Club Brugge BEL Birmingham City ENG 1-2 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Club Brugge (BEL) 3 2 0 1 5 3 +2 6
2. Birmingham City (ENG) 3 2 0 1 5 5 0 6
3. Sporting Braga (POR) 3 1 1 1 5 4 +1 4
4. NK Maribor (SVN) 3 0 1 2 2 5 -3 1
1st Round - Group I
Udinese Calcio ITA Stade Rennais FRA 2-1 & 30-Nov
Atletico Madrid ESP Glasgow Celtic SCO 2-0 & 30-Nov
Glasgow Celtic SCO Udinese Calcio ITA 1-1 & 15-Dec
Stade Rennais FRA Atletico Madrid ESP 1-1 & 15-Dec
Stade Rennais FRA Glasgow Celtic SCO 1-1 & 3-Nov
Udinese Calcio ITA Atletico Madrid ESP 2-0 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Udinese Calcio (ITA) 3 2 1 0 5 2 +3 7
2. Atletico Madrid (ESP) 3 1 1 1 3 3 0 4
3. Stade Rennais (FRA) 3 0 2 1 3 4 -1 2
4. Glasgow Celtic (SCO) 3 0 2 1 2 4 -2 2
1st Round - Group J
Maccabi Haifa ISR AEK Larnaca CYP 1-0 & 1-Dec
Steaua Bucharest ROU Schalke Gelsenkirchen GER 0-0 & 1-Dec
Schalke Gelsenkirchen GER Maccabi Haifa ISR 3-1 & 14-Dec
AEK Larnaca CYP Steaua Bucharest ROU 1-1 & 14-Dec
AEK Larnaca CYP Schalke Gelsenkirchen GER 0-5 & 3-Nov
Maccabi Haifa ISR Steaua Bucharest ROU 5-0 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Schalke Gelsenkirchen (GER) 3 2 1 0 8 1 +7 7
2. Maccabi Haifa (ISR) 3 2 0 1 7 3 +4 6
3. Steaua Bucharest (ROU) 3 0 2 1 1 6 -5 2
4. AEK Larnaca (CYP) 3 0 1 2 1 7 -6 1
1st Round - Group K
Wisla Krakow POL OB Odense DEN 1-3 & 1-Dec
Fulham London ENG Twente Enschede NED 1-1 & 1-Dec
Twente Enschede NED Wisla Krakow POL 4-1 & 14-Dec
OB Odense DEN Fulham London ENG 0-2 & 14-Dec
OB Odense DEN Twente Enschede NED 1-4 & 3-Nov
Wisla Krakow POL Fulham London ENG 1-0 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Twente Enschede (NED) 3 2 1 0 9 3 +6 7
2. Fulham London (ENG) 3 1 1 1 3 2 +1 4
3. OB Odense (DEN) 3 1 0 2 4 7 -3 3
4. Wisla Krakow (POL) 3 1 0 2 3 7 -4 3
1st Round - Group L
Sturm Graz AUT Lokomotiv Moscow RUS 1-2 & 1-Dec
Anderlecht Brussels BEL AEK Athens GRE 4-1 & 1-Dec
AEK Athens GRE Sturm Graz AUT 1-2 & 14-Dec
Lokomotiv Moscow RUS Anderlecht Brussels BEL 0-2 & 14-Dec
Lokomotiv Moscow RUS AEK Athens GRE 3-1 & 3-Nov
Sturm Graz AUT Anderlecht Brussels BEL 0-2 & 3-Nov
Classification M W D L GF GA GD Pts
1. Anderlecht Brussels (BEL) 3 3 0 0 8 1 +7 9
2. Lokomotiv Moscow (RUS) 3 2 0 1 5 4 +1 6
3. Sturm Graz (AUT) 3 1 0 2 3 5 -2 3
4. AEK Athens (GRE) 3 0 0 3 3 9 -6 0

2nd Round
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

3rd Round
         
         
         
         
         
         
         
         

Quarterfinals
         
         
         
         

Semifinals
         
         

Final
(9 May 2012 - Bucharest, Romania)
         

[Go Top] :: [Champions League] :: [Europa League] :: [Football Page]
Copyright (c) 1999-2011 Sotiris Athanasias